Зелений промінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зелений промінь на заході Сонця
Краї сонячного диску низько над горизонтом забарвлюються завдяки атмосферній дисперсії
Послідовні знімки заходу Сонця

Зеле́ний про́мінь (англ. green flash, рос. зелёный луч) — рідкісне оптичне явище: спалах зеленого світла в момент зникнення сонячного диска за горизонтом (зазвичай морським) або появи його з-за обрію. Триває кілька секунд.

Явище зеленого променя спостерігається дуже рідко. Воно вимагає дуже добрих погодних умов: чистої і прозорої атмосфери, рівного горизонту, відсутності хмар на ньому, відсутності вітру.

Причина даного явища в тому, що світло різного кольору заломлюється в атмосфері на різні кути. Це явище називається атмосферною дисперсією. Короткохвильове (синьо-зелене) світло заломлюється сильніше за довгохвильове (червоне). Заломлення світла в атмосфері збільшує видиму висоту над горизонтом джерела цього світла. Тому в зелених променях зображення Сонця видно на більшій висоті, ніж у червоних, і поблизу горизонту ця різниця становить приблизно 0,5 мінути. Таким чином навколо сонячного диску з'являється зелений обідок згори і червоний знизу. Коли Сонце заходить, останнє, що ми бачимо — це його зелений верхній край.

Найчастіше зелений промінь спостерігають моряки. Також відомі спостереження цього явища під час закінчення полярної ночі, коли Сонце не сходить повністю, а лише край піднімається над горизонтом. Тривалість явища становить всього кілька секунд, але можна подовжити його, якщо змінювати власне положення для забезпечення видимості тільки невеличкої частини сонячного диску.

Джерела[ред.ред. код]