Карикатура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Карикатура - це вид двовимірного ілюстрованого візуального мистецтва. Визначення цього терміну змінювалося багато разів. Нині це поняття інтерпретують як реалістична або напівреалістична картина, в якій є елементи сатири та гумору і використання якої поширене в художньому стилі. Майстер, який створює карикатури, називається карикатуристом.

Цей термін виник ще за часів Середньовіччя і набув значення художнього твору - тобто картини, фрески, гобелени (декоративної тканини) або вітражу. У XIX столітті це поняття набуло нового значення і почало вживатися для позначення гумористичних ілюстрацій в журналах і газетах; починаючи з XX століття, воно позначало комікси та анімаційні фільми.

Образотворче мистецтво[ред.ред. код]

Карикатура (від італ. "cartone" і гол. "karton", що означає твердий, щільний папір або картон) - це великий малюнок, зроблений на міцному папері, як ескіз або шаблон для картини, вітражу або гобелена. Карикатури, як правило, використовувалися для виробництва фресок для точного поєднання складових частини композиції, яку малювали на вологій штукатурці протягом кількох днів.

Такі карикатури зазвичай мають невеличкі дирочки на контурах, котрі ніби зроблені голкою. Спочатку на малюнок наноситься сажа, згодом її розтирають поверх нього і притискають до стіни так, щоб на штукатурці залишилися відбитки ескізу. Високо цінуються роботи таких художників, як: Рафаель та Леонардо да Вінчі. Карикатурами на декоративних тканинах (зазвичай кольорових) займалися ткачі, котрі послуговувалися своїми ткацькими верстатами.

Публікації ЗМІ[ред.ред. код]

У сучасних публікаціях ЗМІ карикатура - це витвір мистецтва, який, як правило, містить комічні елементи. Карикатури вперше почали використовуватися у 1843 році, коли британський журнал гумору і сатири "Панч" використав гумористичний термін на позначення сатиричних малюнків, особливо тих, автором яких був Джон Ліч.

Карикатури зустрічаються в інформаційних виданнях та на інформаційних сайтах. Незважаючи на те, що в карикатурах цього типу також присутні елементи гумору, вони є більш серйозними; у них зустрічаються іронія та сатира. Мистецтво виступає ніби метафорою, яка дає пояснення багатьом соціальним та/або політичним темам. До редакційних карикатуристів належать Херблок, Девід Лоу, Джеф Макнелі, Майк Пітерс і Джеральд Скарф.