ЛГБТ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ЛГБТ
Веселковий прапор
Гомосексуальність · Гендер · Бісексуальність · Трансгендерність
Історія ЛГБТ-руху
Різні історичні епохи
ЛГБТ-організації
ЛГБТ-рух · Активісти ЛГБТ-руху
Культура
ЛГБТ-спільнота · Камінг-аут · Гей-місто · Гомосексуальність і релігія · Квір-дослідження · ЛГБТ-сленг · Травесті · Символіка ЛГБТ-руху · ЗМІ · Національний ЛГБТ-портал України · ЛГБТ-фільми · Веселковий флешмоб
Законодавство
Одностатеві шлюби · Усиновлення · Пропаганда гомофобії · Кримінальне переслідування
Законопроекти про заборону "пропаганди гомосексуалізму" в Україні
ЛГБТ дати
Міжнародний день проти гомофобії · День святкування бісексуальності
Перcоналії
Категорії

ЛГБТ (англ. LGBT) - акронім, що виник в англійській мові для позначення лесбійок (Lesbian), ґеїв (Gay), бісексуалів (Bisexual) і трансґендерів (Transgender). Термін використовується з 90-х років XX століття і є адаптацією абревіатури «ЛГБ», яка в період середини-кінця 80-х років стала заміняти слово «ЛГБТ»[1], , щодо якого існувала думка, що слово не представляє всіх, що відносяться до сексуальних меншин[2][3].

Термін «ЛГБТ» покликаний підкреслити різноманітність «сексуальності та гендерної ідентичності на основі культури» і використовується для позначення гомосексуальних, бісексуальних і трансгендерних людей[1].З 1996 року зустрічається акронім «ЛГБТК» (англ. LGBTQ), в якому буква К позначає слово «квір» (англ. Queer).

Абревіатура була прийнята як самоназва людей, які об'єднуються на основі їхньої сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, більшістю громадських організацій та ЗМІ в Сполучених Штатах та деяких інших англомовних країнах, а пізніше в більшості країн світу.

Історія[ред.ред. код]

До 1960-х років в англійській мові не існувало терміна, який би позначав людей, чия орієнтація відрізняється від гетеросексуальної і при цьому не носив негативного забарвлення. Найбільш нейтральний термін - третя стать (англ. third gender) був запропонований в 1860-х роках, але так і не прижився[4].

Першим широко використовуваним став термін гомосексуал (англ. homosexual). Проте вважалося, що він носить негативний відтінок і, як правило, замінювався: у 1950-1960-х роках на гомофіл[5], а потім у 1970-х роках - на гей (англ. gay)[6]. У 1970-х роках перед багатьма лесбіянками питання рівності стояло на першому місці. Гендерні стереотипи вони розглядали, як патріархальний пережиток. Лесбіянки-феміністки уникали рольових моделей, які були широко поширені в гей-барах. Із збільшенням активності феміністського руху стала частіше вживатися фраза «геї та лесбіянки». Пізніше до них примкнули трансгендери і бісексуали.


Наприкінці 1970-х - початку 1980-х років, після того, як пройшла ейфорія від Стоунвольських бунтів, відбулася зміна в сприйнятті. Багато геїв та лесбіянки перестали сприймати бісексуалів і трансгендерів, як рівних членів ЛГБТ-спільноти[7][8].

Лише в 1990-х роках бісексуали і трансгендери остаточно утворили єдину спільноту з геями і лесбіянками. Приблизно з цього періоду терміном, що позначає співтовариство, стала абревіатура ЛГБТ[9].

Варіанти[ред.ред. код]

Абревіатура ЛГБТ на гей-параду в Болоньї, 2008 рік
Аргентинська федерація ЛГБТ - організатор гей-параду в Буенос-Айресі

Існують різні варіанти абревіатури ЛГБТ. Найбільш часто зустрічається зміна букв (LGBT) і (GLBT). Незважаючи на ідентичність, варіант ЛГБТ може носити більш феміністичний відтінок, оскільки ставить на перше місце букву Л, що позначає лесбіянок. Якщо в співтовариство не включені трансгендери, може вживається назва ЛГБ (LGB)[10]. Крім цього, в назву ЛГБТ можуть додаватися додаткові літери, наприклад ЛГБТК (LGBTQ), буква К позначає представників квір-культури (англ. Q - queer). Також можливий варіант LGBTQQ. У даному випадку остання літера позначає визначився (англ. Q - questioning), у зв'язку з цим наприкінці часто ставиться знак питання - LGBTQ[11][12][13]?

Серед додаткових букв абревіатури LGBT можуть бути «U» (відангл. unsure - невпевнений), «C» (відангл. curious (bi-curious) - експериментує), «I»(відангл. intersexual - інтерсексуал), додаткова «T»(відангл. transvestite - трансвестит),«TS» або «2»(відангл. Two-Spirit - термін, що позначає бердаче), «A» або «SA»(Альянс геїв і гетеросексуалів), додаткова «А»(від asexual - асексуал)[14][15][16][17][18]. Також можуть бути присутні букви «P» (від англ. pansexual - пансексуал), «H» (англ. HIV-affected - ВІЛ-позитивний) і «O» (відангл. others - інші)[19].

Незважаючи на те, що кількість і порядок букв в абревіатурі не закріплений і кожен його вказує так, як йому подобається, найчастіше більшість представників ЛГБТ-спільноти «вкладається» в перші чотири літери[20]. Так пансексуалів, хто не визначився і квір об'єднують під терміном бісексуали[21], а інтерсексуалів нерідко об'єднують з трансгендерами.

Серед афро-американців існує термін «SGL» (абр. від англ. Same Gender Loving - люблячий свою стать), який використовується з метою дистанціювання від домінування «білого» ЛГБТ-спільноти[22]. Термін «МСМ» (абр. від англ. Men who have Sex with Men - чоловіки, які мають секс з чоловіками) використовується для позначення чоловіків, постійно або періодично мають сексуальні контакти з іншими чоловіками, без відносно їх сексуальної орієнтації.

В 2000-х були зроблені спроби об'єднати різновиди сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності під один єдиний «зонтичний» термін. У журналі Anything That Moves вперше була використана абревіатура FABGLITTER (Fetish, Allies, Bisexual, Gay, Lesbian, Intersexed, Transgender, Transsexual Engendering Revolution) Термін буквально можна перекласти, як «транссексуальність гендерна революція фетишистів, союзників, бісексуалів, геїв, лесбіянок, інтерсексуалів і трансгендерів». Незважаючи на спробу, термін так і не знайшов загального визнання[23][24]. Інший акронім який також не знайшов популярність - QUILTBAG (Queer / Questioning, Undecided, Intersex, Lesbian, Trans, Bisexual, Asexual, Gay)[25][26]. Іноді можна зустріти абревіатуру 'LGBTetc' (ЛГБТітд), яка використовується для укороченого позначення всіх представників ЛГБТ-спільноти[27][28][29][30][31][32].

Критика[ред.ред. код]

ЛГБТ-сім'ї на гей-параді

Не всі згодні з використанням терміну ЛГБТ[33]. Так, наприклад, деякі вважають, що трансгендери докорінно відрізняються від геїв, лесбіянок і бісексуалів і не повинні об'єднуватися під одним терміном[34]. Прихильники цієї ідеї вважають, що сексуальна орієнтація не може бути прирівняна до гендерної ідентичності. Як наслідок, подібне порівняння може негативно позначитися на цілях, які ставлять перед собою борці за рівні права. Крім того, дехто з інтерсексуалів хочуть бути включеними в ЛГБТ-спільнота, в той час як інші вважають, що в терміні ЛГБТ їм немає місця[35][36].

Протилежна позиція, відома як гей-сепаратизм, полягає в тому, що геї та лесбіянки мають утворити окреме від всіх інших співтовариство[37]. Хоча прояви гей-сепаратизму досить рідкісні, іноді деякими представниками ЛГБТ-спільноти висловлюються припущення про те, що «не моносексуальні» орієнтації та трансгендерність повинні бути виключені з процесу боротьби за рівні права[38][39]. Гей-сепаратисти мають потужних супротивників, наприклад гей-активіст Пітер Тетчелл заявив, що відділення трансгендерів від ЛГБТ-спільноти порівняй «політичного безумству»[40][41].

Багато людей шукали «парасольковий» термін для заміни існуючих численних скорочень[42]. Для цих цілей були спроби використовувати такі слова, як квір і веселка. Однак вони не набули широкого поширення[43]. Слово «квір» в англійській мові має багато негативних конотацій для людей старшого віку, які пам'ятають часи, що передували Стоунволлскім бунтів, коли слово queer виражало насмішку і образу. Термін «квір» з негативним забарвленням використовується в англійській мові до цих пір. Багато молодих людей порахували, що термін квір має більш політизовану забарвлення, ніж ЛГБТ[44]. Слово ж «веселка» в першу чергу асоціюються з хіпі.

Багатьом геям і лесбіянкам також не подобається розпливчастий термін «ЛГБТ-спільнота»[45][46]. Деякі з них не поділяють політичної солідарності, вважаючи, що вони створюють лише видимість боротьби за права. Вони також не беруть участь в таких заходах, як гей-паради. Деякі з них вважають, що об'єднання людей з «негетеросексуальной» орієнтацією увічнює міф про те, що геї та лесбіянки відрізняються від інших гетеросексуальних людей. Ці люди найчастіше менш помітні в порівнянні з більш поширеними гей-або ЛГБТ-активістами.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Shankle, Michael D. (2006, ISBN 1560234962). The Handbook of Lesbian, Gay, Bisexual, and Transgender Public Health: A Practitioner's Guide To Service. Haworth Press. Процитовано 2008-07-05. 

Посилання[ред.ред. код]