Одностатевий шлюб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ЛГБТ
Веселковий прапор
Гомосексуальність · Гендер · Бісексуальність · Трансгендерність
Історія ЛГБТ-руху
Різні історичні епохи
ЛГБТ-організації
ЛГБТ-рух · Активісти ЛГБТ-руху
Культура
ЛГБТ-спільнота · Камінг-аут · Гей-місто · Гомосексуальність і релігія · Квір-дослідження · ЛГБТ-сленг · Травесті · Символіка ЛГБТ-руху · ЗМІ · Національний ЛГБТ-портал України · ЛГБТ-фільми · Веселковий флешмоб
Законодавство
Одностатеві шлюби · Усиновлення · Пропаганда гомофобії · Кримінальне переслідування
Законопроекти про заборону "пропаганди гомосексуалізму" в Україні
ЛГБТ дати
Міжнародний день проти гомофобії · День святкування бісексуальності
Перcоналії
Категорії
Одностатева родина з дитиною

Одностатевий шлюб — це шлюб, визнаний за законом або шлюб, що визнано в соціальному відношенні між двома людьми однієї статі. Одностатевий шлюб зачіпає цивільні, політичні, соціальні права, а також релігійні догми в багатьох країнах.

Країни, в яких дозволені одностатеві шлюби: Аргентина, Бельгія, Канада, Ісландія, Нідерланди, Норвегія, Португалія, ПАР, Іспанія, Швеція, Франція, Мексика (Mexico City), Сполученні Штати Америки (Коннектикут, Колумбія, Айова, Массачусетс, Нью-Гемпшир, Мен, Вермонт, Нью-Йорк, Вашингтон, Делавер, Нью-Мексико), Нова Зеландія.

Країни, в яких дозволено одностатеве партнерство (шлюб з деякими обмеженнями): Андорра, Австрія, Колумбія, Чеська Республіка, Данія, Еквадор, Фінляндія, Німеччина, Гренландія, Угорщина, Ірландія, Люксембург, Нова Зеландія, Словенія, Швейцарія, Ліхтенштейн, Великобританія, Уругвай.

Країни, у яких визнається незареєстроване співжиття одностатевих партнерів: Австралія, Бразилія, Хорватія, Ізраїль, Сполучені Штати Америки (Меріленд, Род-Айленд).

У Хорватіі, Ізраїлі, Колумбії та Еквадорі визнаються одностатеві союзи де-факто. Крім того, різні форми одностатевих союзів визнаються регіонально повсюдно в Австралії і в деяких регіонах США, Бразилії, Мексики та Венесуели.

Найпершою у світі одностатевої парою, яка узаконила свої стосунки, стали данці Аксель і Ейгіл Аксгіли. Це трапилося 1 жовтня 1989 року у день набуття чинності закону Данії про одностатеві союзи.

Термін «одностатевий шлюб», його закріплення в словниках і використання в ЗМІ[ред.ред. код]

З точки зору антропології дуже важко узагальнити значення слова шлюб, приймаючи до уваги відмінності, характерні для різних країн та народів. Так, в науковій праці Едварда Вестермака «The History of Human Marriage» (1922) шлюб визначається як союз одного або кількох чоловіків з однією або кількома жінками, визнаний законом і з наданням певних прав та обов'язків його учасників. Данне визначення не включало визнані суспільством одностатеві шлюби, що існували більше ніж у 30 африканських народностей. В лексикографії значення слів можуть мінятися по мірі розвитку ситуації. Таким чином, за останні 10 років в англомовному світі в найавторитетніших словниках у визначенні слова шлюб зникла диференціація за статтю або була додана стаття про одностатеві союзи. В оксфордському словнику англійської мови поняття одностатевого шлюбу з'явилося в 2000 році.[1]

В пресі, налаштованій негативно щодо одностатевих шлюбів, слово шлюб в цьому значенні («marriage») береться в лапки. В США більшість засобів масової інформації відступили від цієї практики.[2] Агентство Associated Press рекомендує використовувати слово «шлюб» для геїв та лесбіянок і допускає форму «гей-шлюб» лише у заголовках, без дефіса та лапок, в той же час попереджаючи від використання такої структури, бо вона створює відчуття правової нерівності одностатевих шлюбів по відношенню до різностатевих.[3]

Сучасний статус[ред.ред. код]

Юридичний статус гомосексуальності у світі

Одностатеві відносини законні
   Одностатеві шлюби
   Інший вид союзу
   Визнаються іноземні одностатеві шлюби
   Не визнаються одностатеві шлюби
Одностатеві відносини не законні
   Мінімальне покарання
   Серйозне покарання
   Довічне позбавлення волі
   Смертна кара
   Інформація відсутня
Статус одностатевих відносин в Європі

   Одностатевий шлюб
   Громадянський союз
   Визнане співжиття
   Питання розглядається
   Відносини не визнані
   Лише особи протилежних статей можуть створювати союзи

Правове визнання[ред.ред. код]

Одностатеві шлюби є повністю юридично визнаними в Аргентині, Бельгії, Канаді, Ісландії, Нідерландах, Норвегії, Португалії, Південній Африці, Іспанії та Швеції. В США, одностатеві шлюби не визнані на федеральному рівні, хоча одностатеві пари можуть одружуватись в тринадцяти штатах і одній області. У Мексиці одностатеві пари можуть одружитися лише в Мехіко, але ці шлюби визнаються всіма мексиканськими штатами.[4] Ізраїль не визнає одностатевих шлюбів, укладених на його території, але визнає одностатеві шлюби укладені під іноземними юрисдикціями.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]