Одностатевий шлюб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Одностатева родина з дитиною

Одностатевий шлюб — це шлюб, визнаний за законом або шлюб, що визнано в соціальному відношенні між двома людьми однієї статі. Одностатевий шлюб зачіпає цивільні, політичні, соціальні права, а також релігійні догми в багатьох країнах.

Найпершою у світі одностатевої парою, яка узаконила свої стосунки, стали датчане Аксель і Ейгіл Аксгіли. Це трапилося 1 жовтня 1989 року у день набуття чинності закону Данії про одностатеві союзи.

Термін «одностатевий шлюб», його закріплення в словниках і використання в ЗМІ[ред.ред. код]

З точки зору антропології дуже важко узагальнити значення слова шлюб, приймаючи до уваги відмінності, характерні для різних країн та народів. Так, в науковій праці Едварда Вестермака «The History of Human Marriage» (1922) шлюб визначається як союз одного або кількох чоловіків з однією або кількома жінками, визнаний законом і з наданням певних прав та обов'язків його учасників. Данне визначення не включало визнані суспільством одностатеві шлюби, що існували більше ніж у 30 африканських народностей. В лексикографії значення слів можуть мінятися по мірі розвитку ситуації. Таким чином, за останні 10 років в англомовному світі в найавторитетніших словниках у визначенні слова шлюб зникла диференціація за статтю або була додана стаття про одностатеві союзи. В оксфордському словнику англійської мови поняття одностатевого шлюбу з'явилося в 2000 році.[1]

В пресі, налаштованій негативно щодо одностатевих шлюбів, слово шлюб в цьому значенні («marriage») береться в лапки. В США більшість засобів масової інформації відступили від цієї практики.[2] Агентство Associated Press рекомендує використовувати слово «шлюб» для геїв та лесбіянок і допускає форму «гей-шлюб» лише у заголовках, без дефіса та лапок, в той же час попереджаючи від використання такої структури, бо вона створює відчуття правової нерівності одностатевих шлюбів по відношенню до різностатевих.[3]

Сучасний статус[ред.ред. код]

Статус одностатевих шлюбів і союзів у Європі:
   Дозволені повноцінні шлюби
   Нереєстровані союзи де-факто
   Ніякі одностатеві союзи не визнаються
   Одностатеві шлюби заборонені конституцією

Статус одностатевих пар в США:
   Одностатеві шлюби *
   Союзи з правами, рівними шлюбу
   Союзи з обмеженими правами
   Шлюби не укладаються, але визнаються
   Немає відповідних законів
   Шлюби заборонені на рівні закону
   Конституція забороняє будь-які союзи
Включаючи штати, де закони або судові рішення були ухвалені, але ще не набули чинності.

Правове визнання[ред.ред. код]

Одностатеві шлюби є повністю юридично визнаними в Аргентині, Бельгії, Канаді, Ісландії, Нідерландах, Норвегії, Португалії, Південній Африці, Іспанії, Уругваї та Швеції. В США, одностатеві шлюби не визнані на федеральному рівні, хоча одностатеві пари можуть одружуватись в тринадцяти штатах і одній області. У Мексиці одностатеві пари можуть одружитися лише в Мехіко, але ці шлюби визнаються всіма мексиканськими штатами[4].

  • Ізраїль не визнає одностатевих шлюбів, укладених на його території, але визнає одностатеві шлюби укладені під іноземними юрисдикціями.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]