The Downward Spiral

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
The Downward Spiral
Обкладинка альбому «The Downward Spiral» (Nine Inch Nails, 1994)
Студійний альбом Nine Inch Nails
Дата випуску 8 березня 1994
Записаний 1992-1993; 10050 Cielo Drive, Benedict Canyon, Los Angeles (Le Pig) в Беверлі-Гіллз; Record Plant Studios і A&M Studios в Лос-Анджелесі
Жанр Індастріал-метал, індастріал-рок, альтернативний рок
Тривалість 65:02
Лейбл Nothing/Interscope
Продюсери Трент Резнор, Флад
Країна США США
Хронологія Nine Inch Nails
Pretty Hate Machine
(1994)
The Downward Spiral
(1994)
The Fragile
(1999)
Сингли з The Downward Spiral
 1. «March of the Pigs»
  Випущений: 25 лютого 1994
 2. «Closer»
  Випущений: 30 травня 1994

The Downward Spiral — другий студійний альбом гурту «Nine Inch Nails», виданий 8 березня 1994 року лейблом Interscope Records. Альбом посів 200 місце у Списку 500 найкращих альбомів усіх часів за версією журналу Rolling Stone.

Історія створення альбому[ред.ред. код]

Запис[ред.ред. код]

Процес запису почався в 1992 році. Для запису альбому «The Downward Spiral» Трент Резнор орендував особняк, розташований по вулиці 10050 Cielo Drive у Беверлі Хіллз, Каліфорнія, в якому в серпні 1969 року члени «Сім'ї Менсона» убили актрису Шерон Тейт і її друзів[1]. У будинку він обладнав студію і назвав її Le Pig (на вхідних дверях будинку вбивці Тейт написали її кров'ю слово Pig). Хоч нераз казав, що не хотів поселятися саме в цьому будинку: місце йому по-простому сподобалося, — і, виходить, він сам навіть не знав, що в будинку раніш сталося.

У інтерв'ю журналу «Rolling Stone» в 1997 Резнор розповів про роботу над альбомом:[2]

« Коли я працював над «The Downward Spiral», я проживав у будинку, у якому було вбито було Шерон Тейт. Опісля зустрів я якось її сестру: сталося абсолютно випадково — це була просто швидкоплинна зустріч. Вона мене спитала: «Ти у власних інтересах використовуєш смерть моєї сестри, проживаючи в її будинку?».

Її запитання одразу видалося мені нібито ляпасом. Я відповів: «Ні, я по-простому своєрідно інтересуюся американським фольклором, і зараз находжусь у місці, де в минулому був розігрався дивний епізод історії». Здається, що раніш це мені ніколи і не впало на думку, але тоді — впало: вона втратила свою сестру у безглуздій, жахливій ситуації, про яку і не хочу говорити. І коли вона розмовляла зі мною, я вперше збагнув: «А що коли це була б моя сестра?» — і подумав: «К бісу того Чарльза Менсона». Повернувшись додому, я проплакав всю ніч. Знаєте, думка змусила мене зрозуміти, що у всьому є й інша сторона.[3]

Оригінальний текст (англ.)

While I was working on [The] Downward Spiral, I was living in the house where Sharon Tate was killed. Then one day I met her sister [Pattie Tate]. It was a random thing, just a brief encounter. And she said: 'Are you exploiting my sister's death by living in her house?' For the first time, the whole thing kind of slapped me in the face. I said, 'No, it's just sort of my own interest in American folklore. I'm in this place where a weird part of history occurred.' I guess it never really struck me before, but it did then. She lost her sister from a senseless, ignorant situation that I don't want to support. When she was talking to me, I realized for the first time, 'What if it was my sister?' I thought, 'Fuck Charlie Manson.' I went home and cried that night. It made me see there's another side to things, you know?

 »

Працюючи над «The Downward Spiral», Трент хотів записати пластинку, яка відрізнялася б від того, що вийшов в 1992 році EP «Broken», що являвся, за словами Трента, «пластинкою з важким звучанням, яка є одним великим спалахом гніву». Замість цього, Трент хотів створити альбом, який «представляє десять різних напрямків, якось об'єднаних між собою».

Для запису «The Downward Spiral» Трент запросив декілька відомих музикантів, серед яких були Стівен Перкінс (Stephen Perkins), барабанщик Jane's Addiction і Porno for Pyros, і прогресив-рок гітариста Едріана Бел'ю. Перкинс зіграв деякі партії ударних, які згодом були перетворені на сэмплированные лупи. Аналогічний підхід Трент використав при записі гітарних партій. Трент міг записати двадцати- або двадцяти пяти-минутную сесію зі своєю грою на гітарі на жорсткий диск записуючого пристрою з секвенсером Studio Vision, після чого він вирізував із запису ті частини які здавалися йому найцікавішими, щоб згодом використати їх.

Музика[ред.ред. код]

За словами Трента, на звучання «The Downward Spiral» значною мірою вплинув альбом Девіда Боуі «Low»:

« «Тоді, я по справжньому захоплювався електронною музикою. Напевно, альбом Девіда Боуї Low став єдиним головним впливом на The Downward Spiral. Я був захоплений Боуї часів альбому Scary Monsters, потім я почув Low, і миттєво зафанатів від нього! Я почав писати пісні зі своїм настроєм, я почав вибудовувати пісенні структури. Мені подобається працювати в рамках сприйнятливості, і, звичайно ж, в рамках пісні. Але крім того, можливо, мені подобаються більш експериментальні та інструментальні речі»[4].
Оригінальний текст (англ.)

I was really into electronic music at the time. David Bowie's Low was probably the single greatest influence on The Downward Spiral for me. I got into Bowie in the Scary Monsters era, then I picked up Low and instantly fell for it. I related to it on a song-writing level, a mood level, and on a song-structure level [...] I like working within the framework of accessibility, and songs of course, but I also like things that are more experimental and instrumental, maybe.

 »

Семпли[ред.ред. код]

 • На початку композиції «Mr. Self Destruct» використаний семпл з фільму THX 1138, де тюремний наглядач б'є ув'язненого.[5]. Також, на цьому треку можна почути як Трент говорить «I am an exit».
 • Відчайдушна партія ударних у кінці «Piggy» зіграна самим Трентом. Це була його перша і остання спроба запису живих ударних, і один з небагатьох випадків використання живих ударних на альбомі. Трент стверджує, що він просто перевіряв мікрофони в студії, але це звучання сподобалося йому настільки, що він не міг не використати його.[6].
 • Крики, які чуються на початку «The Becoming», — це семпл з фільму «Robot Jox».
 • У композиції «A Warm Place», якщо зробити досить голосно, то в перші 12 секунд можна почути: «The best thing about life….is knowing you put it all together».
 • Семплировані різкі металеві звуки на початку «Reptile» можна почути у фільмі «Leviathan».

Обкладинка[ред.ред. код]

Ескізи та готові малюнки для композицій «Closer» та «March of the Pigs», які зробив Расселл Міллз, були представлені у Школі мистецтв Глазго. Міллз так пояснив ідеї та матеріали, які спонукали його до роботи над картиною «Wound» (укр. Рана), яка використана для обкладинки альбому:

« Я думав зробити щось шарувате, як фізично, так і матеріально та концептуально. Я хотів такого, щоб воно одночасно було відкритим та виставковим, і у той же час залишалося закритим. Характер лірики та сила музики, з якою я працював, виправдовували мої спроби намалювати картини, які посилаються на явно суперечливі образи: біль та зцілення. Я хотів зробити гарні поверхні, які частково відкривають внутрішню хворобливість відкритих ран під собою. Змішана 'Wound' стала першою роботою, яку я створив у такому ключі і вона стала обкладинкою альбому. Вона являє собою дерев'яну панель, на якій зображення виконано з гіпсу, акрилу, олії, іржавого металу, комах, метеликів, крові (моєї), воску, лаків та хірургічних пов'язок.[7]  »

Просування[ред.ред. код]

Сингли[ред.ред. код]

«March of the Pigs» і «Closer» були випущені у вигляді синглів, а дві інші пісні, «Hurt» і «Piggy», були випущені на радіо без комерційного синглу. «March of the Pigs», має незвичайну метр, чергуючи три бари 7/8 час з одним з 8/8 (насправді 29/8 час підпису), і має BPM розмірі 269. На цю пісню кліп був Режисер Пітер Крістофферсон і був двічі збитий; перша версія злам через Резнор участь, і випустила другу версію буття живого виконання[8].

Випущений в 1995 році, «Hurt» ясно містить посилання на самовред і героиноманию, хоча повне значення пісні оспорюється. Джонні Кеш переспівав пісню для American IV: The Man Comes Around. Його супроводжує музичне відео, показуючи зображення від життя Кешу і також спрямований Марком Ромэнеком, назвав кращим відео всього часу NME.

Критика[ред.ред. код]

Професійні огляди
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
Allmusic 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[9]
Blender 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[10]
Chicago Tribune 3/4 starsStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[11]
Entertainment Weekly (B+)[12]
Los Angeles Times 4/4 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svg[13]
Pitchfork Media (8.3/10)[14]
PopMatters (9/10)[15]
Rolling Stone 4/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[16]
Sputnikmusic 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg[17]
USA Today 3/4 starsStar full.svgStar full.svgStar empty.svg[18]

The Downward Spiral вийшов у березні 1994 року. Наступного тижня він зайняв другу сходинку у чарті США Billboard 200[19]. На сьогодняшній день альбом розійшовся тиражем понад 5 мільйонів копій по всьому світові; 28 жовтня 1998 року Американська асоціація компаній звукозапису (RIAA) кваліфікувала альбом як чотириразово платиновий, що позначає 4 мільйони проданих копій у США, що робить його найуспішнішим альбомом Nine Inch Nails у США[20][21]. Критики добре зустріли The Downward Spiral[22][23]. Джон Перелез з The New York Times написав «схоже на те, що кожний існтрумент, акустичний чи синтетичний, налаштований таким чином щоб зробити звук максимально відшліфованим». Перелез стверджував, що навідміну від інших електро-індустріальних гуртів, як Ministry та Nitzer Ebb, «музика, яку пише Рензор, подорослішала; він усвідомлює, що необхідні мелодичні принади, а не лише риффи. І хоча пуристи звинувачують його у розпродажі їх відлюдковатих жанів, він перевершив їх; музика не менш змінна, і можливо навіть більше, оскільки вона чіпляється до вуха[24]».

Роберт Крістгау дав альбомові схвальний відгук (Rating-Christgau-two-star-honorable-mention.png) і сказав, що музично альбом порівнянний з «Ієронімусом Босхом у постіндустріальному атеїзмі», але лірично він близький до «трансформерів у дитячому порно[25]». Rolling Stone нагородив альбом чотирма зірками з п'яти; оглядач Джонатан Голд хвалить альбом як «музика, яка прикріплює рівні відтворення далеко у червоне» та завершує «The Downward Spiral це музика, яку можна назвати низькотехнологічним футуризмом, що хитає[16].» Entertainment Weekly надав альбомові рейтинг В+; оглядач Том Сінклейр написав «рензорові звірячі теми (секс, сила, садомазохізм, ненависть подолання) всі тут, обкутані у принади, які вражають вашу психіку з силою паяльної лампи[12].» У виданні The New Rolling Stone Album Guide 2004 року альбом отримав п'ять зірок з п'яти та помітку «потужний, один з визначних альбомів Nine Inch Nails»[26].

Схвалення[ред.ред. код]

Публікатор Країна Список Рік Місце
Rolling Stone США США 500 найкращих альбомів всіх часів[27] 2003 200
Q Велика Британія Велика Британія 50 найважчих альбомів усіх часів[28] 2001 *
Роберт Даймері США США 1001 альбом, які вам слід прослухати перед тим, як помрете[29] 2005 *
Blender США США 100 найкращих американських альбомів всіх часів 2002 80

* немає рейтингу

Список композицій[ред.ред. код]

Автор музики і слів Трент Резнор

# Назва Тривалість
1. «Mr. Self Destruct[a]»   4:30
2. «Piggy»   4:24
3. «Heresy»   3:54
4. «March of the Pigs»   2:58
5. «Closer»   6:13
6. «Ruiner»   4:58
7. «The Becoming[b]»   5:31
8. «I Do Not Want This»   5:41
9. «Big Man with a Gun[c]»   1:36
10. «A Warm Place[d]»   3:22
11. «Eraser»   4:54
12. «Reptile[e]»   6:51
13. «The Downward Spiral»   3:57
14. «Hurt[f]»   6:13
65:02
Deluxe Edition (Halo 8 DE)
Bonus disc
# Назва Тривалість
1. «Burn» Natural Born Killers) 5:00
2. «Closer (Precursor)» (з "Closer to God") 7:16
3. «Piggy (Nothing Can Stop Me Now)» Further Down the Spiral) 4:03
4. «A Violet Fluid» (з "March of the Pigs") 1:04
5. «Dead Souls» The Crow) 4:53
6. «Hurt (Quiet)» Further Down the Spiral, US version) 5:08
7. «Closer to God» (з "Closer to God") 5:06
8. «All the Pigs, All Lined Up» (з "March of the Pigs") 7:26
9. «Memorabilia» (з "Closer to God") 7:22
10. «The Downward Spiral (The Bottom)» Further Down the Spiral) 7:32
11. «Ruiner (Demo)»   4:51
12. «Liar (Reptile Demo)»   6:57
13. «Heresy (Demo)»   4:00
70:38

Учасники запису[ред.ред. код]

 • Трент Резнор — вокал, всі інструменти, барабани («Piggy»), аранжування, продюсер
 • Флуд — продюсер, хай-хет («Closer»), Arp 2600 синтезатор («The Becoming»)
 • Кріс Вренна — барабани («Hurt»), програмування, семплінг
 • Едріан Белью — гітари («Mr. Self Destruct» і «The Becoming»)
 • Денні Лонер — гітара («Big Man with a Gun»)
 • Енді Кубіцевський — ударні («The Downward Spiral»)
 • Стівен Перкінс — ударні («I Do Not Want This»)
 • Чарлі Клоузер — програмування
 • Джон Агуто — інженер
 • Брайан Поллак — інженер
 • Шон Бівен — мікшування
 • Білл Кеннеді — мікшування
 • Алан Малдер — мікшування
 • Том Бейкер — мастерінг
 • Боб Людвіг — hq мастерінг (перевидання)
 • Джеймс Браун — 5.1 mix (перевидання)
 • Ніл Ферразанні — асистент (перевидання)
 • Рассел Міллз — ескізи
 • Девід Бакленд — фотографія
 • Гері Талпас — обкладинка
 • Роб Шерідан — обкладинка, додаткові фотографії (перевидання)

Чарти[ред.ред. код]

Альбоми[ред.ред. код]

Чарт (1994) Позиція
Австралія (ARIA)[37] 12
Канада (Canadian Online Explorer)[38] 13
Нова Зеландія (RIANZ)[37] 23
Швеція (Sverigetopplistan)[37] 33
Великобританія (OCC)[39] 9
США (Billboard 200)[40] 2

Сингли[ред.ред. код]

Сингл Чарт (1994) Позиція
«March of the Pigs» Австралія (ARIA)[41] 98
Канада (Canadian Online Explorer)[42][43] 20
Великобританія (OCC)[39] 45
США (US)[44] 59
«Closer» Австралія (ARIA)[45] 3
Канада (Canadian Online Explorer)[42][43] 5
Данія (DanishCharts)[46] 12
Великобританія (OCC)[39] 25
США (Billboard Hot 100)[44] 41
США (Billboard Alternative Songs)[47] 11
«Piggy» (promotional) США (Billboard Alternative Songs)[47] 20
«Hurt» (promotional) Канада (RPM Alternative Chart)[48] 8
США (Billboard Hot 100)[44] 54
США (Billboard Alternative Songs)[47] 8

Продажі[ред.ред. код]

Країна Контролер Показник Продаж
Канада CRIA 3× Платиновий Platinum.png 300,000+[49]
Великобританія BPI Срібний Silver.png 60,000+[50]
США RIAA 4× Платиновий Platinum.png 4,000,000+[20]

Примітки[ред.ред. код]

 1. The opening sounds of "Mr. Self Destruct" are a sample from the film THX 1138 in which a man is being beaten by a prison guard.[30]
 2. The sample of screams that plays throughout "The Becoming" is from the film Robot Jox, when a giant robot falls on a crowd of spectators.[31]
 3. The sample at the beginning of "Big Man with a Gun" comes from a studio-altered recording of a porn star having an orgasm. According to the album booklet, this "sample" is titled "Steakhouse" and is credited to Tommy Lee.[32]
 4. Japanese pressings contain a cover of Joy Division song "Dead Souls", originally released on The Crow original soundtrack. This track is placed in between "Big Man with a Gun" and " A Warm Place".[33][34]
 5. The break in "Reptile" contains an audio sample (starting at 5:36) of a woman falling down a hill from the 1974 film The Texas Chainsaw Massacre.[35]
 6. The first Australian pressing has track time errors. Affected tracks do not play at their beginnings when selected individually ("Big Man with a Gun" has the beginning of "A Warm Place" tacked on, likewise all the songs up to "Hurt" start 41 seconds earlier than they should. "Hurt" itself has 44 seconds of silence on the end as a result), however the disc plays and flows correctly as a whole.[36]

Виноски[ред.ред. код]

 1. «Nine Inch Nails - 'The Downward Spiral' (Nothing/ Interscope,1994)». rollingstone.es. 2010-05-13. Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2011-08-04. 
 2. : Trent Reznor Lost Highway Interview, Rolling Stone, 1997-03-06, http://www.lynchnet.com/lh/lhrs3.html, процитовано 2007-12-25 
 3. Gilmore, Mikal (March 6, 1997). «The Lost Boys». Rolling Stone (755). с. 36.  Trent Reznor's part of the interview article posted at «Trent Reznor Lost Highway Interview». lynchnet.com. Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2007-12-25.07.2014. 
 4. Steffan Chirazi (April 1994). «Techno Fear! (Kerrang! Magazine)». Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2009-01-21. 
 5. «Nine Inch Nails - The Downward Spiral». Discogs. Процитовано 2007-04-15. 
 6. Greg Rule (April 1994). «Trent Reznor». Keyboard. Архів оригіналу за 2012-03-26. Процитовано 2007-04-25. 
 7. Russell Mills (2006). «Committere». Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2009-04-25. 
 8. Huxley, 1997, p. 133
 9. Huey, Steve. The Downward Spiral на сайті Allmusic (англ.). Retrieved 2004-04-27.07.2014.
 10. Vienet, Rene. Review: The Downward Spiral. Blender. Retrieved on 2009-12-01.[недійсне посилання]
 11. Kot, Greg (6 березня 1994). «Review: The Downward Spiral». Chicago Tribune. с. 10. 
 12. а б Sinclair, Tom. Review: The Downward Spiral. Entertainment Weekly. Retrieved on 2009-08-29.
 13. Hilburn, Robert. Review: The Downward Spiral. Los Angeles Times. Retrieved on 2009-08-29.
 14. Mitchum, Robert. Review: The Downward Spiral. Pitchfork Media. Retrieved on 2009-08-29.
 15. Limmer, Seth. Review: The Downward Spiral. PopMatters. Retrieved on 2009-08-29.
 16. а б Gold, Jonathan (August 1, 1997). «The Downward Spiral». Rolling Stone (678). с. 92. Процитовано 2012-03-26. 
 17. Med57. Review: The Downward Spiral. Sputnikmusic. Retrieved on 2009-12-01.
 18. Gundersen, Edna. «Review: The Downward Spiral». USA Today: 06.D. April 20, 1994. Archived from the original on 2009-08-29.
 19. Romero, Michele; Bernard, James (March 25, 1994). «Changing of the Garden». Entertainment Weekly (215). с. 55. Архів оригіналу за 2008-08-30.07.2014. Процитовано 2007-10-26.07.2014. 
 20. а б «RIAA.com». Recording Industry Association of America. Архів оригіналу за 2011-01-28. Процитовано 2007-08-10.  Note: User must define search parameters, i.e. «Nine Inch Nails».
 21. Spitz Marc The Shadow of Death 21 (May 2005) (5) С. 62–67. Процитовано 2010-03-07.07.2014.
 22. Huxley, 1997, p. 109
 23. Huxley, 1997, p. 110
 24. Pareles, Jon (May 8, 1994). «A Noise Sculptor Reveals An Ear for the Commercial». The New York Times. Процитовано 2007-10-26.07.2014. 
 25. Christgau, Robert. „Consumer Guide: The Downward Spiral“. The Village Voice: February 21, 1995. Archived from the original on 2009-08-29.
 26. Randall, Mac (2004). «Nine Inch Nails». У Brackett, Nathan; Hoard, Christian. The New Rolling Stone Album Guide. London: Fireside. с. 587–588. ISBN 0-7432-0169-8.  Portions posted at «Nine Inch Nails > Album Guide». rollingstone.com. Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2011-05-21.07.2014. 
 27. Rolling Stone : 198) The Downward Spiral-Rolling Stone. Last accessed April 15, 2007.
 28. Q 50 Heaviest Albums of All Time — A selection of lists from Q Magazine. Last accessed April 15, 2007.
 29. Дайметрі, Роберт (7 лютого, 2006). «1001 альбом, які ви мусите прослухати перед тим, як помрете.». Universe. Нью-Йорк, Нью-Йорк (ISBN 0-7893-1371-5). с. 910. 
 30. Val Siebert Two Way Alchemy: Nine Inch Nails' The Downward Spiral Revisited (March 10, 2014). Процитовано March 29, 2014.
 31. Kushner, Nick. «Films, Samples and Influences». The Nachtkabarett. Процитовано March 29, 2014. 
 32. Шаблон:Cite AV media notes
 33. Huxley, 1997, p. 191
 34. «Halo Eight - Japanese first pressing CD5». NIN Collector. Процитовано November 22, 2007. 
 35. Samantha Vincenty (March 7, 2014). «13 things you didn't know about Nine Inch Nails' 'The Downward Spiral'». Fuse. The Madison Square Garden Company. Процитовано April 17, 2014. 
 36. «Halo Eight - Australian First Pressing CD5». NIN Collector. Процитовано October 17, 2011. 
 37. а б в «International charting positions for Nine Inch Nails - The Downward Spiral (Album)». Irish-charts. Архів оригіналу за 2012-10-24. Процитовано 2011-06-25. 
 38. Top Albums/CDs - Volume 59, No. 11, April 04 1994 59 RPM (1994-04-04) (11). Процитовано 2008-07-05.
 39. а б в «UK Top 40 Hit Database». everyHit.com. Архів оригіналу за 2012-06-02. Процитовано 2007-09-28.  Note: User must define search parameters, i.e. «Nine Inch Nails.»
 40. «The Downward Spiral - Nine Inch Nails». Billboard (Rovi). Процитовано 2011-06-25. 
 41. «Search results for: Nine Inch Nails». Australian-Charts.com. Архів оригіналу за 2013-04-05. Процитовано 2007-09-28. 
 42. а б «Nine Inch Nails > Charts & Awards > Billboard Singles». Allmusic. Macrovision. Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2011-06-25. 
 43. а б «Nine Inch Nails Album & Song Chart History: Canadian Hot 100». Billboard. Prometheus Global Media. Процитовано 2010-08-17. 
 44. а б в «Nine Inch Nails Album & Song Chart History: Billboard Hot 100». Billboard. Prometheus Global Media. Процитовано 2011-01-25. 
 45. «International charting positions for Nine Inch Nails - Closer (Song)». Irish-charts. Архів оригіналу за 2013-07-08. Процитовано 2011-06-25. 
 46. «danishcharts.com–Nine Inch Nails discography». danishcharts.com. Архів оригіналу за 2013-04-05. Процитовано 2008-07-07. 
 47. а б в «Nine Inch Nails Album & Song Chart History: Alternative Songs». Billboard. Prometheus Global Media. Процитовано 2011-01-25. 
 48. «Nine Inch Nails Rock/Alternative positions». RPM. Архів оригіналу за 2013-04-05. Процитовано 2010-08-17. 
 49. «Search Certification Database». Canadian Recording Industry Association (CRIA). Архів оригіналу за 2012-10-17. Процитовано 2007-09-17.  Note: User must define search parameters, i.e. «Nine Inch Nails».
 50. «Blue Lines Certified Awards». British Phonographic Industry. Архів оригіналу за 2012-10-17. Процитовано 2009-08-26.  Note: User must define search parameters, i.e. «Nine Inch Nails».

Посилання[ред.ред. код]