Гітара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гіта́ра (ісп. guitarra) — струнний музичний інструмент родини лютень. Звук створюється вібрацією струн і підсилюється резонатором — декою інструменту. Гітарист, зазвичай, правою (шульга — лівою) рукою смикає струни пальцями або медіатором, а пальцями лівої (шульга — правої) затискає струни на грифі, утворюючи акорди та змінюючи тональність звуку.

Гітари в цілому поділяються на акустичні, електричні та напівакустичні. Класична акустична гітара має 6 струн. Різновид гітари із 7 струнами поширений у Росії.

Гітара має деку, яка зазвичай використовується як резонатор. Дека може бути порожньою, як у більшості акустичних гітар, або суцільною, як у більшості електрогітар. Другий важливий елемент гітари — гриф, на якому затискають струни. На кінці грифу знаходиться голівка грифу, на якій розташовані кілки для налаштування гітари.

Аналогічні стародавні інструменти зустрічались у Центральній Азії.

Гітари використовуються у багатьох стилях музики. Вони загальновідомі як класичні соло-інструменти і як головні інструменти у блюзі та рок-музиці.

Історія[ред.ред. код]

Струнні щипкові інструменти, забезпечені шийкою, з'явилися в глибокій старовині. Вони складають сімейство лютневих в широкому сенсі слова. Найбільш ранні свідоцтва - це скульптурні зображення Месопотамії, які відносяться приблизно до 2 тисячоліття до н. е.. У них відображені інструменти з невеликим корпусом, який був зроблений, з панцира черепахи або з гарбуза (обтягнутою, ймовірно, шкірою). Подібного роду інструменти існують і в наші дні в деяких країнах: на Балканах - тамбуріца, в Ірані - ситара, в Туреччині - саз, у Греції - бузуки. У Центральній Азії і на півночі Індії з'являється також двострунний дутар (використовується в наші дні в Ірані, Узбекистані, Таджикистані, Туркменії). У нього закруглений донизу і усічений у верхній частині корпус і довга шийка, в яку угвинчені колки. Вирішальний момент в історії розвитку інструменту - поява нового резонаторного корпусу, що складається тепер вже з трьох частин: деки, верхньої деки і двох обичайок, які їх з'єднують. Цей етап настає в Китаї в 3 або 4 столітті н. е.. З виникненням інструментів юаня (в наші дні невживані) і Юкина, верхня дека якого зроблена з цілісної дерев'яної пластини. Починаючи з цього часу інструменти, подібні з гітарою, широко поширюються на Середньому Сході. Прекрасний зразок одного з таких інструментів відображений на фризі буддійського монастиря Ертама поблизу Термеза (Узбекистан), фрагмент якого зберігається в С. Петербурзькому Ермітажі. Однак поки ще не існує точного датування цього фриза: він може бути віднесений до періоду між 1 століттям до н. е.. І 3 століттям н. е.. У Стародавньому Китаї широко використовуються різні види лютні з довгою шийкою. Особливо привертає увагу так званий нефер (що в перекладі означає «краса»). Цей інструмент, за його мигдалеподібним витягнутим корпусом, можна вважати одним з попередників нашої гітари. Недостатність і розрізненість достовірних даних утрудняє наукове вивчення передісторії гітари. Найбільше ми схиляємося до думки, що вона народилася на Середньому Сході і звідти поширилася по Азії і Європі. Важлива роль у цьому процесі належить Єгипту. Як зазначає К. Омо, «починаючи з 9 століття на заході цієї країни європейська лютня називається Китаро»; крім того, очевидно спорідненість між нефером і першими інструментами, зображеними на іспанських манускриптах. Нашестя арабів могло послужити - це стосується і лютні - чинником зв'язку між Північною Африкою і Південною Європою, але не можна виключити і певного впливу Малої Азії - через греко-романський світ.

З виникненням гітари з п'ятьма рядами характер музичних творів змінюється. У значній частині Європи поширюється стиль разгеадо, занесений з Іспанії, де він був популярний. Гітара негайно ж втрачає те важливе значення, яке вона раніше мала для серйозних музикантів, відтепер вона вживається тільки для акомпонування, для того, «щоб співати, бавитися, танцювати, скакати ... тупотіти ногами», як пише Луї де Брісено у передмові до своєї « методі »(Париж, 1626). У працях теоретика з Бордо П'єра Тріше можна замінити відгомін сталася зміни. Він з жалем зауважує (бл. 1640): «Гітара, або гітерна, - широко застосовуваний інструмент у французів та італійців, але особливо у іспанців, які користуються нею так нестримно, як ніяка інша нація». Вона служить музичному супроводу танців, які танцюють , «смикаючись всім тілом, безглуздо і смішно жестикулюючи, так що гра на інструменті стає неясною і плутано». І обурюючись тим, що йому доводиться спостерігати, П'єр Тріше продовжує: «У Франції пані та куртизанки, знайомі з іспанською модою, намагаються їй наслідувати. У цьому вони нагадують тих, хто, замість того щоб добротно харчуватися в своєму власному будинку, йде до сусіда їсти сало, цибулю і чорний хліб ".

Незважаючи на зневагу до гітарі великих музикантів, вона залишається популярною у Франції. До гітари охоче звертаються в балетах. У «Феї Сент - Жерменського лісу» (1625) і в «Багатою вдові» (1626) заради більшої правдоподібності на гітарі грають музиканти, одягнені в іспанські костюми. У першому балеті виконавці Чакон «пристосовують звуки своїх гітар до моторних рухам ніг». У другому, поставленому Його Величністю у Великому залі Лувру, антре гренадерів розгортаються також під акомпанемент гітари. За повідомленням «Меркюрі де Франс», у цьому спектаклі двом танцюючим сарабанду акомпанував на гітарі сам Людовик XIII.

У середині століття починається новий період розквіту. І цього разу оновлення приходить з Франції. Для викладання гри на гітарі молодому французькому королю до двору закликають прославленого педагога і музиканта Франческо Корбетту (1656). Чи не наважуючись стверджувати (на відміну від деяких придворних), що за вісімнадцять місяців Людовик XIV перевершив свого вчителя, можна, однак, не сумніватися в істинному упередженням короля до інструмента. У його правління гітара знову стає улюбленицею аристократії і композиторів. І знову мода на гітару завойовує всю Європу.

До кінця правління Людовика XIV (пом. 1715) в історії гітари настає переломний момент. Королівський двір стає до неї більш байдужим; широке впровадження в музичну практику інструментів, що володіють великими технічними можливостями, призводять до того, що престиж гітари як інструменту, призначеного для виконання професійної музики, знижується. Однак вона як і раніше популярна серед любителів. Мадмуазель де Шароле на замовленому нею портреті представлена ​​з гітарою в руках, злегка перебирає її струни. Ватто і Ланкре вводять гітару в зображення любовних сцен. І разом з тим - це інструмент балаганних акторів і мандруючих комедіантів!

Деякі композитори, подібно Кампіоне, намагаються продовжити стару традицію. Франсуа Ле Кок, вчитель гри на гітарі імператриці в Бівьере, а потім член Королівської капели в Брюсселі, створює серйозну працю (бл. 1730), залишився в рукописному вигляді. Різні нотні збірки, також невидані і зберігаються в Парижі, свідчать про те, що перекладання пісень і танців для гітари не втрачають своєї цінності. Одночасно з цим автори праць, присвячених basso continuo, охоче допускають використання гітари. Прикладом може служити керівництво Сантьяго де Мурсії «Короткі правила гітарного акомпанементу», доповнює збірник танців (Мадрид, 1714).

Пабло Мінгет (пом. 1801) - учень Санса і Мурсії - не обходить увагою гітару в своїй праці «Загальні правила і настанови» (Мадрид, 1752-1754). Наводячи різні зразки відомих типів табулатури, він супроводжує їх нотним записом - яскравий приклад того, що нові процеси, що відбуваються в музичному мистецтві, торкнулися і Іспанії. Очевидно, що надалі «для гітари настане черга повільного згасання».

Ообливо криза спостерігається в середині століття. Невідомий автор згадує: «Єдине, для чого ще використовували ... теорби, лютні і гітари ... Ці допотоптие жалюгідні інструменти переробляли в Виель; то кінець їх існування». Якийсь Анрі Батон, паризький майстер музичних інструментів, спеціалізується в області такої переробки. Безліч прекрасних гітар, непоправно зіпсованих, безповоротно гине.

Можна задатися питанням чим викликана така нелюбов до гітари? Можливо, це пов'язано з відсутністю композиторів, що створюють музику для гітари, а також з труднощами розшифровки табулатури. Покоління, виховане в традиціях усної передачі виконавських навичок, йде в минуле.

Занепад і цього разу триває недовго; гітара знову стає модним інструментом. Як стверджує Мішель Брено, це обставина пов'язана з появою двох талановитих співаків, які виступають в салонах. Вони виконують дуети, самі собі акомпануючи. Це прославлені П'єр Желіот і П'єр де ла Гард. Знамените полотно Бартоломея Олів'є «Чай по-англійськи у принца де Конті» передає атмосферу цих світських зібрань. Желіот тут відіграє на чудовій гітарі; хлопчина у клавесина - без сумніву, юний Моцарт під час свого першого перебування в Парижі (кінець 1763 - початок 1764). Але чи могла гучна слава двох співаків зіграти в долі гітари вирішальну роль? Чи не правильніше припустити, що посилюється інтерес до арфі, викликаний зростанням її технічних можливостей, а також та обставина, що молода дружина спадкоємця престолу була пристрасною арфісткою, привернули увагу до струнним щипковим інструментам в цілому? Дійсно, всі ці інструменти набули період розквіту; особливо висунулися гітара і цистра.

Завдяки збільшеним технічним і виразним можливостям гітара в перші десятиліття століття стає предметом повсюдного захоплення; вся Європа охоплена «ГИТАРОМАНИЯ». Любителі захоплюються нею, віртуози роз'їжджають по всій Європі з концертами, викликаючи бурхливі оплески захопленої публіки. Блискучі виконавці, що домоглися світового визнання, - це здебільшого вихідці з Іспанії або Італії, змушені покинути рідну країну через воєн. Фернанда Сор, Діонісіо Агуада, Фердінандо Каруллі, Мауро Джульані, Маттео Каркасси ... Всі вони складають для гітари і займаються викладанням, виховуючи і аматорів, і професіоналів; як наслідок цього з'являється велика кількість шкіл, методичних посібників, збірників вправ, теоретичних праць. Незважаючи на те що їх композиторська діяльність заслуговує не настільки високої оцінки, як іспольнітельское майстерність, цим музикантам вдається знову підняти гітару на рівень професійного інструменту

Наслідуючи знаменитим концертанти, любителі і дилетанти з успіхом виступають в салонах. Поширюються збірники, складені з зовні ефектних п'єс, головним чином танців, оперних попурі, транскрипцій відомих творів 50-тіроки XIX століття відзначені спадом гітарної лихоманки. За винятком Англії, де гітара як і раніше користується успіхом, в іншій частині Європи вона витісняється фортепіано. Але одна країна продовжує яскраво блищати - це Іспанія.

Антоніо де Торрес (1817 - 1892) донині визнаний одним з найкращих майстрів гітар не тільки на іспанському півострові, але і по всій Європі, де його називають "Страдіваріус гітари". Незважаючи на те, що інструменти його прославилися в усьому світі, його біографія ще мало вивчена. Вклад Торреса в еволюцію гітари дуже значний. Гітари, які він констуірует починаючи з 1850 року, за типом будови вельми сучасні. Будучи протягом тривалого часу завидною предметом пошуків концентирующими виконавців, ці інструменти в даний час знаходяться в основному в музеях. Він виробляє нові норми конструювання інструменту:

 • Збільшення обсягу корпусу, який робиться більш широким і глибоким;
 • Встановлення вібруючої частини струни (65 см);
 • Трансформація грифа, який стає більш широким і трохи більш опуклим по відношенню до площини деки; гриф триває вполоть до резонатора отвори;
 • Повернення до кріплення струн за допомогою зав'язуються вузликів; підставка залишається забезпеченою порожком;
 • Встановлення оптимальної кількості (сім) віялових пружин і новий принцип їх розташування.

Для двадцятого століття характерні два принципово нових явища:

 • Відхід від традиційних прийомів композиторського письма;
 • Нові тенденції тепер зароджуються не в Європі, а в Америці.

На початку минулого століття гітара стала різко набирати популярність. Якщо до цього на гітарах грали тільки в приватних будинках і салонах, то до кінця минулого сторіччя гітара стала виходити на сцени. З'явилася потреба в посиленні звуку. Отоді й з'явився більше чіткий поділ між класикою й тим, що тепер найчастіше називають фолк-гітарою або вестерном.

Технологія стала дозволяти виготовляти металеві струни, які голосніше дзенькали. Крім того, сама коробка збільшувалася в розмірах, що дозволила звуку бути глибше й голосніше. Залишалася одна серйозна проблема — сильний натяг металевих струн фактично вбивав верхню частину коробки, а стовщення стінок коробки зрештою вбивало вібрацію, а разом з нею й звук. І отоді пан Мартін, батько сучасної фолк-гітари, і придумав своє знамените х-образне кріплення пружин. Пружини приклеювалися навхрест, тим самим збільшуючи міцність верхньої стінки, але дозволяючи їй вібрувати.

У такий спосіб відбувся чіткий поділ— класична гітара, що майже не змінилася з тих пір (тільки струни стали робити із синтетики, а не з жил, як раніше), і фолк-вестерн-гітара, що мала кілька форм, але майже завжди йшла з х-образним кріпленням пружин, металевими струнами, збільшеною коробкою й так далі.

У середині століття починається новий період розквіту. І цього разу оновлення приходить з Франції. Для викладання гри на гітарі молодому французькому королю до двору закликають прославленого педагога і музиканта Франческо Корбетту (1656). Чи не наважуючись стверджувати (на відміну від деяких придворних), що за вісімнадцять місяців Людовик XIV перевершив свого вчителя, можна, однак, не сумніватися в істинному упередженням короля до інструмента. У його правління гітара знову стає улюбленицею аристократії і композиторів. І знову мода на гітару завойовує всю Європу.

До кінця правління Людовика XIV (пом. 1715) в історії гітари настає переломний момент. Королівський двір стає до неї більш байдужим; широке впровадження в музичну практику інструментів, що володіють великими технічними можливостями, призводять до того, що престиж гітари як інструменту, призначеного для виконання професійної музики, знижується. Однак вона як і раніше популярна серед любителів. Мадмуазель де Шароле на замовленому нею портреті представлена ​​з гітарою в руках, злегка перебирає її струни. Ватто і Ланкре вводять гітару в зображення любовних сцен. І разом з тим - це інструмент балаганних акторів і мандруючих комедіантів!

Деякі композитори, подібно Кампіоне, намагаються продовжити стару традицію. Франсуа Ле Кок, вчитель гри на гітарі імператриці в Бівьере, а потім член Королівської капели в Брюсселі, створює серйозну працю (бл. 1730), залишився в рукописному вигляді. Різні нотні збірки, також невидані і зберігаються в Парижі, свідчать про те, що перекладання пісень і танців для гітари не втрачають своєї цінності. Одночасно з цим автори праць, присвячених basso continuo, охоче допускають використання гітари. Прикладом може служити керівництво Сантьяго де Мурсії «Короткі правила гітарного акомпанементу», доповнює збірник танців (Мадрид, 1714).

Пабло Мінгет (пом. 1801) - учень Санса і Мурсії - не обходить увагою гітару в своїй праці «Загальні правила і настанови» (Мадрид, 1752-1754). Наводячи різні зразки відомих типів табулатури, він супроводжує їх нотним записом - яскравий приклад того, що нові процеси, що відбуваються в музичному мистецтві, торкнулися і Іспанії. Очевидно, що надалі «для гітари настане черга повільного згасання».

Особливо глибока криза спостерігається в середині століття. Невідомий автор згадує: «Єдине, для чого ще використовували ... теорби, лютні і гітари ... Ці допотоптие жалюгідні інструменти переробляли в Виель; то кінець їх існування». Якийсь Анрі Батон, паризький майстер музичних інструментів, спеціалізується в області такої переробки. Безліч прекрасних гітар, непоправно зіпсованих, безповоротно гине.

Можна задатися питанням - чим викликана така нелюбов до гітари? Можливо, це пов'язано з відсутністю композиторів, що створюють музику для гітари, а також з труднощами розшифровки табулатури. Покоління, виховане в традиціях усної передачі виконавських навичок, йде в минуле.

Для двадцятого століття характерні два принципово нових явища:

 • Відхід від традиційних прийомів композиторського письма;
 • Нові тенденції тепер зароджуються не в Європі, а в Америці.

Одночасно із цим розвивався ще один вид гітар — arch tops (арк топс). У той час, як такі компанії, як Мартін, вирішували проблему посилення звуку за рахунок кріплення пружин, такі компанії, як Гібсон, пішли іншим шляхом — вони створювали гітари, за формою й конструкцією скрипки. Такі інструменти характеризувалися вигнутою передньою стінкою деки, порожком, що був як у контрабаса, і струнотримачем. Як правило, ці інструменти мали скрипкові вирізи по краях деки замість традиційної круглої дірки по центру.

Їхня основна відмінність від тих же dreadnought'ів була в тому, що dreadnought прекрасно звучав в оркестрі типу «кантрі», де йому діставалася ритм-партія, a arch top добре звучав окремими нотами, тобто не ритмічними, а саме сольними партіями. Ці гітари відрізнялися звуком, що був не теплим і глибоким, а збалансованим і різким. У такій гітарі було гарно чутно кожну ноту, і джазмени швидко зрозуміли, яка «темна конячка» з'явилася в їхньому полі зору. Саме джазу arch top'и й зобов'язані своєю популярністю, за що їх і прозвали джазовими гітарами. А dreadnought і схожі інструменти використовувалися більше для «кантрі» і популярно-естрадної музики.

В 30-і й 40-і роки ситуація почала змінюватись — в основному, через появу якісних мікрофонів і звукознімачів. Крім того, на арену вийшов і відразу завоював світ новий популярний стиль музики — блюз, що розвивався, в основному, завдяки старанням чорних музикантів. Вони грали його по-всякому пальцями, медіаторами й навіть пляшками від пива (горлечка від пляшок з пивом були прямими праотцями сучасних слайдів). У цих людей не було грошей на дорогі інструменти, у них не завжди була можливість купити собі нові струни. І грали вони на чому прийдеться, в основному на більш розповсюджених інструментах — вестернах. У ті роки, крім дорогих arch-top'ов, компанія Gibson ще виробляла купу широко використовуваних фолк-гітар. Ситуація на ринку була такою, що Gibson був чи трохи не єдиною компанією, що робить дешеві, але якісні фолк-гітари. Тож більшість блюзменів через брак грошей на щось більш зароблене й взяли у свої руки «гібсони».

Щодо джазових гітар, з появою звукознімачів виявилося, що збалансований і чіткий звук цього виду інструментів якнайкраще підходить до тодішньої системи посилення. Хоч джазова гітара абсолютно не схожа на сучасний Fender або Ibanez, та Лео Фендер ніколи не створив би, напевно, свої Телекастери й Стратокастери, якби спочатку не поекспериментував із джазовими гітарами й звукознімачами. У наслідок електричний блюз теж грався й грається на джазових інструментах зі звукознімачами, просто товщина коробки в них зменшена. Яскравий приклад тому — Бі. Бі. Кінг і його знаменита гітара «Люсіль», що багато хто сьогодні вважає стандартом електрогітари для блюзу.

1950-ті роки характеризувалися народженням рок-н-ролу й поняттям рок-музики. Класична гітара залишилася майже без змін, але отримала синтетичні струни й використовувалася для класичної музики й музики «фламенко». Фолк-гітари (dreadnought, оркестрові моделі й інші) використовувалися для «кантрі» і домашніх або бардівских стилів, а так само для акустичного блюзу. І, нарешті, arch top використовувалися для джазу.

Акустична гітара 50-их років уже практично нічим не відрізняється від сучасної. Технології й матеріали трохи змінилися, але дотепер найкращими гітарами в акустиці вважаються саме інструменти, зроблені в 40-их й 50-их роках. Колекціонери відвалюють круглі суми за ці інструменти. Гроші, які просять за Martin або Gibson певних років виробництва того часу, із лишком вистачило б на покупку відмінної нової гітари й у добавок до неї нового автомобіля.

Рок-н-рол з'явився із блюзу, отже й гітари використовувалися блюзові — а саме вестерни. Але, у відмінності від блюзу, рок-н-рол був більш естрадним стилем. Він вимагає наявності ансамблю, ударної установки, бас-гітари, і грати його прийнято на електроінструментах.

До 60-их років акустична гітара почала залишати сцену. Усе рідше й рідше на сцені з'являлися виконавці з акустичними гітарами — звукознімачі й ефекти завоювали світ. Акустична гітара 60-их й 70-их років перетворилася в основному в інструмент для написання пісень, виконання домашніх концертів і пісень біля багаття. А джазові гітари й зовсім стали залишати ринок. Єдиний вид акустичних гітар, що майже не постраждав, були класичні гітари. У них був твердий ринок — ті, хто грав класику, продовжували її грати на тому ж, на чому вона й гралася останні сто років.

Найцікавіше, що в 60-і й 70-і роки, коли гітаробудування й попит на фолк-гітари занепадав, з'явилися класичні гітари, які вважаються одними з найкращих на сьогоднішній день — гітари фірми (майстра) Ramirez.

1980-ті характеризувались розквітом важкого року з одного боку, і електронної музики з іншого. І знову акустичній гітарі не було місця в цих стилях. Саме в 1980-і розвилися колективи, де гітар взагалі не було — домінували клавішні й ударні. Але до кінця 80-их ситуація знову початку змінюватися. Рок почав ущухати. Не вмирати, а саме вщухати — він став тихіше. Надривне гуркотіння поступилося місцем більш осмисленому року, року, в якому менше екстазу, але зате більше музики й техніки. І отут знову на сцену вийшла акустична гітара. За час свого перебування в шафах і підвалах вона трохи змінилася. З'явилось багато гібридів: наприклад класична гітара з вбудованими звукознімачами, що виявилася зручною для акустичного джазу й фолк-року. Або ж взагалі — електрогітара з нейлоновими струнами, що при підключенні давала досить приємний класичний звук, але при цьому не шуміла.

А в наші дні акустика знову завоювала світ. Програми «Unplugged», де MTV запрошує популярні групи й просить їх грати й записувати тільки живу музику, користуються популярністю.

Найбільш відомі класичні гітарні композитори та виконавці[ред.ред. код]

 • Діонісіо Агуадо (1784—1849)рооллллл
 • Петро Агафошин (1874—1950)(СРСР)
 • Олександр Іванов-Крамской (1912—1973)(СРСР)
 • Валеріан Русанов (1866―1918)(СРСР)
 • Володимир Сазонов (1912―1969)(СРСР)
 • Хуліан Аркас (1832―1882)(Іспанія)
 • Робер де Візе (1650—1725)(Франція)
 • Мауро Джуліані (1781—1829)(Італія)
 • Маттео Каркасси (1792—1853)(Італія)
 • Фердінандо Карулли (1770—1841)(Італія)
 • Франческо Корбетта (1615―1681)(Італія)
 • Наполеон Кост (1805—1883)(Італія)
 • Луіджи Леньяни (1790—1877)(Італія)
 • Франческо Моліно (1768—1847)(Італія)
 • Нікколо Паганіні (1782—1840)―также скрипаль(Італія)
 • Гаспар Санс (1640—1710)(Франція)
 • Фернандо Сор (1778—1839)(Іспанія)
 • Франсіско Таррега (1852—1909)(Іспанія)
 • Марія Луиза Анидо (1907—1997)(Аргентина)
 • Зігфрід Беренд (1933—1990)(Німеччина)
 • Антоніо Лауро (1917—1986)(Мексика)
 • Дмитро Лавріненко (1996-наш час)(Україна)
 • Мігель Льобет (1878—1938)(Іспанія)
 • Эміліо Пухоль (1886—1980)(Іспанія)
 • Андрес Сеговія (1893—1987)(Іспанія)
 • Даніэль Фортеа (1882—1953)(Іспанія)
 • Кадзухіто Ямасіта (р. 1961)(Японія)

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.