АА (тепловоз)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
АА
Teplovoz AA.jpg
Основні дані
Рік будування 1933
Країна будування СРСР СРСР
Завод Калузький машинобудівний завод
Разом побудовано 1
Країни експлуатації СРСР СРСР
Ширина колії 1524 мм
Рід служби маневровий
Технічні дані
Конструкційна швидкість 60 км/год
Осьова формула 0-3-0
Потужність дизеля 300 к.с.
Тип передачі механічна
Швидкість тривалого режиму 51 км/год

АА (Андрій Андреєв) — дослідний маневровий тепловоз, побудований наприкінці 1933.

Опис[ред. | ред. код]

Тепловоз був збудований на Калузькому машинобудівному заводі, призначався для маневрової роботи, а також для водіння приміських поїздів. На ньому був встановлений 6-циліндровий двотактний дизельний двигун типу 6Д22/28, який при частоті обертання 650 об/хв розвивав потужність 300 к. с. Проектування й побудова двигуна здійснювалася при консультації професора Гаккеля — розробника першого радянського тепловоза Щел1. Крутний момент від валу двигуна механічною передачею передавався на відбійний вал, а далі, через спарники, рушійним колісним парам. Коробка передач мала 4 ступеня, при цьому на максимальному ступені тепловоз розвивав швидкість до 51 км/год.

Особливістю тепловоза було те, що при його проектуванні використовувались елементи (гальма, букси, ресорне підвішування) паровоза Ов. На думку конструкторів, це мало полегшити його ремонт.

Тепловоз здійснив кілька дослідних поїздок, у ході яких виявилися значні дефекти двигуна. З цієї причини тепловоз АА не надійшов в експлуатацію.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Раков В. А. Маневровый тепловоз АА // Локомотивы отечественных железных дорог 1845-1955. — 2-е, переработанное и дополненное. — М. : Транспорт, 1995. — С. 533. — ISBN 5-277-00821-7.(рос.)