Римська курія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Emblem of the Papacy SE.svg
Стаття із серії:
Римська курія
 
ChristianitySymbolWhite.PNG Портал «Католицтво»
Палац Римської Курії у Ватикані

Ри́мська Ку́рія (лат. Roman Curia) — адміністративна організація, яка допомагає Папі Римському керувати Католицькою Церквою.

Складається зі своєрідних міністерств — конґреґацій, зазвичай очолюваних кардиналами або архієпископами.

Історія[ред.ред. код]

Спочатку помічниками глави Західної Церкви були духовні особи з Римського дієцезії та єпископи, невдовзі з'явився ряд папських співробітників — нотаріуси, Апостольські адвокати, Палатинські диякони і судді, папські капелани та ін, пізніше стали утворюватися різні постійні відомства типу пенітенціарії, канцелярії, апостольської палати або папської канцелярії, трохи пізніше виникла Колегія кардиналів.

Реформу адміністрації, що розрослася, провів папа Сікст V, надавши їй обмежені юридичні повноваження і оприлюднивши в 1588 апостольську конституцію Immensa aeterni Dei.

У XX столітті курія реформувалася тричі.

Вперше — після проголошення апостольської конституції Пія X Sapienti consilio (1908), яка без змін була підтверджена «Кодексом канонічного права» 1917. У конституції розрізнялося 3 категорії відомств: конгрегація, трибунали й управління. У постанові Другого Ватиканського собору Christus Dominus було висловлено бажання, щоби вони були піддані реорганізації й інтернаціоналізації, тобто залучення до роботи в них деяких єпископів помісних Церков і світських представників з вірників.

Ці рекомендації задовольнив Павло VI, оголосивши 15 серпня 1967 апостольську конституцію Regimini Ecclesiae universae.

Остання реформа, розпочата Павлом VI у 1974, була завершена в дусі соборної еклезіології апостольської конституцією Івана Павла II Pastor bonus від 28 червня 1988. Згідно зі статтею 38, кожне відомство курії було зобов'язане розробити особливий статут або спеціальні нормативи та представити їх для публічного ознайомлення. Конституцію доповнили два motu proprioIusti iudicis тієї ж дати (про куріальних адвокатів) і Nil primo anniversario від 1 січня 1989 (про заснування Управління справами Апостольської Столиці та його статус і про загальний статут курії, схвалений Папою 4 лютого 1992).

Структура[ред.ред. код]

Нині Римська курія складається з:

  • 2 секретаріатів;
  • 9 конгрегацій, що включають 4 комісії;
  • 3 трибуналів;
  • 9 папських комісій;
  • 12 папських рад;
  • 5 міжвідомчих комісій.

Крім цього є також синод єпископів, кадрова служба, декілька служб, а також установи що історично склалися.

Секретаріати[ред.ред. код]

Конгрегації[ред.ред. код]

Трибунали[ред.ред. код]

Папські ради[ред.ред. код]

Папські комісії та комітети[ред.ред. код]

Інші папські відомства[ред.ред. код]

Інші заклади[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]