Гроссман Василь Семенович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Василь Гроссман)
Перейти до: навігація, пошук

Василь Семенович Гроссман
Vasili grossman.JPG
При народженні Йосип Соломонович Гроссман
Народження 29 листопада (12 грудня) 1905(1905-12-12)
  Російська імперія Бердичів (Російська імперія)
Смерть 14 вересня 1964(1964-09-14) (58 років)
  СРСР Москва (СРСР)
Поховання Троєкурівський цвинтар
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Alma mater Московський державний університет імені Ломоносова
Мова творів російська[1]
Рід діяльності журналіст, військовий кореспондент, прозаїк
Magnum opus: Життя і доля
Член Спілка письменників СРСР
Нагороди та премії
Медаль «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941—1945 рр.» Орден Червоного Прапора Орден Червоної Зірки Орден Трудового Червоного Прапора
Медаль «За оборону Сталінграда»
Медаль «За визволення Варшави»
Медаль «За взяття Берліна»

Василь Семенович Гроссман у Вікісховищі?

Василь Семенович Гроссман (Іо́сиф Соломо́нович; 29 листопада (12 грудня) 1905(19051212), Бердичів, тепер Житомирська область — †14 вересня 1964, Москва) — український письменник єврейського походження[2], фронтовий кореспондент.

Біографія[ред.ред. код]

Василь Гроссман народився в родині єврейських інтелігентів: його батько був інженером-хіміком, мати — вчителька французької мови.

Навчався у вузах Києва та Москви.

У 1929 році закінчив хімічний факультет Московського державного університету. Три роки працював на вугільній шахті в Донбасі інженером-хіміком. З 1933 постійно жив та працював у Москві.

У 1934 році Василь Гроссман опублікував повість з шахтарського життя «Глюкауф» та оповідання про Громадянську війну «В городе Бердичеве», темою якої стали події в Україні, спровоковані громадянською війною в більшовицькій Росії. Успіх, якого досягнули ці твори, укріпив Гроссмана в прагненні стати професійним письменником.

У 19351937 роках Гроссман публікує збірки оповідання, а в 19371940 — дві частини епічної трилогії «Степан Кольчугін». Від початку німецько-радянської війни і до її кінця у 1945 році Василь Гроссман працював кореспондентом газети «Червона Зірка».

1942 року він написав повість «Народ бессмертен», що стала першим великим твором про війну. Повісті «Народ бессмертен», «Сталинградские очерки» та інші воєнні нариси були об'єднані в книзі «В роки війни». Широке визнання здобула книга Гроссмана «Треблинский ад», що відкрила тему Голокосту.

Меморіальна дошка на будинку в якому працював Василь Гроссман у Донецьку

З 1946 по 1959 працював над дилогією «За праве діло» та «Життя і доля». Епічний роман «За праве діло» (1952), написаний у традиціях Л. Н. Толстого і оповідає про Сталінградську битву, Гроссман змушений був переробити після розгромної критики в партійній пресі[3]. На Другому з'їзді Спілки письменників СРСР в 1954 у А. А. Фадєєв визнав, що його критика роману як «ідеологічно шкідливого» була несправедливою[4].

Рукопис продовження опублікованого в «Новому Світі» роману «За праве діло» — роману «Життя і доля», що має різко антисталінський характер, над яким письменник працював з 1950 року, автор віддав для публікації в редакцію журналу "Знамя". У лютому 1961 року КДБ конфіскував копії рукопису і чернетки під час домашнього обшуку Гроссмана. Вилучено і копію роману, що знаходилася для передруку в редакції журналу «Новий Світ»[5]. Головний редактор журналу «Знамя» В. М. Кожевников сам віддав свій примірник в КДБ. Намагаючись врятувати свою книгу, В. С. Гроссман писав Н. С. Хрущову:[5][6]

Я прошу Вас повернути свободу моїй книзі, я прошу, щоб про мій рукопис говорили і сперечалися зі мною редактори, а не співробітники Комітету Державної Безпеки …. Немає правди, немає сенсу в нинішньому положенні, в моїй фізичній свободі, коли книга, якій я віддав своє життя, перебуває у в'язниці, адже я її написав, адже я не зрікався і не зрікаюся її …. Я як і раніше вважаю, що написав правду, що писав її, люблячи і жаліючи людей, вірячи в людей. Я прошу свободи моїй книзі.

Зрештою Гроссмана прийняв член політбюро М. А. Суслов, оповістиши підготовлене референтами (сам він роман не прочитав) рішення про те, що про повернення рукопису «не може бути й мови», і що роман може бути надрукований в СРСР не раніше, ніж через 200—300 років.[5][6]

Іншу копія роману, яку зберіг друг Гроссмана поет С. І. Липкін, у середині 1970-х, вже після смерті письменника, вивезли на Захід за допомогою А. Д. Сахарова і В. Н. Войновича.[6] Роман був опублікований в Швейцарії в 1980 році, його розшифрували з мікрофільму професори-емігранти Юхим Еткінд з Парижа і Шимон Маркиш з Женеви, останній сприяв виданню в Лозанні. В СРСР роман вийшов з купюрами 1988 року, під час перебудови.

Разом з «Життям і долею» був конфіскований рукопис повісті «Все тече», що зачіпає заборонену тему Голодомору, над якою Гроссман працював з 1955 року. Письменник створив новий варіант повісті, який завершив у 1963 (публікація за кордоном — 1970, в СРСР — 1989).

Цитата з повісті «Все тече» (переклад з російської):

« А наказ — убити голодом селян в Україні, на Дону, на Кубані, убити з малими дітьми… Шукали зерно, неначе не хліб це, а бомби, кулемети. Землю штрикали багнетами, шомполами, всі погреби перекопали, всі підлоги повиламували, у городах шукали. Вдень і вночі підводи скрипіли, пил над усією землею висів, а елеваторів не було, зсипали на землю, а навколо вартові ходять. Зерно до зими від дощу намокло, горіти стало — забракло в радянської влади брезенту мужицький хліб прикрити.

А коли ще з сіл везли зерно, навколо пил піднявся, все в диму: і село, і поле, і місяць уночі. Один із глузду з'їхав: горимо, небо горить, земля горить! Кричить! Ні, небо не горіло, це життя горіло… Пішов селами суцільний мор. Спершу діти, старики, потім середній вік…

»

Після арешту «антирадянських» рукописів Гроссман майже втратив можливість публікуватися. Потрясіння підточило здоров'я письменника і, на думку біографів, прискорило його смерть. Василь Гроссман помер від раку нирки після невдалої операції 14 вересня 1964. Похований у Москві на Троєкуровському кладовищі.

Посмертно видано збірник оповідань і нарисів «Добро вам!» (1967, з купюрами), написаний після двомісячної поїздки у Вірменію вже після вилучення його останнього роману. Нариси та записні книжки воєнних років увійшли до збірки «Роки війни» (М.: Правда, 1989).

Книги[ред.ред. код]

 • «Глюкауф», 1934
 • «Степан Кольчугин», тт. 1-3, 1937-40, тт.1-4, 1947. У 1957 році екранізований (режисер Т. Родіонова)
 • «Народ безсмертний», 1942
 • «Сталінград», 1943
 • «Роки війни», 1945
 • «За праве діло», 1954 ( «Новий світ», 1952, № 7 - 10)
 • «Повісті, оповідання, нариси», 1958
 • «Старий учитель», 1962
 • «Добро вам!», 1967
 • «Все тече ...», Frankfurt / M., «Посів» 1970
 • «Життя і доля», Lausanne, 1980
 • «На єврейські теми», В 2-х тт., Tel Aviv, 1985.
 • «Степан Кольчугін», роман
 • «Україна без євреїв», начерк
 • «Якщо вірити піфагорійцям», п'єса

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Особистість: Василь Гроссман. Матеріали україно-французької конференції, що відбулася у Києво-Могилянській Академії:

Посилання[ред.ред. код]