Відкритий напад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В шахах відкритий напад — це напад в результаті того, що одна фігура відкриває лінію для іншої, яка нападає[1]. Відкриті напади можуть бути дуже потужними, оскільки фігура яка рухається може створювати свою власну загрозу, незалежно від тієї фігури, шлях для якої вона відкриває. Подібно до багатьох елементів шахової тактики, такі прийоми є успішними, оскільки суперник не здатен відреагувати на дві загрози одразу. Зазвичай наслідком відкритого нападу є виграш матеріалу, але він є ефективним навіть якщо шахіст просто виграє зайвий темп[2].

Типи[ред. | ред. код]

Якщо фігура яка рухається ставить шах королю суперника, то такий маневр називається відкритий напад з шахом. Якщо фігура, яка відкривається, сама робить шах, то такий відкритий напад називається відкритий шах. Якщо обидві фігури ставлять шах, то такий тактичний удар має назву Подвійний шах.

Гравець може виграти матеріал за допомогою відкритого нападу, коли фігура, яка рухається, б'є захищену фігуру суперника. Якщо дія суперника направлена на захист проти відкритого нападу (він зобов'язаний це робити під час шаха), гравець, що атакує, буде мати час, щоб забрати фігуру, яку він рухав до цього, неушкодженою. Такий сценарій часто називають відкритий напад (або шах) з побиттям.

Коли фігура йде на поле, з якого вона загрожує поставити мат наступним ходом, то такий тактичний прийом називається відкритий удар з загрозою мату. Відкритий мат є також можливим.

Приклад[ред. | ред. код]

abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 чорна тура
c8 чорний слон
e8 чорний король
f8 чорний слон
g8 чорний кінь
h8 чорна тура
a7 чорний пішак
b7 чорний пішак
f7 чорний пішак
g7 чорний пішак
h7 чорний пішак
e6 чорний пішак
b5 чорний хрестик
d5 чорний пішак
e5 білий пішак
d4 чорний ферзь
d3 білий слон
a2 білий пішак
b2 білий пішак
f2 білий пішак
g2 білий пішак
h2 білий пішак
a1 біла тура
b1 білий кінь
c1 білий слон
d1 білий ферзь
e1 білий король
h1 біла тура
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Позиція після 6...Qxd4. Білі виграють чорного ферзя ходом 7.Bb5+, відкритий напад з шахом.

Діаграма ілюструє пастку в просунутому варіанті французького захисту, що базується на відкритому нападі. Якщо після 1.e4 e6 2.d4 d5 3.e5 c5 4.c3 cxd4 5.cxd4 Qb6 6.Bd3, чорні помилково спробують виграти пішака d4 білих ходом 6…Qxd4?? (діаграма), білі зіграють 7.Bb5+, відкритий напад (білий слон відкриває шлях білому ферзю) на чорного ферзя з шахом. Чорні повинні захищатись від шаха, тоді як білі можуть побити 8.Qxd4.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Discovered Attack [Архівовано 30 жовтня 2014 у Wayback Machine.] Article at Chesscorner.com
  2. More detailed tutorialat MarkLowery.net [Архівовано 7 лютого 2012 у Wayback Machine.]

Література[ред. | ред. код]

  • Farnsworth, Ward. «Ward Farnworth's Predator at the Chessboard». Web Document. A Field Guide to Chess Tactics. Retrieved 17 December 2013.

Посилання[ред. | ред. код]