Ендшпіль

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Е́ндшпіль (нім. Endspiel — кінцева гра) — заключна стадія партії в шахах чи шашках.

Різниця між мітельшпілем та ендшпілем

[ред. | ред. код]

Провести межу між мітельшпілем та ендшпілем можна не завжди. Зазвичай гра переходить в ендшпіль, коли розміняна більшість фігур та немає характерних для середини гри загроз королям. Відсутність на шахівниці ферзів не є обов'язковою ознакою ендшпілю (див. Ферзевий ендшпіль). Завершення зі стратегічним планом — організувати атаку на короля та завершити її матом, майже завжди елементарні. Майже завжди в ендшпілі виникає інша стратегічна мета — провести пішака у ферзі, щоб отримати необхідну для виграшу матеріальну перевагу.

Особливості ендшпілю

[ред. | ред. код]

Для ендшпілю характерні деякі особливості. Король в ендшпілі — фігура активна. Він може вийти з укриття та взяти участь у боротьбі на рівних з іншими фігурами; він здатен атакувати фігури та пішаки суперника та першим увійти до табору суперника.

За малої кількості фігур на шахівниці в ендшпілі збільшується цінність кожної з них. У середині гри створення вирішальної переваги у силах на якісь частині шахівниці зазвичай є достатнім для виграшу; правильно розіграти ендшпіль — значить забезпечити максимальну активність та чітку взаємодію фігур.

Стратегічна мета ендшпілю — проведення одного з пішаків у ферзі визначає збільшену роль пішаків. Якщо у середині гри перевага в одного пішака часто не грає значної ролі, то в ендшпілі зайвий пішак у багатьох випадках є достатнім для виграшу.

У середині гри план часто визначається не лише особливостями позиції, але і стилем гри суперників, психологічним розрахунком та ін. У ендшпілі доводиться обирати шлях, характерний для того чи іншого типу ендшпілю, оскільки лише він веде до досягнення мети.

У ендшпілі стратегія (вибір правильного плану) визначається такими особливостями позиції, як матеріальна перевага, наявність пішаків, що можуть пройти у ферзі або можливість їхнього виникнення, дефекти у пішаковій структурі, ступінь активності фігур та короля та ін. Оскільки ступінь активності фігур значною мірою залежить від розташування пішаків, збільшується роль узгодженості у розташуванні фігур та пішаків: пішаки не повинні заважати діям фігур. Активізуючи власні фігури, необхідно водночас відтісняти фігури суперника, обмежуючи їхню рухливість.

У ендшпілі особливого значення набуває наявність пішакових слабкостей: фігури, що вимушені їх захищати стають пасивними та втрачають у силі. В кінці правильної стратегії в ендшпілі часто стає досягнення позиції цугцванга.

Класифікація ендшпілю

[ред. | ред. код]

Оскільки в ендшпілі фігур та пішаків менше ніж у мітельшпілі, він легше піддається класифікації та вивченню. Розвиток шахів супроводжувався аналізом багатьох позицій ендшпілю: в них знайдено найкращі плани сторін, точно встановлено кінцевий результат. Таким чином в ендшпілі зростає роль знань теорії. По суті більшість теоретичних позицій є логічними задачами, такими що часто мають лише одне розв'язання. Для кращої орієнтації у численних позиціях ендшпілю розроблена їхня класифікація у залежності від наявних у сторін сил.

Пішакові ендшпілі

[ред. | ред. код]

Пішаковий ендшпіль — специфічний різновид ендшпілю, що виникає, коли на шахівниці в обидвох гравців залишилися лише королі та пішаки. Для пішакового ендшпілю розроблено ряд специфічних правил.

Ключові клітини

[ред. | ред. код]
abcdefgh
8
d7 чорний король
c6 чорний хрестик
d6 чорний хрестик
e6 чорний хрестик
d5 білий король
d4 білий пішак
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Ключові клітини c6, d6, e6
abcdefgh
8
b8 чорний король
a7 чорний хрестик
b7 чорний хрестик
c7 чорний хрестик
a6 чорний хрестик
b6 білий король
c6 чорний хрестик
b5 білий пішак
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Ключові клітини a6, c6, a7, b7, c7

Ключовими клітинами називають такі клітини, зайняття яких королем забезпечує перемогу (для гравця, що володіє перевагою) або нічию (для гравця, що захищається) незалежно від черги ходу.

У закінченні король та пішак проти короля при розташуванні білого короля на п'ятій горизонталі та на тій самій вертикалі, що й король білого пішака, на четвертій горизонталі ключовими клітинами є три клітини безпосередньо перед королем. У разі якщо білому королю вдасться зайняти одну з цих клітини, чорний король не в змозі перешкодити проходженню білого пішака у ферзі.

  • Коневі ендшпілі
  • Змішані ендшпілі
  • Слон проти коня
  • Тура проти легкої фігури
  • Ферзь проти тури
  • Ферзь проти легкої фігури
  • Важкофігурні ендшпілі
  • Турові ендшпілі
  • Ферзеві ендшпілі
  • Тура та пішак проти тури

Джерела

[ред. | ред. код]