Вікіпедія:Критерії значущості

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Значу́щість у Вікіпедії — оцінка енциклопедичної цінності, що застосовується дописувачами для вирішення питання: «Чи заслуговує тема на окрему статтю чи лише згадку в іншій статті Вікіпедії?».

Тематичні критерії значущості

Найпершою вимогою, якій має відповідати інформація, є достовірність. Враховуючи, що Вікіпедія — не паперова енциклопедія, тобто не має обмежень на обсяг інформації, дехто вважає, що майже всі достовірні знання мають бути згадані у Вікіпедії. Однак умова достовірності породжує ще одну вимогу: користувачі-добровольці повинні перевіряти всі нові редагування та оформлювати вже наявні статті. Тому гіпотетична енциклопедія-про-все-на-світі рано чи пізно сягне таких розмірів, що її якість неможливо буде забезпечити. Крім того, їй доведеться придумувати механізм сортування статей за «важливістю», щоб задовольняти пошукові запити на «найважливіші» статті. Очевидним вирішенням проблеми є зосередитися на підтримці тільки найбільш значущих тем.

Позаяк значущість статті є суб'єктивною, спільнота вікіпедистів розробила деякі формальні критерії.

Тема заслуговує на статтю, якщо відповідає нижченаведеним загальним настановам значущості та не належить до того, чим не є Вікіпедія. Крім того, тема значуща, якщо відповідає будь-якому з наведених тематичних критеріїв значущості.

Загальні настанови значущості стосуються тільки питання прийнятності теми для окремої статті чи списку: вони аж ніяк не впливають ані на зміст, ані на наповнення самих статті і списку. Щодо правил, що регулюють наповнення Вікіпедії, див.: Нейтральна точка зору, Перевірність, Відсутність оригінальних досліджень, Чим не є Вікіпедія та Біографії живих людей.

Загальні настанови значущості

[ред. код]

Якщо тему істотно висвітлено в незалежних надійних (авторитетних) джерелах, слід вважати, що вона відповідає критеріям для окремої статті чи списку.

 • «Істотне висвітлення» означає, що відповідні джерела звертаються безпосередньо до теми в подробицях, — і немає потреби в оригінальному дослідженні, щоб отримати відповідний зміст. Істотне висвітлення — це не просто згадка у джерелах, однак, не вимагається, щоб тема була для них основною. Потрібні реальні приклади: широкого висвітлення та просто згадки в україномовних джерелах.
 • «Надійними (авторитетними)» вважаються джерела, які зберігають редакційну цілісність, що дозволяє верифікувати оцінки значущості відповідно до правил про авторитетні джерела. Ці джерела охоплюють опубліковані праці у будь-якому вигляді (паперовому чи електронному) всіма мовами. Наявність вторинних джерел, що висвітлюють тему, є вагомим свідченням значущості.
 • «Джерела» для визначення значущості мають бути вторинними, оскільки саме вони надають найоб'єктивніше свідчення значущості. Кількість та характер необхідних надійних джерел може різнитися залежно від глибини висвітлення теми та якості самих джерел. Зазвичай очікується наявність кількох джерел[1][2]. Від джерел не вимагається аби вони були доступні on-line, як і не вимагається, щоб вони були українською. Численні публікації одного автора чи організації для визначення значущості розглядаються як одне джерело.
 • «Незалежність» від суб'єкта виключає з розгляду роботи, створені пов'язаними особами. Наприклад, публікації про себе, рекламу, автобіографії та прес-релізи незалежними джерелами вважати не можна[3].
 • «Слід вважати» означає, що широке висвітлення у надійних джерелах встановлює презумпцію, але не гарантію, що тема прийнятна. Скажімо, дописувачі можуть дійти консенсусу, що хоча тема і відповідає цим критеріям, проте вона неприйнятна для окремої статті. Наприклад, така стаття може порушувати правило Чим не є Вікіпедія[4].

Вважається, що тема, яка відповідає цим критеріям, зазвичай заслуговує на увагу і відповідає одному з критеріїв окремої статті в енциклопедії. Верифіковані факти та зміст, які не підтримано численними джерелами, можуть бути прийнятними для включення до іншої статті.

Настанови значущості не стосуються вмісту статей

[ред. код]

Критерії, що стосуються змісту статей, відрізняються від критеріїв, що застосовуються для їхнього створення. Настанови значущості не розповсюджуються на вміст статей та списків (за винятком того, що включення до списків обмежується значущістю предметів чи осіб). Зміст визначеної статті чи списку підпорядковується принципу нейтральності та іншим правилам і настановам щодо вмісту Вікіпедії.

Значущість потребує свідчень, що піддаються перевірці

[ред. код]

Основною тезою у настановах значущості є Перевірність. Об'єктивні свідчення того, що тема отримала суттєву увагу у незалежних джерелах, підтримують претензії на значущість. Втім, відсутність посилань у статті (на відміну від повної відсутності джерел) ще не означає, що тема незначуща.

З іншого боку, немає тем, що автоматично (чи за своєю сутністю) значущі просто тому, що вони існують. Свідчення мають показувати, що тема отримала широке незалежне висвітлення чи визнання, і що воно не було короткотерміновим інтересом, результатом діяльності з просування або ж тема неприйнятна з інших причин. Джерела свідчень включають реферовані публікації, книги, що мають авторитет та довіру, поважні засоби масової інформації та інші надійні джерела загалом.

Дописувачі, що оцінюють значущість, мають розглядати не лише джерела, названі у статті, але й інші можливі джерела, що визначають значущість, які у статті не згадано. Значущість потребує лише існування відповідних надійних джерел, а не їх безпосереднього цитування. Статті Вікіпедії не є завершеними і тема може бути значущою, якщо такі джерела існують, навіть якщо у статті їх не згадано. Однак, якщо значущість було поставлено під сумнів, то існування неназваних джерел рідко є переконливим, особливо коли минув час і докази не лежать на поверхні. Якщо ж широке висвітлення у незалежних джерелах знаходиться у статті, тоді вилучення через недостатність джерел стає недоречним.

Значущість — не тимчасова

[ред. код]

Значущість не є тимчасовою: тема, що колись ставала предметом широкого висвітлення відповідно до загальних настанов, постійного подібного висвітлення не потребує.

Хоча власне значущість і не є тимчасовою, однак час від часу який-небудь користувач може подати запит про вилучення внаслідок переоцінки значущості статті або її прийнятності; також можуть з'явитися нові свідчення для статей, які раніше вважалися неприйнятними. Внаслідок цього статті можуть вилучатися, або ж навпаки — створюватися заново, через деякий час після попереднього рішення.

Зокрема, якщо надійні джерела висвітлюють особу лише в контексті однієї події і така особа, найімовірніше, залишається маловідомою, слід вилучити статтю про цю особу.

Для чого нам необхідні ці вимоги

[ред. код]

Редактори мають застосовувати критерії значущості до всіх тем, щоб визначити — чи має бути з деякої теми окрема стаття у українській Вікіпедії? Головною метою цих критеріїв значущості є забезпечення того, щоб редактори створювали статті відповідно до основних політик Вікіпедії.

 • Вимагається «широке висвітлення» в надійних джерелах, щоб можна було написати повноцінну статтю, а не пів абзацу чи лише визначення. У разі, коли за темою може бути написано і підтверджено джерелами лише кілька речень, вона не може претендувати на висвітлення в окремій статті, і її має бути об'єднано у ширшу статтю або відповідний список. (див. поради нижче).
 • Вимагається існування «авторитетних джерел», аби можна було впевнитися, що ми не увічнюємо містифікацій, використовуючи випадкові плітки, а також не розміщуємо невибіркову збірку інформації.
 • Вимагається, щоб усі статті покладалися насамперед на «сторонні» або «незалежні джерела», щоб можна було написати чесну та збалансовану статтю, відповідно до нейтральної точки зору та правила Вікіпедія:Чим не є Вікіпедія.
 • Вимагається існування принаймні одного вторинного джерела, аби стаття відповідала політиці Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень, яка вимагає, щоб усі статті було написано на основі вторинних джерел.
 • Вимагається наведення кількох джерел, аби можна було написати збалансовану статтю, яка відповідає вимогам Вікіпедія:Нейтральна точка зору, а не подає погляди лише одного автора. З цієї ж причини численні публікації однієї особи чи організації вважаються одним джерелом, якщо розглядати їх з погляду вимоги про кілька джерел.

Оскільки ці вимоги ґрунтуються на основних політиках щодо вмісту Вікіпедії, вони стосуються всіх статей, а не лише статей, приведених у відповідість до загальних настанов значущості. Вони, однак, не поширюються на сторінки, призначені для навігації (тобто всі сторінки неоднозначності та деякі списки).

Загальні настанови

[ред. код]

Самопросування та огульна реклама

[ред. код]

Публікації в надійних та достовірних джерелах не завжди є достатнім свідченням значущості.

Вікіпедія не є майданчиком для реклами. Самореклама, замовлені матеріали, автобіографії, а також продакт-плейсмент (прихована реклама) — це не шлях створення енциклопедичної статті. Показником значущості є те, що незалежні від висвітлюваної теми (або виробника, творця, автора, винахідника чи продавця) люди справді вважають її настільки значущою, що вони написали чи опублікували свої власні нетривіальні роботи з цієї теми, зробивши це без чийогось стимулювання, не задля свого просування по службі та без впливу інших людей, пов'язаних із темою статті.

Нейтральні джерела також необхідні як гарантія нейтральності написаної статті — самостійно написані або видані джерела не можна вважати нейтральними (для з'ясування нейтральності та об'єктивності подібних джерел див. Вікіпедія:Автобіографії та Вікіпедія:Конфлікт інтересів). Навіть нерекламні самостійно видані джерела (такі як технічні інструкції, що супроводжують певний продукт), все ж не свідчать про значущість, бо вони не є мірилом тієї уваги, яку отримала дана тема.

Події

[ред. код]

Основна стаття: Вікіпедія:Критерії значущості/Події

Вікіпедія не є джерелом новин: вона вимагає більше, ніж звичайний репортаж про новини щодо однієї події чи теми, для визнання широкого її висвітлення. Наприклад, звичайні новини, такі як прес-релізи, оголошення, спортивні огляди або бульварна преса не є широким висвітленням. Навіть велика кількість новин, які не дають критичного аналізу подій, не свідчить про широке висвітлення теми. Для висвітлення актуальних новин створено проєкт Українські Вікіновини. У деяких випадках, коли щодо значущості об'єкта (наприклад, книги) може виникати суперечка — чи має він самостійну значущість, чи об'єкт значущий завдяки події — слід враховувати обидві позиції.

Окремі списки

[ред. код]

Додаткова інформація: Вікіпедія:Списки

Настанови зі значущості застосовуються і до окремих списків і таблиць. Значущість списків (названих «Список Хх» або «Хх») базується на принципі групування. Список об'єктів вважається значущим, якщо він висвітлювався у незалежних надійних джерелах як група чи множина, відповідно до вищезазначених принципів; значущий список об'єктів передбачає створення окремого списку Вікіпедії. Не потрібно, щоб список підтверджувався документальними джерелами повністю, потрібно лише, щоб загалом було таке групування. Оскільки група або множина значуща, окремі елементи в цьому списку не потребують незалежної значущості, хоча редактори можуть на свій розсуд визначити обмеження для великих списків шляхом включення до них лише тих елементів, які значущі самостійно, або про які є статті у Вікіпедії.

Наразі не існує консенсусу щодо того, як оцінювати значущість складніших та перехресно категоризованих списків (наприклад, «Список X у Y»), або у визначенні інших засобів формування окремих списків, хоча неенциклопедична перехресна категоризація розглядається у Вікіпедія:ЧНЄВ. Редакторам, як і раніше, наполегливо рекомендовано показати значущість списку (як класифікації) перед його створенням.

Статті, що не відповідають настановам щодо значущості

[ред. код]

Статті, що не відповідають критеріям, здебільшого підлягають вилученню, однак є деякі альтернативні варіанти.

Для статей сумнівної значущості вилучення має бути останнім шляхом.

Якщо через недостатність джерел у статті немає змоги продемонструвати значущість теми, пошукайте джерела самостійно або ж:

 • запитайте авторів статті чи експертів з відповідної тематики, де шукати джерела[5];
 • поставте у статті шаблон {{Значущість}}, аби привернути увагу інших дописувачів;
 • якщо стаття належить до вузькофахової галузі, скористайтеся шаблоном {{Фахівець}} для залучення дописувачів, обізнаних у відповідній тематиці, які мають доступ до джерел, відсутніх в on-line. Із списком таких статей можна ознайомитись тут.

Якщо відповідні джерела неможливо знайти після сумлінного пошуку, розгляньте можливість приєднання верифікованого вмісту до статті ширшої тематики[6].

 • Якщо стаття відповідає критеріям швидкого вилучення, поставте на сторінці відповідний шаблон.
 • Скористайтеся шаблоном {{Delete}} у тих статтях, які критеріям швидкого вилучення не відповідають, але є безперечними кандидатами на вилучення. Такі статті може бути вилучено після обговорення. Детальніше дивіться Вікіпедія:ВИЛ.

Для статей, тематика яких вочевидь незначуща, вилучення зазвичай є найбільш прийнятною реакцією, хоча іншою можливістю може бути допомога спільноті зберегти будь-які корисні матеріали.

Див. також

[ред. код]

Примітки

[ред. код]
 1. У разі нестачі відповідних джерел вважається, що тема більш придатна для включення до статті ширшої тематики.
 2. Зазвичай буває, що газети та журнали публікують одне й те ж повідомлення, іноді з невеликими відмінностями чи під різними заголовками. Тож кілька одночасних публікацій різних статей не завжди становлять різні роботи, подібно до того, як серія публікацій одного й того ж автора зазвичай вважається одним джерелом.
 3. Праці, видані самими суб'єктами чи тими, хто пов'язаний із ними, навряд чи можна вважати серйозним свідченням значущості. Дивіться також Конфлікт інтересів.
 4. Більше того, не всяке висвітлення у надійних джерелах є свідченням значущості для створення статті. Наприклад, бази даних, каталоги, реклама, оголошення та незначні новини є прикладами висвітлення, що можуть і не підтримувати значущість після їх дослідження, незважаючи на їх існування як надійних джерел.
 5. Іноді незалежні джерела надаються суб'єктами біографій чи представниками відповідних організацій після звертання до них. Звичайно, слід бути обережним, оцінюючи незалежність таких джерел. Ви також можете поглянути, чи є Вікіпроєкт відповідної тематики, і запитати там.
 6. Наприклад, статті про незначні персонажі може бути приєднано до статті про твір, у якому їх описано; статті про школи можна приєднати до статті про місто чи район, де вони розташовані; статті про осіб, пов'язаних із відомою особою, можна приєднати до відповідної персоналії.