Двоголовий орел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Двоголо́вий оре́л — фантастична тварина, фантастична гербова фігура в геральдиці. Зображається у вигляді орла, який має дві голови. Використовується в декоративному мистецтві та геральдиці. На гербах з'являється в XIV столітті.

Герби[ред.ред. код]

В геральдиці ця фігура вперше з'являється в XIV столітті, на монетах Людовіка Баварського 1330 і гербах бургграфів Вюрцбурзьких і графів Савойських. Як державна емблема Священної Римскої імперії двоголовий орел був прийнятий лише з XV століття. Він зображувався чорним у золотому щиті, із золотими дзьобами і кігтями; голови орла були з німбами. Лише в новітній час його вінчали коронами, а в лапах розмістили скіпетр і державний меч — у праву та державу — у ліву.

Колишні держави[ред.ред. код]

Золота Орда[ред.ред. код]

Збереглися державні монети Золотої Орди, що карбувались за часів правління ханів Узбека та Джанібека, де є зображення двуголового орла, як державного символу[1][2][3][4]. Двоголовий орел був золотоординським державним гербом.

Священна Римська імперія[ред.ред. код]

Як державна емблема Священної Римскої імперії двоголовий орел був прийнятий з XV століття. Він зображувався чорним в золотому щиті, із золотими дзьобами і кігтями; голови орла були з німбами. Лише в новітній час його вінчали коронами, а в лапах розмістили скіпетр і державний меч — в праву та державу — у ліву.

Сельджуцька імперія[ред.ред. код]

Двоголовий орел використовувася як символ сельджуцьких турків під час інтронізації Тогрула в Мосулі в 1058 році та проголошення його «султаном Сходу і Заходу». Мотив символу був запозичений у Візантії. Згодом двоголовий орел використовувався Румійськими султанами в XIII столітті та огузами.

Сучасні держави[ред.ред. код]

Росія[ред.ред. код]

Докладніше: Герб Росії

1857 року цар Олександр ІІ затвердив державний герб Росії — двоголового орла.

Двоглавий орел був прийнятий як державний герб у 1472 році після одруження великого князя Івана ІІІ з Софією Палеолог, племінницею останнього візантійського імператора Костянтина XI, як символ передачі спадщини Візантії Російській державі (двоглавий орел був символом Палеологів — імператорської династії Візантії). Упродовж XV–XX століть двоглавий орел залишався державним гербом Росії, зазнаючи при цьому численних трансформацій зовнішнього виду. У радянський період був замінений радянською символікою. 30 листопада 1993 року президентським декретом двоглавий орел був відновлений як державний герб Росії. 20 грудня 2000 року двоглавий орел у сучасному вигляді був затверджений законом. Палеологи ймовірно запозичили цей символ від хеттів.

Україна[ред.ред. код]

В Україні двоголовий орел має кілька джерел поширення.

Перш за все, в королівстві Руському зображення двоголових орлів з'явилося під впливом Імперії ромеїв та Священної римської імперії. Так двоголовий птах став символом Перемишльської землі.

В Речі Посполитій двоголовий орел був на гербі Чернігівського воєводства як згадка про те, що воно відібране від Московського царства.

Двоголові орли активно використовувався в геральдиці під час перебування українських земель під владою Російської Імперії: вони тривалий час були на гербі Волинської та Подільської губернії, постійно на гербі Таврійської губернії.

Нині двоголовий орел є гербом Чернігівської області, відродженим на основі воєводського герба, та Дрогобицького району, на основі герба Перемишлянщини.

Орнамент[ред.ред. код]

Індія[ред.ред. код]

В Індії шанують двоголового птаха з назвою Гандаберунда, він також є геральдичним символом.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Двоголовий орел
  • Ilia Rodov. «The Eagle, its Twin Heads and Many Faces: Synagogue Chandeliers Surmounted by Double-Headed Eagles». Studia Rosenthalina 37 (2004):77-129.[1]