Гней Помпей Страбон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гней Помпей Страбон
Народився 133 до н. е.(-133)
Піцен
Помер 87 до н. е.(-087)
Рим
Громадянство Римська республіка
Діяльність політик, військовий очільник
Посада консул Римської Республіки[d], давньоримський сенатор[d] і народный трибун[d]
Звання консул
Термін 89 рік до н.е.
Попередник Луцій Юлій Цезар
Наступник Луцій Корнелій Сулла
Батько Секст Помпей
Матір Луцилія
Рід Помпеї
Діти Гней Помпей Магн
Помпея Страбона

Гней Помпей Страбон (*Gnaeus Pompeius Strabo, 133 до н. е. —87 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з плебейського роду Помпеїв. Син Секста Помпея з Піцена. Замолоду намагався зробити кар'єру на батьківщині, але згодом перебрався до Риму. Тут у 103 році до н. е. стає квестором на Сардинії. У 94 році до н. е. обирається претором, у 93 році до н. е. як пропреторську провінцію отримує Сицилію.

З початком Союзницької війни (91—88 роки до н. е.) у 90 році до н. е. стає легатом консула Публія Рутілія Лупа. Зазнав поразки біля Фалернської гори, а незабаром був обложений у м. Фірма. Втім Помпей зумів розбив війська ворогів під орудою Тіта Лафренія. Після цього захопив м. Аскул. У 89 році до н. е. обирається консулом (разом з Луцієм Порцієм Катоном). Спочатку він розбив об'єднані сили італіків у Піцені, згодом підкорив племена маруцинів, вестинів та марсів, приборкав Самніум. За усі ці успіхи він отримав триумф.

Після завершення війни Помпей Страбон залишався у Капуї із військом. Він намагався не втручатися у конфліки між Луцієм Суллою та Гаєм Марієм. Спроба прихильника Сулли — Квінта Помпея Руфа — взяти армію Страбона під своє керування стикнулося з протидією останнього, врезультаті Квінта Помпея було вбито.

У 87 році до н. е. Сулла залишив Італію, віправившись на війну проти Мітридата VI). Разом з тим спалахнув заколот Гая Марія та Луція Цінни. Консули Гней Октавій та Луцій Корнелій Мерула закликали Помпея Страбона на допомогу римському сенату. В цей час Страбону вдалося придушити заколот на чолі із Луцієм Теренцієм, членом своєї військової ради. Зрештою Страбону вдалося вибити Марія й Цінну з Риму, перемігши війська квінта Серторія. Водночас він не поспішав вступати до Риму, розраховуючи отримати від сенату посаду консула. Втім в цей час Помпей помер під час епідемії мору. Від нього також померло 11 тис. легіонерів Помпея Страбона.

Родина[ред.ред. код]

Діти:

Джерела[ред.ред. код]

  • Karl-Ludwig Elvers: Pompeius [I 8]. In: Der Neue Pauly (DNP). Band 10, Metzler, Stuttgart 2001, ISBN 3-476-01480-0