Аппій Клавдій Пульхр (консул 79 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аппій Клавдій Пульхр
лат. Appius Claudius Pulcher
Народився 130-ті до н. е.
Рим, Римська республіка
Помер 70-ті до н. е.
Рим, Римська республіка
Країна Стародавній Рим
Діяльність Ancient Roman politician, Ancient Roman military personnel
Суспільний стан патрицій
Посада давньоримський сенатор[d][1], консул[1], претор[2] і римський губернаторd
Рід Claudii Pulchrid
Батько Аппій Клавдій Пульхр
Мати невідомо
Брати, сестри Гай Клавдій Пульхр[2], Claudiad, Claudiad і Claudiad
У шлюбі з Caecilia Metellad
Діти Аппій Клавдій Пульхр[2], Гай Клавдій Пульхр, Клавдія Пульхра Терція, Clodiad, Публій Клодій Пульхр і Клодія Пульхра Старша

А́ппій Кла́вдій Пульхр (135 до н. е. — 76 до н. е.) — політичний та військовий діяч Римської республіки, консул 79 року до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з патриціанської родини Клавдіїв. Син Аппія Клавдія Пульхра, консула 143 року до н. е., та Антістії.

У 111—110 роках до н. е. був монетарієм. У 110 до н. е. програв вибори курульного еділа, але все ж таки у 91 році до н. е. домігся свого обрання на цю посаду.

У 89 році до н. е. обрано претором. Став прихильником Луція Корнелія Сулли.

У 87 році до н. е. обрано військовим трибуном. Водночас Сулла призначив Пульхра своїм легатом й доручив взяти в облогу м. Нола. Тут він протидіяв проти маріанців — Луція Корнелія Цинни та Гая Марія. Втім військові дії Клавдія Пульхра виявилися невдалими — усе його військо перейшло на бік ворога. Після відмови з'явитися до Риму на вимогу народних зборів у нього відібрали імперій та відправили у заслання. У 86 році до н. е. виключений з сенату цензором Луцієм Марцієм Філіпом.

Після перемоги Сулли у громадянській війні Пульхр був відновлений у громадянських правах й обрано консулом на 79 рік до н. е. У 78 році до н. е. Клавдій Пульхр став проконсулом Македонії, втім внаслідок хвороби не обійняв цю посаду. У 77 році до н. е. (після смерті Сулли) призначений інтеррексом для обрання консулів. Того ж року разом з Квінтом Лутацієм Катулом боровся проти маріанця Марка Емілія Лепіда. У 77-76 роках до н. е. проконсул Македонії та Фракії. Тут з успіхом вів війну проти племен скордисків та фракійців з Родопських гір. Але у 76 року до н. е. тяжко захворів й незабаром помер.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Цецилія Метелла

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Тит Лівій (лат.)
  • Friedrich Münzer: Claudius 104). // Paulys Realencyclopädie der classischen Altertumswissenschaft (RE). Band III,2, Stuttgart 1899, Sp. 2694. (нім.)
  1. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3
  2. а б в Любкер Ф. Claudii // Реальный словарь классических древностей по Любкеру / под ред. Ф. Ф. Зелинский, А. И. Георгиевский, М. С. Куторга и др. — СПб: Общество классической филологии и педагогики, 1885. — С. 293–297.