Італіки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Етнічні групи що населяли Апенінський півострів з 9 до 4 ст. до н. е.
Частина серії статей на тему:
Індоєвропейці
Міграції індоєвропейців
Категорія Категорія Лінгвістика Портал

Іта́ліки (лат. Italici, однина — Italicus)[1] — у ширшому сенсі: народи, що населяли Апеннінський півострів і навколишні острови Середземного моря — (Сардинію, Сицилію) до створення Римської держави і згодом асимільовані римлянами. У вужчому сенсі — племена індоєвропейської групи, що в давнину населяли Апеннінський півострів і говорили італьськими мовами.

Класифікація

[ред. | ред. код]

Італіки були етнолінгвістичною групою, яких ідентифікують за вживанням італьських мов, що утворюють одну з гілок індоєвропейських мов.

Поза спеціалізованою лінгвістичною літературою цей термін також використовується для опису всіх давніх народів Італії, включаючи доримські народи, такі як етруски та рети, які не володіли індоєвропейськими мовами.[2] Таке використання є неналежним у мовознавстві, але поширене в античній та сучасній історіографії.[3]

Етногенез

[ред. | ред. код]

Відповідно до Девіда Ентоні, велика міграція індоєвропейців з ямної культури зупинилась у долині Дунаю між 3100–3000 роками до н.е. Дана популяція розділилась на Італіків, Кельтів, та Германців.[4]

Подальша міграція відбувалась на Апенінський півострів у 2 тисячолітті до н.е. через Альпійські гори з території сучасної південної Баварії.

Створили культуру бронзи та заліза на території Італії.

Італійський дослідник Дж. Девото вважав що італіки мігрували з Центральної Європи двома хвилями: на початку 2 тисячоліття до н.е. — протолатини, та на початку 1 тисячоліття — предки умбрів, що створили Віланову культуру.

Також існують гіпотези походження італіків від племен Балканського півострову, які мігрували через Адріатику у 2-1 тис. до н.е.

В подальшому італікські племена були підкорені племенем латинян, та стали частиною Римської республіки.

Народи Італії на початку залізного віку:

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ІТАЛІКИ – Академічний тлумачний словник української мови. sum.in.ua. Архів оригіналу за 16 липня 2020. Процитовано 16 липня 2020.
  2. 1947-, Waldman, Carl, (2006). Encyclopedia of European peoples. Facts On File. ISBN 978-1-4381-2918-1. OCLC 466183733.
  3. Ancient Italic people. Encyclopedia Britannica (англ.). Архів оригіналу за 2 лютого 2021. Процитовано 12 лютого 2021.
  4. Anthony, David W.,. The horse, the wheel, and language : how Bronze-Age riders from the Eurasian steppes shaped the modern world. Princeton, N.J. ISBN 978-1-4008-3110-4. OCLC 496275617.

Література

[ред. | ред. код]
  • Немировский А. И. История раннего Рима в Италии. М. 1962.
  • Ильинская Л. С. Этнические и культурные контакты Западного и Восточного Средиземноморья в микенскую эпоху: Сицилия и Энеида. М., 1983 р.