Квінт Муцій Сцевола (консул 95 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квінт Муцій Сцевола
лат. Quintus Mucius Scaevola
Народився 140 до н. е.
Стародавній Рим
Помер 82 до н. е.
Рим, Римська республіка
Країна Стародавній Рим
Діяльність юрист, письменник, адвокат, Ancient Roman politician, Ancient Roman military personnel
Знання мов латина
Посада народний трибун, едил, давньоримський сенатор[d][1] і консул[1]
Рід Mucii Scaevolaed
Батько Публій Муцій Сцевола
Мати невідомо
У шлюбі з невідомо
Діти Муція Терція

Квінт Му́цій Сцево́ла (140 — 82 рік до н. е.) — політичний, державний і військовий діяч Римської республіки, великий понтифік з 89 до 82 року до н. е., консул 95 р. до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з плебейського роду Муціїв, його гілки Сцевола. Син Публія Муція Сцеволи, консула 133 року до н. е., великого понтифіка. Як й батько займався правництвом.

У 115 році став членом колегії понтифіків замість померлого батька.

У 110 році до н. е. став квестором, у 106 році до н. е. — народним трибуном. Через це головував на народних зборах під час розгляду законопроекту Сервілія стосовно судових комісій.

У 100 року до н. е. обраний курульним еділом, під виконання обов'язків якого влаштував чудові видовища. Брав участь у придушенні повстання Аппулея Сатурніна.

У 98 році до н. е. обраний претором, 95 року до н. е. — консулом разом з Луцієм Ліцинієм Крассом. Був співавтором закону, згідно з яким італійські союзники, які незаконно придбали статус римського громадянина, поверталися до колишнього стану (Lex Licinia Mucia). Був проконсулом в провінції Азія у 94 році до н. е. протягом 9 місяців. тут він припинив свавілля відкупників, чим здобув значну прихильність місцевого населення. на його честь в Азії влаштовувалися щорічні святкування.

Обраний великим понтифіком у 89 році до н. е. Як прихильник оптиматів та ворог популярів у 86 році до н. е. Сцевола був поранений Гаєм Флавієм Фімбрієм на похоронах Гая Марія Старшого.

У 82 році до н. е. був убитий у храмі Вести Луцієм Юнієм Брутом Дамасіпом за наказом Гая Марія Молодшого.

Творчість[ред. | ред. код]

Квінт Муцій Сцевола написав працю з римського права — Jus civile primus constituit generatim in libros decem et octo redigendo — у 18 книгах, а також юридичний довідник, що містить словник основних правничих визначень та основних юридичних принципів — Liber Singularis.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Целія

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tuori, Kaius. Ancient Roman Lawyers and Modern Legal Ideals: Studies on the Impact of Contemporary Concerns in the Interpretation of Ancient Roman Legal History Vittorio Klostermann: 2007 ISBN 3-465-04034-1 ISBN 978-3-465-04034-7 (англ.)
  • William Smith (Hrsg.): Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. C. Little and J. Brown, Boston 1870, Band 3, S. 733 (англ.)
  1. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3