Квінт Муцій Сцевола (консул 95 року до н. е.)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Квінт Муцій Сцевола
лат. Quintus Mucius Scaevola
Народився 140 до н. е. або 140 до н. е.[1]
Стародавній Рим
Помер 82 до н. е.[1]
Рим, Римська республіка
Країна Стародавній Рим
Діяльність правник, письменник, адвокат, давньоримський політик, давньоримський військовий
Знання мов латина
Суспільний стан шляхтич[d][1]
Посада народний трибун, едил, давньоримський сенатор[d][2] і консул[2]
Рід Mucii Scaevolaed
Батько Публій Муцій Сцевола[1][1]
Мати невідомо
У шлюбі з Licinia Crassad
Діти Муція Терція[1][1] і Publius Mucius Scaevola Cordusd[1]

Квінт Му́цій Сцево́ла (140 — 82 рік до н. е.) — політичний, державний і військовий діяч Римської республіки, великий понтифік з 89 до 82 року до н. е., консул 95 р. до н. е.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з плебейського роду Муціїв, його гілки Сцевола. Син Публія Муція Сцеволи, консула 133 року до н. е., великого понтифіка. Як й батько займався правництвом.

У 115 році став членом колегії понтифіків замість померлого батька.

У 110 році до н. е. став квестором, у 106 році до н. е. — народним трибуном. Через це головував на народних зборах під час розгляду законопроєкту Сервілія стосовно судових комісій.

У 100 року до н. е. обраний курульним еділом, під виконання обов'язків якого влаштував чудові видовища. Брав участь у придушенні повстання Аппулея Сатурніна.

У 98 році до н. е. обраний претором, 95 року до н. е. — консулом разом з Луцієм Ліцинієм Крассом. Був співавтором закону, згідно з яким італійські союзники, які незаконно придбали статус римського громадянина, поверталися до колишнього стану (Lex Licinia Mucia). Був проконсулом в провінції Азія у 94 році до н. е. протягом 9 місяців. тут він припинив свавілля відкупників, чим здобув значну прихильність місцевого населення. на його честь в Азії влаштовувалися щорічні святкування.

Обраний великим понтифіком у 89 році до н. е. Як прихильник оптиматів та ворог популярів у 86 році до н. е. Сцевола був поранений Гаєм Флавієм Фімбрієм на похоронах Гая Марія Старшого.

У 82 році до н. е. був убитий у храмі Вести Луцієм Юнієм Брутом Дамасіпом за наказом Гая Марія Молодшого.

Творчість[ред. | ред. код]

Квінт Муцій Сцевола написав працю з римського права — Jus civile primus constituit generatim in libros decem et octo redigendo — у 18 книгах, а також юридичний довідник, що містить словник основних правничих визначень та основних юридичних принципів — Liber Singularis.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Целія

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Tuori, Kaius. Ancient Roman Lawyers and Modern Legal Ideals: Studies on the Impact of Contemporary Concerns in the Interpretation of Ancient Roman Legal History Vittorio Klostermann: 2007 ISBN 3-465-04034-1 ISBN 978-3-465-04034-7 (англ.)
  • William Smith (Hrsg.): Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. C. Little and J. Brown, Boston 1870, Band 3, S. 733 (англ.)
  1. а б в г д е ж и Digital Prosopography of the Roman Republic
  2. а б Thomas Robert Shannon Broughton The Magistrates of the Roman RepublicSociety for Classical Studies, 1951. — ISBN 0-89130-812-1, 0-89130-811-3