Гуцульський кінь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гуцульський кінь на пасовищі

Гуцу́льський кінь[1][2], іноді гуцу́лик[3] або гуцул — аборигенна гірська порода свійських коней[4], яка розповсюджена в Карпатах. Належить до світового генофонду[5]. В 1979 році гуцульські коні одержали статус реліктової породи і були взяті під охорону.

Очевидно, що назва породи походить від назви гуцулів[6][7] — субетносу українців, що живуть у гірських районах Івано-Франківської і Чернівецької областей та в Рахівському районі Закарпатської області.

Опис[ред. | ред. код]

Лоша

Це невеликі коні (висота у загривку 125 — 144 см) гірського типу верхово-запряжного складу. Колись вона була покращена гафлінгськими та арабськими жеребцями, тому і зріст у коней цієї породи досить високий та масті найрізноманітніші. Проте найпоширенішими є саврасі (гнідо-саврасі та мишасті), гніді та вороні коні, рідко трапляються чалі.

Гуцульські коні мають спокійний норов, досить прудкі, тому добре придатні для верхової їзди.

Тадеуш Стажевський виділив два типи у породі гуцульських коней:

 • Первинний тип — із худою головою, досить короткою лицевою частиною у порівнянні із мозковою частиною, із короткою шиєю, подібною до оленячої, непоказним загривком, досить довгим хребтом, що сполучається з високим задом, що справляє враження слабкого, із лопаткою, яка стоїть більш перпендикулярно
 • Арабський тип — який відзначається більшою худобою і шляхетністю голови, довшою шиєю, яка гарно вигнута, досить висунутим загривком, більш косим положенням лопатки, а також поєднанням хребта з крижовою частиною подібно як в білгорайського коня.

Розведення гуцульських коней базується на семи провідних лініях: Гроби (Hroby), Ґорал (Goral), Ґурґул (Gurgul), Оусор (Oušor), Прислоп (Prislop), Петрос (Pietrosu) та Полан[8][9][10][11].

Історія[ред. | ред. код]

Гуцулка на коні, видання «Bukowina in Wort und Bild», Відень, 1898 рік

Перша письмова згадка про Гуцульського коня датується початком XVII століття (1603 рік). У творі Дорогостайського «Гіппіка» («Конярство») про нього пишуть: «спокійний, але б'є боляче».

Багато вчених вважають, що гуцульський кінь є прямим нащадком тарпана — лісового і степового дикого коня мишастої масті, який довго зберігався на Півдні, а зараз повністю знищений.

Але тим, хто найбільше вплинув на формування виду, вважається арабський кінь, який потрапив в Карпати під час турецьких воєн. Кров арабських скакунів обумовила зовнішній вигляд «гуцуликів», для якого характерна загальна сухість конструкції, міцність кінцівок, благородність голови, висока постановка хвоста.

Гуцульські коні, виведені у невибагливих і суворих умовах Буковинських Карпат, спочатку мали всі характерні риси диких коней. Їх сотнями розводили в горах у дуже суворих природних умовах. Ізольована від інших, порода розвинулася на стійких і сильних коней.

Влітку 1890 року юна англійка Мені Мюріел Дові сама, без супутників, перетнула верхи на гуцульському коні всю Гуцульщину та Покуття. Враження від цієї подорожі мандрівниця описала у книзі «Дівчина в Карпатах» (A Girl in the Karpathians[недоступне посилання з травень 2019]), яка лише 1891 року витримала в Британії 4 перевидання.

Про коней у фольклорі[ред. | ред. код]

« Кінь, лиш він один, здатний крутими вузенькими плаями знести з далеких полонин берівки бриндзи і масла, просто іздця. На коні їздить у Гуцульщині кожний, бо дороги каменисті, гори стрімкі, просторони далекі. Сидячи на коні, пряде гуцулка, мама плекає дитину. Як лиш дитина вродиться, кладуть її символічно на коня, до слюбу конче їдуть на конях кнєзь і кнєгиня (молодий і молода)... Та хіба лише у цих випадках? У великій пригоді стає гуцульський кінь маловидющому або сплячому чоловікові: такого він занесе певно та безпечно додому. Пригадую, як тато садив мене на нашу могутню кобилу і вона заносила мене, маленьку, у стайню, де я скочувалася у ясла на запашне сіно і чула материнське дихання над головою моєю вірної гнідої опікунки... Не раз врятував гуцульський кінь їздця від звірака. Недарма казали у давнину: наколи би не гуцульський кінь, то гори би стали пусткою. »

— Влад Марія Миколаївна, «Стрітеннє: Книжка гуцульських звичаїв і вірувань»

« Наш гуцул, що був пострахом сусідів, що в нього кінь і стрільба були невідступними товаришами, що ще й нині вітає трембітою схід сонця і прощає нею друга в домовині, він і Гуцульщина стануть скоро лише мітом… »

— Володимир Шухевич, «Гуцульщина»

Сьогодення[ред. | ред. код]

Huculové.JPG

У країнах Східної Європи Гуцульську породу використовують[12][13][14] для кінного спорту, гірського кінного туризму[15], сільського[16] та масового туризму[17], гіпотерапії.

Для поширення гуцульської породи було створено «парувальний пункт» коней у Буштині, який поширює свою діяльність на Тячівський та Хустський райони Закарпатської області[18].

Селекцією коней гуцульської породи займається фермерське господарство «Полонинське господарство». Основна мета селекції гуцульського коня в цьому господарстві поставлена на робочу продуктивність і пристосування до важких умов навколишнього середовища. Фахівці «Полонинського господарства», вирішили не винаходити нічого нового, а тому пішли шляхом відновлення і закріплення ключових якостей гуцульської породи в притаманних її виникненню і формуванню жорстких природних умовах. Власне цим це українське конегосподарство, яке було зареєстровано у 2001 році і отримало статус племрепродуктора з розведення коней гуцульської породи у 2004 році відрізняється від інших. Ферма в Прелуках є унікальною, оскільки коні мають можливість жити і розвиватися в умовах, в яких дана порода формувалася протягом тисячоліть. Вона знаходиться на висоті 1000 метрів над рівнем моря, між полонинами Рівна і Гостра. І весь цей час планомірної племінної роботи в підсумку дали можливість наблизитися до того стандарту породи, який існував сторіччями до того.

Наразі в Україні ваговозне конярство в основному складається з новоолександрівської ваговозної породи, української верхової та гуцульської, які всі разом є національним надбанням та «золотим фондом» українського конярства.

На Вінниччині гуцульських коней розводить ентузіаст руху відновлення цієї породи Геннадій Романенко[19].

Державна політика[ред. | ред. код]

Міністерством аграрної політики України випущено наказ від 12 травня 2010 N 236 «Про затвердження Інструкції з бонітування коней гуцульської породи та внесення змін до деяких наказів Мінагрополітики»[20] Цей наказ виданий відповідно до Закону України «Про племінну справу у тваринництві» для оцінки коней гуцульської породи за племінними і продуктивними якостями та для організації племінного обліку в галузі конярства.


Примітки[ред. | ред. код]

 1. «Час і Події»: Гуцульський кінь- окраса і гордість краю
 2. Журнал «CITY LiFE»: Де гуцул, там і кінь… Архівовано 17 жовтень 2013 у Wayback Machine.
 3. Всеукраїнський туристичний журнал «Карпати. Туризм. Відпочинок»: Де гуцул, там і «гуцулик» Архівовано 20 січень 2012 у Wayback Machine.
 4. Закарпаття онлайн: На Закарпатті відроджується популяція коней гуцульської породи[недоступне посилання з квітень 2019]
 5. Міжнародна Благодійна Фундація «Хайфер Проджект Інтернешенл»: Василина наснажує гуцульську громаду Архівовано 19 червень 2010 у Wayback Machine.
 6. Кінний завод Гуцульських коней у Гладишові (Польща): Гуцули і коні. 1 частина
 7. Кінний завод Гуцульських коней у Гладишові (Польща): Гуцули і коні. 2 частина
 8. Генофонд порід сільськогосподарських тварин України. В. В. Шуплик, О. В. Савчук, І. В. Гузєв [та ін.] — Кам'янець-Подільський: Видавець ПП Зволейко Д. Г., 2013. — 352 с. ISBN 978-617-620-106-9
 9. Asociace chovatelů huculských koní
 10. Původ a typ huculského koně
 11. Linie Gurgul v chovu huculského koně
 12. «Закарпаття онлайн»: На закарпатській Свалявщині пройшов конкурс коней гуцульської породи[недоступне посилання з квітень 2019]
 13. «Новий Погляд»: Підкорювачі гірських вершин Архівовано 11 червень 2015 у Wayback Machine.
 14. Мукачево.net. Новини Закарпаття: У Голубиному вирощують і вдосконалюють гуцульську породу коней
 15. Кінні походи в Карпатах. Конные походы в Карпатах. Кінні походи в Карпатах. Конные походы в Карпатах (ru). Процитовано 2018-01-09. 
 16. Україна Молода: Карпатський «горбоконик»
 17. Журнал «Віче»: Карпатами — на конях Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.
 18. Гуцульські коні в Закарпатті: Парувальний пункт для гуцульської породи коней в Буштині
 19. Пономаренко, Олександр (24 жовтня 2016). Гуцулики повертаються. Газета по-українськи. Процитовано 22 січня 2017. 
 20. http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0358-10

Посилання[ред. | ред. код]