Егірин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Егірин
Загальні відомості
Статус IMA затверджений (А)[d][1]
IMA-номер IMA1998 s.p.
Абревіатура Aeg[2]
Хімічна формула NaFe³⁺Si₂O₆[3]
Nickel-Strunz 10 9.DA.25
Dana 8 65.1.3c.2
Ідентифікація
Сингонія моноклінна сингонія[4]
Просторова група просторова група C2/c[d][4]
Інші характеристики
Названо на честь Егір[5]
Типова місцевість Låven islandd[6],
Евре-Ейкерd[6]
CMNS: Егірин у Вікісховищі
Егірин
Егірин (чорний)

Егірин, акміт, (рос. эгирин, акмит; англ. aegirite, aegirine, acmite; нім. Ägirin n — силікат натрію і заліза ланцюжкової будови з групи моноклінних піроксенів. Важливий породотвірний мінерал лужних комплексів.

Етимологія та історія[ред. | ред. код]

Назва — від давньосканд. Ægir було названо на честь скандинавського бога моря Егіра, оскільки мінерал вперше був знайдений у Норвегії. Типовою місцевістю є Рундемір поблизу Конгсберг у фюльке Бускеру на півдні Норвегії і на острові Ловен у Лангесундсфьордені в провінції Вестфолл.

Мінерал із Рундеміра поблизу Недре Ейкера у провінції Вікен 1821 року вперше описав шведський хімік Єнс Якоб Берцеліус та П. Стрем, які назвали його грецьким словом akmit, що означає "вістря", на основі переважно загостреної форми кристалів. У 1835 році зелений піроксен був знайдений на острові Ловен у Лангесуннсфьорді в провінції Вестфолл і названий Берцеліусом на честь Егіра — скандинавського бога моря. Коли було визнано, що обидва зразки належать до одного мінерального виду, було прийнято рішення використовувати назву Акміт як синонім мінералу Егірін у майбутньому.[7] Сьогодні мінерал Акміт розглядається як різновид егірину.

Іноді егірину також дають синонім шефферит[8]. Однак ця назва була присвоєна Підкомітетом IMA у 1988 році марганцевому сорту діопсиду, виявленому у шведському гірничодобувному співтоваристві в Лонгбані.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Хімічна формула: NaFe3+[Si2O6]. Домішки: Са, Mn, Fe2+, AI. Пов'язаний переходами з авгітом, діопсидом-геденбергітом (проміжні члени рядів егірин-авгіт, егірин-діопсид).

Утворює огранічні тверді розчини з жадеїтом. Іноді присутні домішки Ti, Nb, Zr, V, Be, також Sc (до 100—150 г/т), Cu, Ni, Co. Склад у % (Є.Лазаренко): Na2О — 13,4; Fe2О3 — 34,6; SiO2 — 52. Форми виділень: коротко- і довгопризматичні тонкоголчасті кристали, радіально-променисті агрегати («сонця»), рідше паралельно-жердинисті або сплутано-волокнисті (повстеподібні). Забарвлення від чорного і зеленувато-чорного до яскраво-зеленого. Іноді майже безбарвні.

Блиск скляний. Твердість 6-6,5. Густина 3,5-3,6.

Спайність довершена за призмою. Е. — характерний породоутворюючий мінерал лужних порід; особливо часто приурочений до полевошпатових і кварц-полевошпатових жил, пегматитів, альбітитів.

Зустрічається в зонах лужних полевошпатових метасоматитів з рідкіснометальним зруденінням, а також в ураноносних альбітитах, в товщах залізистих кварцитів, карбонатитах і пегматитах. Аутигенний мінерал у деяких сланцях і мергелях.

Асоціація: калійний польовий шпат, нефелін, рибекіт, арфведсоніт, енігматит, астрофіліт, катаплеїт, евдіаліт, серандит, апофіліт.

Поширений в лужних породах України, РФ (Хібіни, Урал, Тува, Прибайкалля), країн Середньої Азії, Скандинавії, в Канаді, Португалії тощо. Найбільші родовища розташовані на південному сході Африки (Маунт-Малосса, Малаві) та Кольському півострові (Хібінський та Ловозерський масиви, РФ).

В УкраїніУкраїнський кристалічний щит, а також у Приазов'ї в складі гірської породи «маріуполіт».

Потенційне джерело отримання скандію. Використовується в будівничій промисловості як декоративний камінь.

Різновиди[ред. | ред. код]

Розрізняють:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. International Mineralogical Association - Commission on new minerals, nomenclature and classification The IMA List of Minerals (February 2013) — 2013.
  2. Warr L. N. IMA–CNMNC approved mineral symbols // Mineralogical MagazineCambridge University Press, 2021. — Vol. 85. — P. 291–320. — ISSN 0026-461X; 1471-8022doi:10.1180/MGM.2021.43
  3. International Mineralogical Association - Commission on new minerals, nomenclature and classification The IMA List of Minerals (December 2014) — 2014.
  4. а б mineralienatlas.de
  5. http://www.handbookofmineralogy.org/pdfs/aegirine.pdf
  6. а б Berzelius J. J. untitled note on aegirine // Neues Jahrbuch für Mineralogie, Geognosie, Geologie und Petrefaktenkunde / Hrsg.: K. C. von Leonhard, H. G. Bronn, G. von LeonhardStuttgart: E. Schweizerbart's[che] Verlagshandlung, 1835. — Vol. 1835. — S. 184–185. — ISSN 0934-7097
  7. Tore Prestvik, Calvin G. Barnes: A new occurrence of aegirine in Norway. In: Norwegian Journal of Geology. Band 87, 2007, ISSN 0029-196X, S. 451–456 (foreninger.uio.no [PDF; 1,2 MB; abgerufen am 12. Januar 2020]).
  8. Schefferite. In: mindat.org. Hudson Institute of Mineralogy, abgerufen am 12. Januar 2020 (englisch). Архів оригіналу за 6 листопада 2021. Процитовано 10 червня 2022.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]