Егірин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Егірин
Егірин (чорний)

Егірин, акміт, (рос. эгирин, акмит; англ. aegirite, aegirine, acmite; нім. Ägirin n) – силікат натрію і заліза ланцюжкової будови з групи моноклінних піроксенів. Важливий породотвірний мінерал лужних комплексів.

Назва - від давньосканд. Ægir - Егір, скандинавський бог морів.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Склад: NaFe3+[Si2O6]. Домішки: Са, Mn, Fe2+, AI. Пов'язаний переходами з авгітом, діопсидом-геденбергітом (проміжні члени рядів егірин-авгіт, егірин-діопсид).

Утворює огранічні тверді розчини з жадеїтом. Іноді присутні домішки Ti, Nb, Zr, V, Be, також Sc (до 100-150 г/т), Cu, Ni, Co. Склад у % (Є.Лазаренко): Na2О – 13,4; Fe2О3 – 34,6; SiO2 – 52. Форми виділень: коротко- і довгопризматичні тонкоголчасті кристали, радіально-променисті агрегати (“сонця"), рідше паралельно-жердинисті або сплутано-волокнисті (повстеподібні). Забарвлення від чорного і зеленувато-чорного до яскраво-зеленого. Іноді майже безбарвні.

Блиск скляний. Твердість 6-6,5. Густина 3,5-3,6.

Спайність довершена за призмою. Е. - характерний породоутворюючий мінерал лужних порід; особливо часто приурочений до полевошпатових і кварц-полевошпатових жил, пегматитів, альбітитів.

Зустрічається в зонах лужних полевошпатових метасоматитів з рідкіснометальним зруденінням, а також в ураноносних альбітитах, в товщах залізистих кварцитів.

Поширений в лужних породах України, РФ (Хібіни, Урал, Тува, Прибайкалля), країн Середньої Азії, Скандинавії, в Канаді, Португалії тощо. Потенційне джерело отримання скандію. Використовується в будівничій промисловості як декоративний камінь. Назва походить від імені морського велетня Еґіра в скандинавській міфології.

Різновиди[ред. | ред. код]

Розрізняють:

  • егірин хромистий (відміна егірину, яка містить до 2 % Cr2O3);
  • акміт - бура відміна егірину.

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004—2013.

Посилання[ред. | ред. код]