Егірин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Егірин
Aegirine-Orthoclase-114177.jpg
Загальні відомості
Статус IMA затверджений (А)[d][1],
допоміжний статус: опублікований до 1959 року[d][2]
IMA-номер IMA1998 s.p.
Хімічна формула NaFe³⁺Si₂O₆[3]
Nickel-Strunz 10 9.DA.25
Dana 8 65.1.3c.2
Ідентифікація
Сингонія Моноклінна сингонія[4]
Просторова група кристалографічна група 15d[4]
Інші характеристики
Названо на честь Егір[5]
CMNS: Егірин у Вікісховищі
Егірин
Егірин (чорний)

Егірин, акміт, (рос. эгирин, акмит; англ. aegirite, aegirine, acmite; {{lang-de|Ägirin n) — силікат натрію і заліза ланцюжкової будови з групи моноклінних піроксенів. Важливий породотвірний мінерал лужних комплексів.

Етимологія та історія[ред. | ред. код]

Назва — від давньосканд. Ægir — Егір, скандинавський бог морів.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Хімічна формула: NaFe3+[Si2O6]. Домішки: Са, Mn, Fe2+, AI. Пов'язаний переходами з авгітом, діопсидом-геденбергітом (проміжні члени рядів егірин-авгіт, егірин-діопсид).

Утворює огранічні тверді розчини з жадеїтом. Іноді присутні домішки Ti, Nb, Zr, V, Be, також Sc (до 100—150 г/т), Cu, Ni, Co. Склад у % (Є.Лазаренко): Na2О — 13,4; Fe2О3 — 34,6; SiO2 — 52. Форми виділень: коротко- і довгопризматичні тонкоголчасті кристали, радіально-променисті агрегати («сонця»), рідше паралельно-жердинисті або сплутано-волокнисті (повстеподібні). Забарвлення від чорного і зеленувато-чорного до яскраво-зеленого. Іноді майже безбарвні.

Блиск скляний. Твердість 6-6,5. Густина 3,5-3,6.

Спайність довершена за призмою. Е. — характерний породоутворюючий мінерал лужних порід; особливо часто приурочений до полевошпатових і кварц-полевошпатових жил, пегматитів, альбітитів.

Зустрічається в зонах лужних полевошпатових метасоматитів з рідкіснометальним зруденінням, а також в ураноносних альбітитах, в товщах залізистих кварцитів.

Поширений в лужних породах України, РФ (Хібіни, Урал, Тува, Прибайкалля), країн Середньої Азії, Скандинавії, в Канаді, Португалії тощо. Потенційне джерело отримання скандію. Використовується в будівничій промисловості як декоративний камінь. Назва походить від імені морського велетня Еґіра в скандинавській міфології.

Різновиди[ред. | ред. код]

Розрізняють:

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]