Захаренко Олександр Антонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Захаренко Олександр Антонович
Захаренко Олександр Антонович.jpg
Олександр Захаренко
Народився 2 лютого 1937(1937-02-02)
Кам'янка
Помер 30 квітня 2002(2002-04-30) (65 років)
Сахнівка
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Місце проживання Сахнівка
Діяльність педагог, академік, громадський діяч
Галузь педагогіка
Alma mater Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького
Вчене звання Q4156890?
Партія Комуністична партія Радянського Союзу
Нагороди
Народний вчитель СРСР — 1983
Орден «Знак Пошани»|Орден Леніна
Медаль «За трудову відзнаку»
Медаль «В ознаменування 100-річчя з дня народження Володимира Ілліча Леніна»

Олекса́ндр Анто́нович Заха́ренко (* 2 лютого 1937, місто Кам'янка Кам'янського району Черкаської області — † 30 квітня 2002) — український педагог, громадський діяч. Заслужений учитель УРСР (1974). Народний учитель СРСР (1983). Академік Академії педагогічних наук України, директор відомої в Україні авторської школи у селі Сахнівка на Черкащині. Член Ревізійної Комісії КПУ в 1986—1990 р.

Життєпис[ред. | ред. код]

Закінчив фізико-математичний факультет Черкаського державного педагогічного інституту (1959) і отримав призначення на роботу в село Сахнівку Корсунь-Шевченківського району Черкаської області. Після служби в Радянській армії повернувся у 1964 році в село Сахнівку, до школи.

До 1966 року працював учителем математики та фізики у Сахнівській школі, а з 1966 року був призначений її директором. На цій посаді О. А. Захаренко пропрацював понад 35 років. Член КПРС з 1968 року.

Створив нову систему громадянського, сімейного та трудового виховання, на практиці реалізував ідею школи-родини, школи, життя якої тісно перепліталося з життям села, його історією. Пошукова робота учнів спрямовувалася на дослідження родоводу і результатом цієї роботи стала «Енциклопедія шкільного роду» (в 4-х томах), видана у 2000 році.

У Сахнівській школі з ініціативи О. А. Захаренка та завдяки спільним зусиллям батьків і громадськості, були побудовані навчально-спортивний комплекс, танцювальний зал, ігрові кімнати, басейни, культурно-музейний центр, обсерваторія, створено музей села, започаткована шкільна багатотиражна газета.

Визнанням оригінальності і новизни педагогічних ідей О. А. Захаренка стало те, що після його смерті Сахнівській школі було надано офіційний статус «Авторська школа О. А. Захаренка» (2002).

2007 року Міністерством освіти і науки України запроваджено нагрудний знак «Олександр Захаренко».

За час трудової діяльності Олександр Антонович неодноразово обирався депутатом різних рівнів — від сільської Ради до Верховної Ради СРСР (1986—1991).

Неодноразово відзначався державними нагородами: медалями «За трудову відзнаку», «За доблесний труд», медаллю А. С. Макаренка, орденом Леніна, знаком «Відмінник освіти СРСР», орденом «Знак Пошани», має почесне звання «Заслужений учитель УРСР» (1974), почесне звання «Народний учитель СРСР» (1983).

У 1989 р. О. А. Захаренко був обраний членом-кореспондентом Академії педагогічних наук СРСР, а через три роки його було призначено академіком-засновником Академії педагогічних наук України (1992). У 1999 році Олександра Антоновича обрано дійсним членом Російської Академії освіти.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]