Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти
Ця стаття використовує голі URL-посилання для посилань на джерела, що може призвести до мертвих посилань[en]. (березень 2023) |
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти | |
---|---|
(НАЗЯВО) | |
National Agency for Higher Education Quality Assurance | |
Загальна інформація | |
Країна | Україна |
Дата створення | 1 вересня 2015 |
Попередні відомства | Вища атестаційна комісія України Державна акредитаційна комісія |
Штаб-квартира | м. Київ, вул. Бориса Грінченка, 1 |
Річний бюджет | 2019: ▲13 044 400 ₴[1] |
Голова | Бутенко Андрій Петрович |
naqa.gov.ua | |
Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти — один з органів управління у сфері вищої освіти, що є постійно діючим колегіальним органом, уповноваженим на реалізацію державної політики у сфері забезпечення якості вищої освіти.
Агентство перебрало на себе певні регуляторні та контрольні функції Міністерства освіти і науки України; замінило Вищу атестаційну комісію (ВАК) та Державну акредитаційну комісію (ДАК). Національне Агентство діє на підставі Статуту[2].
Національне агентство затвердило Стратегію, яка визначає місію, цілі, цінності та принципи його діяльності [3]. Агентство діє в межах реалізації стандартів і рекомендацій ESG-2015[4], які, у свою чергу, стали частиною Угоди про асоціацію України з ЄС. Воно є асоційованим членом Європейської мережі із забезпечення якості вищої освіти (ENQA) та повноправним членом чотирьох міжнародних організацій у сфері забезпечення якості та академічної доброчесності, а саме: Міжнародної мережі агентств із забезпечення якості вищої освіти[5], Центрально-Європейської мережі агентств з якості[6], Міжнародного центру з академічної доброчесності[7], Глобальної мережі академічної доброчесності[8] та Європейської мережі академічної доброчесності[9].
«Ця агенція здійснюватиме незалежний контроль, оскільки держава не може сама себе оцінювати» |
— Сергій Квіт, міністр освіти і науки України [1] |
Основними напрямками діяльності Агентства є:
- акредитація освітніх програм (молодший бакалавр, бакалавр, магістр, доктор філософії)[10];
- інституційна акредитація закладів вищої освіти, акредитація незалежних установ оцінювання;
- моніторинг внутрішніх систем забезпечення якості вищої освіти ЗВО та наукових установ;
- дотримання академічної доброчесності;
- адміністрування утворення разових спеціалізованих вчених рад;
- звітування про стан вищої освіти в Україні, формування пропозицій щодо законодавчого забезпечення якості вищої освіти[11];
- нормативна діяльність[12];
- міжнародне співробітництво[13];
- розробка рейтингів університетів.
Агентство щороку готує та оприлюднює доповідь про якість вищої освіти в Україні, її відповідність завданням сталого інноваційного розвитку суспільства, звіт про власну діяльність, формує пропозиції щодо законодавчого забезпечення якості вищої освіти та направляє зазначені документи Верховній Раді України, Президентові України, Кабінетові Міністрів України та закладам вищої освіти для їх обговорення та належного реагування[14].
Національне агентство складається з 23 осіб, які призначаються Кабінетом Міністрів України на підставі рішення Конкурсної комісії з відбору членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти за результатами конкурсного відбору, що проводиться з дотриманням принципів гендерного балансу та галузевого представництва:
- троє з числа представників всеукраїнських об'єднань організацій роботодавців;
- двоє з числа здобувачів вищої освіти першого або другого рівня;
- не менше одного представника з числа осіб, які працюють за основним місцем роботи у Національній академії наук України; національній галузевій академії наук; закладі вищої освіти державної форми власності; закладі вищої освіти комунальної форми власності, закладі вищої освіти приватної форми власності.
Члени Агентства призначаються Кабінетом Міністрів України на підставі рішення Конкурсної комісії за результатами конкурсного відбору. Строк їх повноважень становить три роки; одна і та сама особа не може бути членом Агентства більше двох строків. Порядок обрання членів Агентства регулюється відповідним положенням[15], яке затверджується Кабінетом Міністрів України.
У складі Національного агентства діє Комітет з питань етики та Апеляційний комітет, а також інші комітети[16]. Наразі Нацагентство структурно налічує сім комітетів, у тому числі Комітет з акредитації освітніх програм, Комітет з питань оцінки якості вищої освіти, Комітет з питань міжнародного співробітництва.
Галузеві експертні ради Агентства формуються у складі від 9 до 15 членів[17]. Кількість незалежних експертів, залучених Агентством на травень 2021 р., сягає близько 4 тис.
Організаційне та інше забезпечення діяльності Національного агентства, створення належних умов для його роботи здійснює Секретаріат.
- Авшенюк Наталія Миколаївна
- Алькема Віктор Григорович
- Андрєєв Микита Андрійович
- Артюхов Артем Євгенович
- Бутенко Андрій Петрович
- Длугопольський Олександр Володимирович
- Єременко Олена Володимирівна
- Золотарьова Ірина Олександрівна
- Колеснікова Олена Валеріївна
- Медведєв Володимир Костянтинович
- Моркляник Богдан Васильович
- Назаров Іван Володимирович
- Олексів Ігор Богданович
- Янсе Лілія Амінівна
- Пріхна Тетяна Олексіївна
- Смирна Леся В’ячеславівна
- Стецюк Оксана Василівна
- Стукало Наталія Вадимівна
- Фесенко Лідія Сергіївна
- Цвіліховський Микола Іванович
- Татарчук Тетяна Феофанівна
- Авшенюк Наталія Миколаївна
- Алькема Віктор Григорович
- Артюхов Артем Євгенович
- Бутенко Андрій Петрович
- Длугопольський Олександр Володимирович
- Єременко Олена Володимирівна
- Золотарьова Ірина Олександрівна
- Квіт Сергій Миронович
- Колеснікова Олена Валеріївна
- Медведєв Володимир Костянтинович
- Моркляник Богдан Васильович
- Назаров Іван Володимирович
- Олексів Ігор Богданович
- Пріхна Тетяна Олексіївна
- Смирна Леся В’ячеславівна
- Стукало Наталія Вадимівна
- Татарчук Тетяна Феофанівна
- Фесенко Лідія Сергіївна
- Царенко Петро Михайлович
- Цвіліховський Микола Іванович
- Янсе Лілія Амінівна
«Національне агентство — інституція, яка повинна працювати за принципом європейських інституцій забезпечення якості вищої освіти. Тобто, це — колегіальний орган, де будуть найкращі фахівці з різних академічних середовищ. Саме вони покликані ухвалювати рішення про ліцензійну й акредитаційну експертизу, на основі якої видаватимуть ліцензії та сертифікати про акредитацію. Ця інституція буде також акредитувати спеціалізовані вчені ради, які матимуть повноваження присуджувати наукові ступені» |
— Лілія Гриневич, голова Комітету ВР з питань науки й освіти, один із провідних ініціаторів нового Закону «Про вищу освіту» [2] |
- Андрєєв Микита Андрійович
- Бабак Сергій Віталійович
- Бітаєв Валерій Анатолійович
- Бондарчук Сергій Миколайович
- Волосовець Олександр Петрович
- Вижва Сергій Андрійович
- Гурак Руслан Васильович
- Задоя Анатолій Олександрович
- Климкова Ірина Ігорівна
- Колеснікова Олена Валеріївна
- Колишко Родіон Анатолійович
- Кузнєцова Наталія Семенівна
- Курбатов Сергій Володимирович
- Лакида Петро Іванович
- Локтєв Вадим Михайлович
- Медведєв Володимир Костянтинович
- Назаров Іван Володимирович
- Рижковський Володимир Олегович
- Руснак Олена Валеріївна
- Сергієнко Ігор Анатолійович
- Стрижак Петро Євгенович
- Хареба Володимир Васильович
- Храпатий Сергій Вікторович
- Чугунов Ігор Якович
- Широбоков Володимир Павлович[18][19].
17 жовтня 2014 року на офіційному вебсайті МОН розміщено проект постанови Кабінету Міністрів «Про утворення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти»[20].
Кабінет Міністрів України на засіданні 15 квітня 2015 року ухвалив рішення про утворення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти[21]. Прийнято Постанову про утворення Агентства, яка містить його Статут[22]. Постанова набрала чинності з 1 вересня 2015 року.
У червні 2015 року до Агентства було обрано перших членів, а 27 липня 2016 Кабінет Міністрів затвердив нову редакцію Статуту, персональний склад Національного агентства, визначив граничну чисельність та штатний розпис[23].
31 серпня 2016 Сергій Храпатий призначений керівником секретаріату Національного агентства. Того ж дня зі складу органу виключені Віктор Бондаренко і Юрій Дудник, які підпадають під дію Закону «Про очищення влади»[24].
Процес створення та запуску Національного агентства широко висвітлювався в медіа.
Результати виборів членів Агентства, які пройшли в червні 2015, обурили громадськість, навіть МОН видав заяву з засудженням виборів[25][26][27].
Журналісти звертали увагу на процедуру виборів членів Агентства та на їх якісний склад, до яких було висунуто низку претензій[28]. Кандидата на посаду Голови Національного агентства, професора Олександра Волосовця, неодноразово викривали в плагіаті[29][30][31].
9 вересня 2016 на ІІ Всеукраїнському з'їзді вищих навчальних закладів державної форми власності відбулися довибори членів НАЗЯВО. Новообрані — Сергій Бондарчук та Руслан Гурак[32]. У науковій статті останнього, як свідчать результати експертизи, також є плагіат, а його кандидатська дисертація має текстові збіги з російською дисертацією[33][34][35].
Громадські активісти також обурилися обранням Сергія Храпатого головою Національного агентства, оскільки той працював у МОН часів Януковича та робив антиукраїнські заяви[36][37].
Законом України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року були змінені принципи формування Національного агентства та припинені повноваження усього попереднього складу Агентства. 31 січня 2018 року Уряд затвердив персональний склад комісії, яка відбиратиме членів Агентства, до якої увійшли дев'ятеро осіб, у тому числі представники європейських організацій[38].
5 грудня 2018 р. на засіданні Конкурсної комісії було відібрано 22 члени НА[39], а 27 грудня 2018 р. Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням затвердив їх[40]. Цього ж дня Уряд затвердив нову редакцію Статуту Національного агентства[41][42].
- ↑ Закон про Державний бюджет України на 2019 рік [Архівовано 2019-01-15 у Wayback Machine.], код 2201020
- ↑ Статут Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти
- ↑ Місія та стратегія Агентства – Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (укр.). Процитовано 7 грудня 2022.
- ↑ https://www.enqa.eu/wp-content/uploads/2015/11/ESG_2015.pdf
- ↑ INQAAHE
- ↑ CEENQA
- ↑ ICAI
- ↑ GAIN
- ↑ ENAI
- ↑ Наказ «Про затвердження Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» від 11.07.2019 № 977
- ↑ https://naqa.gov.ua/звіти-і-самооцінювання/
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 11 листопада 2022. Процитовано 30 листопада 2022.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ https://naqa.gov.ua/category/news/співробітництво/
- ↑ Ст. 18 Закону «Про вищу освіту». Архів оригіналу за 25 жовтня 2015. Процитовано 22 грудня 2014.
- ↑ Про затвердження Положення про конкурс щодо обрання членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти 29 серпня 2018 р. № 703
- ↑ Ст. 19 Закону «Про вищу освіту». Архів оригіналу за 25 жовтня 2015. Процитовано 22 грудня 2014.
- ↑ Ст. 21 Закону «Про вищу освіту». Архів оригіналу за 25 жовтня 2015. Процитовано 22 грудня 2014.
- ↑ Деякі питання діяльності Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти: Кабінет Міністрів України; Постанова, Склад колегіального органу, Перелік від 27.07.2016 № 567
- ↑ Затверджено повний склад Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Архівовано 05.10.2016
- ↑ Проект постанови КМУ «Про утворення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти». Архів оригіналу за 22 грудня 2014. Процитовано 22 грудня 2014.
- ↑ Уряд створив Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, — Данило Лубківський / ДЕПАРТАМЕНТ ІНФОРМАЦІЇ ТА КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ СЕКРЕТАРІАТУ КМУ, 17.04.2015 | 15:53
- ↑ Про утворення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти: Кабінет Міністрів України; Постанова, Статут від 15.04.2015 № 244
- ↑ Уряд ухвалив рішення, що розблокують роботу Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти / МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ, 27.07.2016 | 13:36 Архівовано 03.08.2016
- ↑ Уряд призначив керівника секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти / Міністерство освіти і науки України, 31-08-2016. Архів оригіналу за 06-11-2016. Процитовано 02-09-2016.
- ↑ Заява Міністерства освіти і науки України з приводу виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Архів оригіналу за 19 жовтня 2016. Процитовано 2 серпня 2015.
- ↑ Оксана Онищенко. Брудна мітка / Дзеркало тижня. Україна, 12 червня 2015
- ↑ Юрій Федорченко. Про ситуацію довкола формування Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти / Портал про зовнішнє тестування, 15 червня 2015. Архів оригіналу за 20 травня 2016. Процитовано 2 серпня 2015.
- ↑ Оксана Онищенко. Гнилий компроміс. Як депутати запускали НАЗЯВО / Газета «Дзеркало тижня», 1 квітня 2016, № 12
- ↑ Чи вважає Лілія Гриневич, що плагіатор найкраще проконтролює якість вищої освіти?
- ↑ Дві експертизи статті професора Волосовця: № 1 — плагіату немає, № 2 — суцільний плагіат
- ↑ Як професор Волосовець поставив на потік фальшиві статті: черговий «шедевр»
- ↑ Щойно оприлюднили результати голосування делегатів 2-го Всеукраїнського з'їзду ВНЗ державної форми власності щодо дообрання двох членів НАЗЯВО. Facebook. Олександр Співаковський. 9 вересня 2016. Процитовано 7 листопада 2021.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) - ↑ Знайомтеся: новий член НАЗЯВО кандидат юридичних наук Руслан Гурак — теж плагіатор!
- ↑ Дисертація члена НАЗЯВО юриста Руслана Гурака як дзеркало російської дисертації
- ↑ http://false-science.ucoz.ua/Gurak/Plagiat_Gurak_expertiza-short.pdf
- ↑ Звернення громадськості щодо призначення голови Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти / Громадський простір, 24.10.2016
- ↑ Матч-реванш? Нацагентство із забезпечення якості вищої освіти очолюватиме екс-соратник Д. Табачника / Дзеркало тижня, 29 жовтня 2016
- ↑ Уряд затвердив персональний склад комісії, яка відбиратиме членів Нацагентства із забезпечення якості вищої освіти / Міністерство освіти і науки України, 31 січня 2018
- ↑ Міністерство освіти і науки України - Обрано 22 членів НАЗЯВО – підсумок засідання Конкурсної комісії. mon.gov.ua (ua) . Процитовано 15 січня 2019.
- ↑ Розпорядження КМУ від 27 грудня 2018 р. № 1063-р.
- ↑ Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1130.
- ↑ СТАТУТ Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти 2017, 2019
- Офіційний вебсайт
- Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти у соцмережі «Facebook»
- Про вищу освіту: Верховна Рада України; Закон від 01.07.2014 № 1556-VII
- Про утворення Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти: Кабінет Міністрів України; Постанова, Статут від 15.04.2015 № 244
- З 6 вересня вступив в дію новий Закон України «Про вищу освіту»
- Хто насправді вирішує майбутнє української освіти?
- Хто ти такий, НАЗЯВО?