Освітній омбудсмен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Освітній омбудсмен
ПризначаєКабінет Міністрів України
Створення6 червня 2018
Перший на посадіГорбачов Сергій Іванович
Вебсайтeo.gov.ua

Освітній омбудсмен — посадова особа, на яку Кабінетом Міністрів України покладається виконання завдань із захисту прав у сфері освіти. Першим і чинним освітнім омбудсменом України є Сергій Горбачов[1].

Створення посади

[ред. | ред. код]

Інститут освітнього омбудсмена початково запроваджено Законом «Про освіту», прийнятим 5 вересня 2017 року[2] з метою забезпечення належних умов для реалізації права на освіту.

6 червня 2018 року на засіданні уряду Гройсмана було прийнято Постанову «Деякі питання освітнього омбудсмена», якою затверджено Положення про освітнього омбудсмена та Порядок та умови звернення до освітнього омбудсмена[3].

Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич зазначила, що в Україні мають бути розвинені інструменти, що стануть запобіжниками від зловживань в умовах децентралізації, та захистять права учнів, студентів, освітян і науковців.

Інститут мав запрацювати з 1 січня 2019 року. Передбачалося утворення Служби освітнього омбудсмена чисельністю 15 працівників[4][5].

Іншою ініціативою Міносвіти в цей період стало започаткування антибулінгової кампанії в українських школах, що включає контроль за підготовкою шкільних психологів. Україна посідає четверте місце в світі за рівнем підліткової агресії[6].

4 листопада 2019 офіційно запрацювала Служба освітнього омбудсмена під керівництвом Сергія Горбачова[7].

Завдання

[ред. | ред. код]

Основними завданнями освітнього омбудсмена є:

 1. сприяння реалізації державної політики, спрямованої на забезпечення права людини на здобуття якісної та доступної освіти;
 2. здійснення заходів щодо додержання законодавства про освіту;
 3. вжиття заходів для забезпечення належних умов для рівного доступу до здобуття освіти;
 4. сприяння впровадженню інклюзивної форми навчання;
 5. сприяння виконанню Україною міжнародних зобов'язань щодо додержання в Україні прав людини на освіту.

Освітній омбудсмен, серед іншого, має право:

 1. розглядати скарги та перевіряти факти, викладені у скаргах;
 2. отримувати від закладів освіти та органів управління освітою інформацію, в тому числі з обмеженим доступом;
 3. надавати рекомендації закладам освіти, органам управління освітою, повідомляти правоохоронні органи щодо виявлених фактів порушення законодавства;
 4. безперешкодно відвідувати органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади освіти всіх рівнів незалежно від форми власності;
 5. надавати консультації здобувачам освіти, їх батькам, законним представникам, а також педагогічним, науково-педагогічним і науковими працівникам;
 6. представляти інтереси особи у суді[3].

Порядок подання скарги і реагування на неї

[ред. | ред. код]

До освітнього омбудсмена зі скаргами про порушення прав у сфері освіти мають право звернутися здобувачі освіти, їх батьки, законні представники, педагогічні, науково-педагогічні і наукові працівники. Заявник може подати скаргу особисто, а також через уповноважену особу.

Скарга, індивідуальна чи колективна, подається протягом року після виявлення порушення прав у письмовій/електронній формі.

Скарги розглядаються не довше одного календарного місяця, а в особливих випадках — не довше 45 днів.

Освітній омбудсмен вживає таких заходів до поновлення та захисту порушених прав:

 • надає рекомендації закладам освіти, органам управління освітою;
 • відвідує органи державної влади, органи місцевого самоврядування, заклади освіти всіх рівнів незалежно від форми власності та підпорядкування, а також бере участь у засіданнях державних органів з питань, що належать до його компетенції;
 • звертається до органів державної влади, правоохоронних органів щодо виявлених фактів порушення права людини на освіту та законодавства у сфері освіти;
 • надає консультації заявнику;
 • представляє інтереси заявника у суді.

Після вжиття заходів освітній омбудсмен розробляє пропозиції щодо вдосконалення актів законодавства у сфері освіти, усунення причин та умов, що призводять до порушення прав і законних інтересів заявників[3].

Список освітніх омбудсменів

[ред. | ред. код]

Освітній омбудсмен призначається на посаду Кабінетом Міністрів України строком на п'ять років без права повторного призначення[2].

 1. Горбачов Сергій Іванович14 серпня 2019)[1]

Діяльність освітнього омбудсмена

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Кабінет Міністрів України - Про призначення Горбачова С. І. освітнім омбудсменом. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 20 серпня 2019.
 2. а б Про освіту: Закон України від 05.09.2017 р. № 2145-VIII [Архівовано 2018-07-22 у Wayback Machine.], ст. 73
 3. а б в Деякі питання освітнього омбудсмена: Постанова Кабінету Міністрів України від 6 червня 2018 р. № 491. Архів оригіналу за 22 липня 2018. Процитовано 22 липня 2018.
 4. З 1 січня 2019 року в Україні з'явиться освітній омбудсмен, що захищатиме права учнів, студентів, освітян і науковців — Уряд прийняв відповідну постанову / Урядовий портал — Міністерство освіти і науки України, 6 червня 2018
 5. Необхідний інститут, який захищатиме права студентів, абітурієнтів та їхніх батьків, — Гриневич ініціює впровадження посади освітнього омбудсмена / Цензор.нет, 06.06.2018
 6. Гриневич: Міносвіти почало антибулінгову кампанію у школах / Новое время, 18 травня 2018
 7. СЛУЖБА ОСВІТНЬОГО ОМБУДСМЕНА ОФІЦІЙНО ЗАПРАЦЮВАЛА. Українське право. 04.11.2019. Архів оригіналу за 5 листопада 2019. Процитовано 05.11.2019.

Посилання

[ред. | ред. код]