Земовит V

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Земовит V (пол. Siemowit V; 1389 — 16 лютого 1442) — в 14261434 рр. князь Мазовецький в Раві, Плоцьку, Сохачеві, Гостиніну, Плонську, Візні та Белзі.

Коротка біографія[ред.ред. код]

Земовит V був найстаршим сином князя Плоцького Земовита IV і сестри Владислава II Ягайла — литовської княжни Олександри.

Князь дитинство і ранню молодість провів при дворі Владислава II Ягайла в Кракові. В 1410 р. взяв участь на стороні короля в битві під Грюнвальдем.

Після 1420 р., у зв'язку зі старінням батька Земовит V, почав брати на себе більше влади в рідному князівстві Плоцькому. З невідомих причин в 1425 р., батько князя Земовит IV на єпархіальному синоді в Ленчиці виступив за посередництвом свого канцлера Станіслава Павловського з промовою, в якій скептично поставився до законної залежності Мазовії від корони польської.

На початку 1426 р. Земовит IV помер, залишивши свої володіння, розділеними між чотирма синами — Земовитом V, Казимиром II, Тройденом II і Владиславом I (п'ятий Олександр вибрав духовну кар'єру).

Незважаючи на визнання зверхності Польщі, стосунки князів мазовецьких з польським монархов залишилися напруженими. Приводом цього був конфлікт, який вибухнув між князями та Станіславом Павловським (на той час будучим біскупом Плоцьким та вірним прихильником Ягайла).

В 1429 р. Земовит V взяв участь у з'їзді в Луцьку, де Сигізмунд I Люксембург запропонував підняття до королівського рівня Великого князя Литовського Вітовта.

В війні, яка вибухнула в 1431 р. між Польщею та керованою Свидригайлом Литвою, князі мазовецькі воювали на польській стороні, а Земовит V взяв командування над польськими військами. Проведена тоді кампанія закінчилася повним успіхом разом з підписанням 2 вересня 1431 р. перемир'я. За надану допомогу Земовит V отримав від польського короля жадачівський повіт з прилеглою до Белзького князівства Волиню.

Добре складені взаємини з короною були несподівано закінчені в 1432 р., коли Земовит V розпочав переговори з тевтонцями в Дзялдово і зі Свидригайлом в Вільні у справі спільного союзу, направленого проти Польщі. Лише переворот поляків у Литві і усунення Свидригайла схилило князя до повторного зв'язку з Польщею. Існують припущення, що контакти Земовита з Свидригайлом відбували з відома і згодою Ягайла, про що повинен був свідчити факт залишення князя в королівській милості через цілий 1432 рік.

Смерть Владислава II Ягайла в 1434 р. зробила на короткий час Земовита V кандидатом на польську корону, його підтримував, зокрема, Спитек Мельштинський.[1]

Після провалу опозиції Земовит V швидко прийняв нового правителя Владислава III і 25 липня разом з братом Казимиром II взяв учать у коронації молодого польського монарха. Церемонія була порушена невирішеним спором князів Мазовецьких з біскупами за почесне місце поряд з королем.

31 серпня 1434 Земовит V вирішив разом з братами на остаточне розділення спадщини — найстаршому дісталася частина з Равою, Гостиніном та Сохачевим.

Після закінчення поділу політична активність Земовит V різко спадає. 31 грудня 1435 р., Земовит V бере участь у мирних переговорах з тевтонськими лицарями в Бресті-Куявському, а в квітні 1438 р. в з'їзді в Новому Корчині, де відмовляв Владислава III і коронну раду мати намір прийнятти чеську корону для Казимира Ягеллончика.

Князь був одружений з княжною Ратиборською Малгожатою, з якою дочекався доньки, також названою Малгожатиою (згодом виданою заміж за князя Олесницького Конрада IX Чорного).

Земовит V Равський помер в пятницю 16 лютого 1442 року (НОвий Двір) і був похованим в парафіяльному костьолі Св. Петра і Павла в Раві-Мазовецькій. Більшість спадщини після його смерті прийняв брат Владислав I. Гостинін отримала вдова Малгожата Ратиборська.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Anna Supruniuk. Siemowit V (ok. 1389—1442)… S. 82.

Джерела[ред.ред. код]

  • Anna Supruniuk. Siemowit V (ok. 1389—1442) / Polski Słownik Biograficzny.— Warszawa — Kraków: Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, 1996.— Tom XXXVII/1, zeszyt 152. — S. 81–84. (пол.)
Попередник
Земовит IV
POL księstwo płockie COA.svg Князь Плоцький
1426-1434
разом з братами
POL księstwo płockie COA.svg Наступник
Владислав I
Попередник
Земовит IV
Coat of Arms of Belz Principality.svg Князь Белзький
1426-1434
разом з братами
Coat of Arms of Belz Principality.svg Наступник
Казимир II
Попередник
Земовит IV
POL gmina Wizna COA.svg Князь Візький
1426-1434
разом з братами
POL gmina Wizna COA.svg Наступник
Владислав I
Попередник
Земовит IV
POL powiat rawski COA.svg Князь Равський
1426-1442
до 1434 разом з братами
POL powiat rawski COA.svg Наступник
Владислав I