Знак відсотка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
%

Пунктуація

апостроф (' , ’)
дужки ([ ], ( ), { }, ⟨ ⟩)
двокрапка (:)
кома (,)
тире (, –, —, ―)
три крапки (…, …)
знак оклику (!)
крапка (.)
дефіс (-, )
знак питання (?)
лапки (« », “ ”, „ “)
крапка з комою (;)
Скісна риска (/)
Розділювачі
пробіл ( ) ( ) ( ) (␠) (␢) (␣)
інтерпункт (·)
Основні друкарські знаки
амперсанд (&)
равлик (@)
зірочка (*)
обернена скісна риска (\)
маркер списку ()
циркумфлекс (^)
макрон (¯)
хрестик (†, ‡)
символ градуса (°)
перевернутий знак оклику (¡)
перевернутий знак питання (¿)
октоторп (#)
символ номера ()
порядковий індикатор (º, ª)
відсоток (%)
проміле ()
базисний пункт ()
символ абзацу ()
штрих (′, ″, ‴)
символ параграфа (§)
тильда (~)
підкреслення (_)
вертикальна риска (|, ¦)
Інтелектуальна власність
знак охорони авторського права (©)
символ правової охорони товарного знаку (®)
символ знаку обслуговування ()
знак охорони суміжних прав
для фонограми
()
символ товарного знаку ()
Символи валют
символ валюти (¤)
символи валют
฿ ฿ ¢ R$ $ £ ƒ £ ¥

% — знак, що найчастіше позначає відсотки.

Походження позначення[ред. | ред. код]

Символ відсотка еволюціонував зі скорочення pc — від італійського per cento (від ста).

До 1425 року для позначення відсотка не використовувалися спеціальні символи. Вживали італійський термін per cento (на сотню), у тому числі, у скороченій формі: «per 100», «p 100», «p cento». Наприклад, у тексті 1339 року використовувалася буква p з горизонтальною рискою, що зазвичай позначало скорочення «per», «por», «par», або «pur»[1].

Текст 1339, наведений у Rara Arithmetica стр. 437. Відзначено два вживання «p 100»

У XV столітті абревіатуру стали записувати як «pc» з невеликим колом в кінці, що позначає кінцеву букву (в італійській на неї закінчувалися числівники, наприклад primo, secondo тощо). Перші вживання виявлені у доповненнях до тексту 1425 року, ймовірно зроблених близько 1435 року.

Текст 1425 з Rara Arithmetica ст. 440

Абревіатура «pc» з колом поступово еволюціонувала до знаку горизонтального дробу («per o/o»; приблизно до 1 650 року), надалі втративши частину «per».

Текст 1684, наведений у Rara Arithmetica ст. 441

У XVIII столітті зустрічається варіант написання, схожий із сучасним:

«%» в XVIII ст.

Правила набору[ред. | ред. код]

У тексті знак відсотка використовують тільки при числах в цифровій формі, від яких при наборі вимагає відокремлювати нерозривним пробілом («дохід 67 %»). Це правило набору введено в дію в 1982 році нормативним документом ГОСТ 8.417-81 (згодом заміненим на ГОСТ 8.417-2002); раніше нормою було не відокремлювати знак відсотка пробілом від попередньої цифри.

Виняток: знак відсотка використовують без пробілу для скороченого запису складних слів, утворених за допомогою числівника і прикметника «відсотковий». Наприклад:

 • 20%-ва сметана (означає «двадцятивідсоткова сметана»)
 • 10%-й розчин тощо.

Наразі активно вживаються обидва варіанти.

Чинний стандарт ДСТУ ISO 80000-1:2016 явним чином вимагає набирати знак відсотка (а також знак проміле ‰) після числа, відокремлюючи його пробілом (див. ДСТУ ISO 80000-1:2016 Величини та одиниці. Частина 1. Загальні положення. П. 7.1.4[2]).

Використання в інформатиці[ред. | ред. код]

 • Був доданий в 6-бітне кодування комітетом X3.2 в 1961 році. Пізніше ECMA мала намір взяти код для символу % у власному 6-бітному варіанті, однак у фінальний набір символ не ввійшов[3].
 • У Бейсіку знак відсотка, поставлений відразу після імені змінної, означає тип даних «ціле».
 • У мові Сі, а також в інших мовах його синтаксичного сімейства (B, C ++, D, Java та ін.), знак відсотка позначає операцію обчислення залишку від цілочисельного ділення, наприклад 8 % 3 = 2. Також знак відсотка використовується як спеціальний символ, з якого починається специфікація формату введення або виведення даних у «форматних» строкових функціях стандартної бібліотеки Сі, таких як printf і scanf, а також багатьох інших, що використовують схожі форматні рядки, наприклад printk у ядрі Linux (форматує рядок і виводить її на системну консоль); аналогічним чином символ відсотка використовується в Unix — програмою (в деяких випадках — shell builtin-е) printf. Компілятор Сі з Oracle Solaris Studio використовує знак відсотка в форматних специфікаторах директиви компілятора #pragma ident.
 • У багатьох програмах знаками відсотка відображають ключові слова, наприклад %title%, %site%.
 • У Perl знак відсотка, що передує імені змінної, означає тип даних «хеш».
 • У командах DOS та пакетних файлах використовується як перший символ оголошення постановчої змінної для команди FOR; для пакетних файлів потрібно вказувати подвійний знак відсотка — %%.
 • В операційній системі Microsoft Windows для доступу до змінних оточення, а також локальним (сесійним) змінним командного інтерпретатора cmd.exe .
 • В URI для недрукованих символів і символів, що не входять в ASCII[4] використовується «відсоткове кодування»: за знаком відсотка вказується шістнадцяткове значення байта (семібітної послідовності у разі символів ASCII), що зберігає символ, наприклад %5d. Інше використання символу заборонено.
 • В SQL знак відсотка при команді LIKE замінює будь-яку кількість будь-яких символів, тобто забезпечує пошук по масці.
 • У MATLAB — програмах, TeX-розмітці, PostScriptі мовах асемблера деяких процесорних архітектур знак відсотка вживається перед початком текстового коментаря.
 • У калькуляторах є кнопка із зображенням відсотка. Залежно від фірми-виробника найпростіші калькулятори обчислюють: відсоток від числа; відсоткове відношення одного числа від іншого; відсоткову надбавку (mark-up); відсоткова зміна.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. /nachs_w/cappelli/capp317.html Letter p.[недоступне посилання] / Cappelli, Adriano: Lexicon Abbreviaturarum [Архівовано 8 травня 2015 у Wayback Machine.]. 2. verb. Aufl. Leipzig 1928. Wörterbuch der Abkürzungen: P. стор. 256—257
 2. https://zakon.isu.net.ua/sites/default/files/normdocs/dstu_iso_80000-1_2016.pdf
 3. = rep1 & type = pdf Fischer, Eric. «The evolution of character codes, 1874—1968.» (2002). [Архівовано 29 вересня 2015 у Wayback Machine.] (англ.)
 4. Universal Resource Identifiers [Архівовано 30 вересня 2015 у Wayback Machine.]: «Recommendations» / W3.org "The percent sign ("% «, ASCII 25 hex) is used as the escape character in the encoding scheme and is never allowed for anything else.» (англ.)

Література[ред. | ред. код]