Десятковий розділювач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Десятковий розділювач — знак, що використовується для розділення цілої та дробової частин дійсного числа у формі десяткового дробу в системі десяткового числення. Для дробів у інших системах числення може використовуватися термін роздільник цілої та дробової частин числа. При використанні з двійковими числами (з основою 2), двійковий розділювач. Іноді також можуть вживатися терміни десяткова крапка та десяткова кома.

В англомовних країнах як десятковий розділювач використовується крапка (.), у більшості інших — кома (,).

Вибір символу для десяткового розділювача впливає і на вибір знака розділювача груп розрядів, який використовується для того, щоб спростити читання великих чисел. В Україні для цього використовується пробіл[1], але за традицією іноді використовується крапка (.)[джерело?].

Історія

[ред. | ред. код]

У Середньовіччя, у додрукарську епоху, було заведено надкреслювати (¯) цілу частину числа. Таким способом користувався, наприклад, іранський математик аль-Хорезмі. Пізніше для цих цілей почав застосовуватися невеликий вертикальний штрих «ˌ» (у Юнікоді — U+02CC). Уже після початку друкарства цей штрих стало природно відображати або крапкою, або комою. Цей процес у більшості європейських країн пройшов в XVII столітті, зокрема, у Франції десяткова система набула сучасної форми в роботі Марі Кроус, виданій в 1641 році[2]. Більшість країн обрали для десяткового символу кому. Однак англомовні країни надали перевагу крапці, а кому почали використовувати як розділювач груп розрядів.

У США як десятковий розділювач використовувалася крапка. У Британській імперії в рукописних записах також використовували крапку, проте в друкарському наборі переважно був інтерпункт — крапка, розташована на середині рядка (·). Але такий символ вже був загальновживаним в математиці для позначення операції множення, і система одиниць SI не допускала його використання як розділювача. Водночас використання крапки допускалося. Тому в Британії поступово перейняли американську систему.

У ПАР при прийнятті метричної системи як розділювач почали використовувати кому, замінивши прийняту в колишніх британських колоніях крапку.

Штучні мови інтерлінгва (з 1950 року) та есперанто (з 1887 року) також зобов'язують як десятковий розділювач використовувати кому.

У більшості міжнародних організацій (таких, як Міжнародне бюро мір і ваг та ISO) до 1997 року в усіх мовах, включаючи англійську, як десятковий розділювач рекомендувалося використовувати тільки кому. Потім поступово почався процес визнання крапки як десяткового розділювача, який увінчався прийняттям у 2003 році норми ISO 31-0[en], що допускає використання як крапки, так і коми.

В арабських країнах як десятковий розділювач використовується особливий символ моммає[джерело не вказане 1960 днів]: «٫» (у Юнікоді — U+066B arabic decimal separator).

Розділювач груп розрядів

[ред. | ред. код]

Для спрощення читання цифри у великих числах зліва (а іноді й справа) від знака десяткового розділювача можуть бути розділені на групи спеціальним символом — розділювачем груп розрядів. Розбивка на групи здійснюється починаючи від десяткового розділювача. Як правило, групи складаються з трьох цифр. Водночас у деяких країнах числа традиційно діляться на групи з двох або чотирьох цифр. Поділ на групи, як правило, не здійснюється, якщо з відповідної сторони від десяткового розділювача не більше чотирьох або п'яти цифр.

Так само, як і у випадку з десятковим розділювачем, для розділювача груп розрядів використовуються різні символи. Якщо як десятковий розділювач використовується крапка, то розділювач груп розрядів може бути представлений комою, апострофом або пробілом, а якщо кома — то крапкою (наприклад, в іспанській мові[3]) або пробілом. Таким чином, значення крапки та коми виявляється залежним від контексту (наприклад, запис 1,546 в англійській нотації позначає тисяча п'ятсот сорок шість, а в українській — одна ціла п'ятсот сорок шість тисячних). Тому, щоб уникнути неоднозначності, для розділювача груп розрядів міжнародні стандарти (ISO, Міжнародне бюро мір і ваги, ІЮПАК) рекомендують завжди використовувати пробіл (або тонку шпацію при друкарському наборі).

Десяткові розділювачі в різних країнах

[ред. | ред. код]
Десяткові роздільники в різних країнах:
   крапка
   кома
   моммає
   невідомо
Країни, що використовують крапку
Австралія та Океанія Америка Азія Африка Європа
Австралія, Нова Зеландія Англомовна Канада, Мексика, США Бруней, Ізраїль, Індія, Китай, КНДР, Малайзія, Пакистан, Сінгапур, Тайвань, Таїланд, Філіппіни, Шрі-Ланка, Південна Корея, Японія Ботсвана, Зімбабве, Нігерія Велика Британія, Ірландія, Швейцарія
Країни, що використовують кому
Австралія та Океанія Америка Азія Африка Європа
Вся Південна Америка, крім Перу,
а також Гватемала, Гондурас, Домініканська республіка, франкомовна Канада, Куба, Нікарагуа, Панама, Сальвадор
В'єтнам, Індонезія, Туреччина, Росія Камерун, ПАР Вся Європа, крім Великої Британії та Ірландії
А також в штучних мовах інтерлінгва та есперанто.
Країни, що використовують моммає (U+066B ٫ ).
Австралія та Океанія Америка Азія Африка Європа
Бахрейн, Іран, Ірак, Катар, Кувейт, ОАЕ, Оман, Саудівська Аравія, Сирія

Поширення систем позначень

[ред. | ред. код]

Усі країни, що використовують як десятковий розділювач кому, знайомі і з англомовною нотацією через те, що така система використовується в багатьох електронних пристроях, наприклад, калькуляторах.

Більшість операційних систем дозволяють користувачеві вибрати бажані символи для десяткового розділювача та для розділювача груп розрядів, і програмне забезпечення може враховувати цей вибір.

У більшості мов програмування як десятковий розділювач використовується крапка, а під час розробки мови ALGOL між розробниками розігралася «десяткова буря»: європейці вимагали вибрати кому, а американці — крапку.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. РЕВ PC 2625-70
  2. Poirier, Jean-Pierre (2002). Histoire des femmes de science en France: du Moyen Age à la Révolution (фр.). Pygmalion / Gérard Watelet. с. 380.
  3. Приклад іспанського форматування чисел. MSDN (рос.). Microsoft. Архів оригіналу за 30 вересня 2015. Процитовано 28 вересня 2015.