Золота коса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Антипремія «Золота коса» — це громадська кампанія з моніторингу діяльності представників влади щодо обстоювання комерційних інтересів тютюнових та алкогольних корпорацій всупереч інтересам громадян, передусім, громадського здоров'я.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Мета антирейтингу — висвітлення ганебної практики лобіювання інтересів «індустрії смерті» під прикриттям депутатських мандатів та державних посад.
Починаючи з 2011 р., традиційно впродовж кожного року громадські організації здійснюють моніторинг діяльності народних депутатів та представників органів державної влади, який слугує підґрунтям для здійснення оцінки та визначення лауреатів антипремії громадськими експертами. Так, громадськість відзначає тих парламентарів і представників органів державної влади, дії яких розцінюються як лобіювання інтересів тютюнового та алкогольного бізнесу.

Антипремія «Золота коса» визначається відповідно до експертних оцінок діяльності представників влади. Визначення лобістів є оціночним та суб‛єктивним. Ініціатори антипремії «Золота коса» — Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» та Центр громадянського представництва «Життя».

Співорганізатори: Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну», ГО «Інститут Медіа Права», коаліція громадських організацій «За тверезу Україну», рух «Твереза Україна», громадянська кампанія «Форум порятунку Києва», ГО «Центр протидії корупції» та ін.

Лауреати антипремії, відповідно до визначеного експертами рейтингу, що посіли перші три місця отримують «Золоту», «Срібну» та «Бронзову» коси, інші лобісти отримують звичайні коси. Спеціальний приз «Золоте гальмо» дістається представнику виконавчої влади.

Коса — символ того, як лобісти алкоголю і тютюну косять здоров'я нації, результатом чого є доступність алкогольних та тютюнових виробів, недобросовісна реклама та продаж алкоголю і тютюну на кожному кроці. А це у свою чергу, призводить до раннього алкоголізму та куріння, негативно впливає на здоров'я молоді та стає причиною невиправданих смертей сотень тисяч українців. З іншого боку, брак коштів в бюджеті на профілактичні заходи на фоні надприбутків алкогольної і тютюнової індустрії.

Історія проекту[ред. | ред. код]

Антипремія «Золота коса 2019»[ред. | ред. код]

7 червня 2019 р.відбулась церемонія нагородження народних обранців антипремією «Золота коса» за лобіювання інтересів тютюнової індустрії. Подія відбулась у форматі перформансу: червоним хідником крокувала смерть і під музику підносила коси до портретів переможців. А експерти з контролю над тютюном та боротьби з корупцією оголошували про «заслуги» тютюнових лобістів.

За оцінками експертів «Золоту» косу отримала Ніна Южаніна, народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, «Срібна» коса дісталась народному депутату Михайлу Кобцеву, а «Бронзова» - нардепу Геннадію Кривошеї. «Золоте гальмо» вручили прем’єр-міністру Володимиру Гройсману.

Ніна Южаніна[1] – найяскравіше серед усіх депутатів просувала інтереси тютюнової індустрії. Саме голова податкового комітету доклала максимум зусиль, щоб парламент так і не прийняв антитютюнові законопроекти №2820 та №4030а, які повністю відповідають міжнародним стандартам захисту від тютюну та підтримані МОЗ і ВООЗ. Під час розгляду законопроекту №4030а у першому читанні Ніна Петрівна відкрито виступила проти цього законопроекту, який мав на меті захистити дітей від реклами сигарет у магазинах та розширити перелік громадських місць, вільних від тютюну. Також Н. Южаніна прославилась тим, що постійно відстоювала нижчі ставки акцизів на тютюн. Хоча саме високі акцизи є запорукою збільшення надходжень до бюджету та зменшення споживання тютюну.Михайло Кобцев[1] – ще один представник податкового комітету, який не лише протидіяв посиленню антитютюнового законодавства, але й має прямі сімейні зв’язки з представниками тютюнового бізнесу. Донька, Євгенія Кобцева, працювала у тютюновій компанії ТОВ "ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ'ЮШН". Нардеп Кобцев також виявляв інтерес до технічного завдання представника від України на черговій конференції сторін Рамкової Конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я з боротьби проти тютюну, ймовірно намагаючись нав’язати меседжі тютюнової індустрії.

Геннадій Кривошея[1] – влаштував законодавчий спам в сфері контролю над тютюном (є співавтором законопроектів № 2430-1 № 2430-д, № 4507, № 8337, № 3788, № 9073-1), щоб відволікти від прийняття дійсно ефективних норм. Жоден із законопроектів не розглянуто навіть у першому читанні.  А законопроект №4507 взагалі пропонував дозволити курити електронні сигарети у закладах ресторанного господарства.

Володимир Гройсман[1] «Золоте гальмо» отримав зокрема за те, що Кабінет Міністрів затвердив проект мирової угоди між "Філіп Морріс" та Україною, що передбачає скасування Державною фіскальною службою (ДФС) податкових повідомлень-рішень на загальну суму 635,3 млн гривень.

Номінантами на антипремію «Золота коса» були[2]: Козак Тарас, Козаченко Леонід, Козловський Григорій, Кобцев Михайло, Кривошея Геннадій, Кришин Олег, Курячий Максим, Масоріна Олена, Насіров Роман, Южаніна Ніна, Юринець Оксана. Кандидати на отримання «Золотого гальма»: Гройсман Володимир, Луценко Юрій, Ляпіна Ксенія, Нефьодов Максим.

Журі антипремії «Золота коса 2019»:

 • Марія Землянська, журналіст бюро журналістських розслідувань «Свідомо»;
 • Сергій Миткалик, виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб»;
 • Лілія Олефір, виконавча директорка ГО «Життя»;
 • Максим Савчук, журналіст-розслідувач програми “Схеми” “Радіо Свобода”;
 • Віталій Шабунін, голова громадської організації "Центр протидії корупції;
 • Тарас Шевченко, директор Центру демократії та верховенства права.

Посилання на інфографіку із фактами, що свідчать про діяльність на користь тютюнової індустрії[3].

Антипремія «Золота коса 2013»[ред. | ред. код]

13 березня 2014 р. відбулась церемонія відзнаки щорічною антипремією «Золота коса». Третій рік поспіль антипремію отримали народні депутати, представники органів виконавчої влади та експертного середовища, які протягом 2013 року демонстрували обстоювання комерційних інтересів виробників алкогольної продукції та тютюнових виробів всупереч інтересам громадського здоров’я[4].

За результатами експертних оцінок та голосування перший антиприз - «Золоту косу» - отримав народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Віталій Хомутиннік[5][6]. Друге місце та «Срібну косу» отримав народний депутат, голова підкомітету з питань оподаткування непрямими податками (крім акцизного податку) Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін[7]. Головною «заслугою» призерів був саботаж пропозицій щодо підвищення тютюнових та алкогольних акцизів. «Бронзову косу» отримав народний депутат Лев Миримський[8], який намагався повернути тютюновий дим в ресторани та кафе. Також при складанні анти рейтингу «під прицілом» уваги громадськості були дії народних депутатів Є. Гєллєра, А. Сенченка та О. Кужель.

Спеціальний приз антипремії - «Золоте гальмо» - щорічно присуджується представнику державної влади України. Цього разу «Золоте гальмо» отримав екс-голова Міністерства доходів і зборів України Олександр Клименко[9][10]. У 2013 р. він неодноразово виступав за ніби «збалансовану» політику у сфері акцизного оподаткування, що в реальності виявлялося гальмуванням будь-якого збільшення реальної ціни на тютюнові вироби.

Антипремія «Золота коса 2012»[ред. | ред. код]

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила 2012 рік роком протидії втручанню тютюнової індустрії в державну політику у сфері громадського здоров'я.[11]

2012 рік видався роком перемог інтересів громадського здоров'я над комерційними інтересами тютюнової індустрії, більшість лобістських дій якої були невдалими. Натомість алкогольне лобі почувалося достатньо спокійно та впевнено, оскільки жодних законодавчих регулювань у 2012 році в цій сфері не сталося. Тому громадськість оцінювала перш за все лобістські дії у сфері контролю над тютюном.

За результатами моніторингу та рейтингу експертів антипремії, у першу трійку анти лідерів увійшли народні депутати — Артем Синиця, Олег Надоша і традиційно Тарас Чорновіл. Відповідно, їх відзначили символічними «Золотою», «Срібною» та «Бронзовими» косами.

Громадськість також відзначила діяльність Анатолія Кінаха, народного депутата, Президента Українського союзу промисловців та підприємців, який посів 4-те місце у рейтингу, як таку, що свідчить про обстоювання комерційних інтересів тютюнових компаній.

Спеціальний приз «Золоте гальмо» дістався Міністерству економічного розвитку та торгівлі, а саме — Урядовому уповноваженому з питань європейської інтеграції Валерію Пятницькому за лобістські дії від імені уряду на міжнародній арені.

Антипремія «Золота коса 2011»[ред. | ред. код]

У 2011 році вперше в Україні ті, хто тривалий час відстоював комерційні інтереси виробників алкоголю і тютюну, всупереч інтересам громадського здоров'я отримали свою відзнаку.

За результатами рейтингу експертів, найбільш дієвим лобістом тютюнової та алкогольної індустрії став народний депутат Тарас Чорновіл, який і отримав «Золоту косу», після нього своє місце у рейтингу посіли народні депутати Анатолій Кінах («Срібна коса») та Сергій Терьохін («Бронзова коса»). До п'ятірки тютюнових та алкогольних лобістів також народні депутати Олена Бондаренко та Сергій Шевчук.

Спеціальний приз «Золоте гальмо» дістався Прем'єр-міністру України Миколі Азарову як спеціальна відзнака від Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну».

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г tobaccocontrol.org.ua http://tobaccocontrol.org.ua/tobacco-lobbyists-2019/index.php Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2019-07-24. 
 2. Нардеп Ніна Южаніна отримала «Золоту косу» - антинагороду за тютюновий лобізм - Громадська організація ЖИТТЯ. center-life.org. Процитовано 2019-07-24. 
 3. tobaccocontrol.org.ua http://tobaccocontrol.org.ua/tobacco-lobbyists-2019/index.php Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 2019-07-24. 
 4. Пресс-конференция: "Антипремия "​​Золотая коса - 2013": общественность наградит табачных и алкогольных лоббистов". Архів оригіналу за 10 квітень 2014. Процитовано 25 березень 2014. 
 5. Хомутиннік отримав антипремію «Золота коса»
 6. Антипремія 1
 7. КОСАрі здоров’я. Громадські активісти назвали імена переможців щорічної антипремії «Золота коса»
 8. Антипремія 2
 9. Громадськість уклала список найбільш впливових тютюнових лобістів року. Архів оригіналу за 30 квітня 2014. Процитовано 25 березня 2014. 
 10. Антипремія
 11. Всемирный день без табака 2012 г. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]