Шабунін Віталій Вікторович
Віталій Вікторович Шабунін | |
---|---|
Народився | 26 листопада 1984 (39 років) Рівне |
Громадянство | Україна |
Діяльність | голова ГО «Центр протидії корупції» |
Відомий завдяки | громадський, політичний діяч, підприємець |
Alma mater | Рівненський інститут слов'янознавства |
Партія | Громадянська позиція |
Конфесія | Євангельські християни |
У шлюбі з | Олена Шабуніна |
Діти | донька |
Віта́лій Ві́кторович Шабу́нін (нар. 26 листопада 1984, Рівне, Українська РСР) — український громадський діяч у галузі боротьби з корупцією, голова правління громадської організації «Центр протидії корупції», колишній член партії «Демократичний альянс»[1], блогер[2]. Голова першої Ради громадського контролю НАБУ (2015—2016)[3]. Член Національної ради з питань антикорупційної політики (з 25 червня 2019 по 1 червня 2020)[4][5].
2006 року обраний депутатом Рівненської міської ради, під час каденції став помічником депутата ВРУ Віктора Матчука, а потім — Лесі Оробець (партія «Єдиний центр»). 2008 року переїхав до Києва, де приєднався до ГО «Опора», очолив молодіжну організацію «Всеукраїнська фундація регіональних ініціатив»[6][7].
2012 року був одним із засновників «Центру протидії корупції» (ЦПК) та очолив його правління[8]. Працював протягом року волонтером[9]. З 2013 року організація почала отримувати фінансування від міжнародних донорів.
2014 року на дострокових виборах до ВРУ балотувався за списками партії «Громадянська позиція» (№ 5 у виборчому списку)[10]. Виступав за впровадження системи електронного декларування[11].
З червня 2015 року очолив Раду громадського контролю при Національному антикорупційному бюро[12].
Парафіянин київської протестантської церкви Народ Божий[13].
З 2013 по 2017 був підприємцем, основний вид діяльності — консультування з питань комерційної діяльності й керування[14][первинне джерело].
23 липня 2020 року в будинку Шабуніна сталася пожежа. Шабунін заявив, що його будинок у селі Гнідин під Києвом підпалили й зазначив, що за два тижні до пожежі газова служба перевіряла в будинку лічильник[15]. Поліція відкрила кримінальну справу за фактом підпалу[16].
Сам Шабунін та очолювана ним ГО «Центр протидії корупції» розцінила підпал як «посягання на його життя та членів його родини»[17][18]. Представництво ЄС в Україні висловило стурбованість пожежею в будинку Шабуніна і закликали до ефективного розслідування[19][20]. Українське представництво Світового банку висловило стурбованість через пожежу та закликала владу розслідувати подію[21].
Пізніше, на відновлення будинку, Шабуніну пожертвували понад 1000 людей на суму більш як $42 тис.[18]. Експертиза підтвердила умисний підпал[22].
30 грудня 2020 року біля входу до квартири матері Віталія в Рівному поліціянти виявили саморобний вибуховий пристрій, що складався з двох гранат і чорної коробки[23].
Наступного дня ще один вибуховий пристрій знайшли під дверима тещі Шабуніна у Києві, інформацію підтвердили в Нацполіції[24].
З лютого 2022 року після повномасштабного вторгнення росіян Віталій Шабунін мобілізувався до Сил ТРО[25]
Заявляє про проведення розслідування корупційних схем владної верхівки часів президентства Януковича та Порошенка. За даними «Центру протидії корупції», відкрито 150 кримінальних справ та здійснено низку реформ.
Критикує колишнього президента Порошенка і членів його партії[26]. При цьому визнає, що будь-яких фінансових операцій через офшори не здійснювалось і предмету розгляду для фіскальних служб немає[27].
2016 піддавав критиці політиків, депутата Ігоря Кононенка, звинувативши його у змові з метою перебирання прибутків Міністерства охорони здоров'я, та Миколу Мартиненка[28]. Виступав з різкою критикою генпрокурорів Махніцького, Яреми[29][30] та Шокіна[31], послідовно вимагаючи їх відставки та покарання[32]. Політичні союзники Шабуніна також атакували Ігоря Щедріна[33] з Громадської Організації «Медичний контроль» — він був звинувачений у змові з попереднім міністром охорони здоров'я Раїсою Богатирьовою і отриманні прибутків від закупівель ліків МОЗ.
Заявляв про розслідування кримінальних і корупційних схем депутатів Пашинського, Іванющенка[34][30] та Сергія Клюєва[35].
7 червня 2017 року Шабуніну вручили повістку щодо його прибуття до військового комісаріату з документами[36]. Реакцію Шабуніна на вручення повістки критикували блогери[37]. Згодом Міністр оборони визнав, що повістка була вручена з порушеннями та покарав винних[38]. 8 червня 2017 року — саме тоді, коли Шабунін йшов до військкомату, — стався конфлікт між ним та Всеволодом Філімоненком, який представився тоді журналістом видання «Голос народу».
8 червня 2017 року біля Дніпровського військкомату Києва, куди Шабунін прийшов по повістку, у нього стався конфлікт із відеоблогером каналу «Голос народу» Всеволодом Філімоненком[39].
Останній, за його словами, звернувся до Шабуніна, представляючись у ролі журналіста. Шабунін вдарив Філімоненка по обличчю за образу своєї колежанки[40][41]. У відповідь на це Філімоненко дістав газовий балончик та пирснув в обличчя Шабуніна[42]. Дії обох зафіксовані на відео[43][44].
Спочатку Шабуніну інкримінували ч. 2 ст. 345-1 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за насильство щодо журналіста. Після публічної критики журналістів, які у Філімоненку не визнали журналіста, слідство наступного дня висунуло Шабуніну іншу підозру — у завданні тілесних ушкоджень середньої тяжкості[45] Всеволоду Філімоненку. Рішенням Дніпровського районного суду Києва Шабуніну обрано запобіжний захід у вигляді часткового особистого зобов'язання[46] терміном на 60 діб, за яким Шабунін має повідомляти про зміну місця роботи або проживання.
Через п'ять місяців, 15 січня 2018 року, справу знову перекваліфікували в побиття журналіста[41].
23 січня 2018 року прокуратура передала до Дніпровського районного суду Києва обвинувальний акт стосовно Віталія Шабуніна. Головуючий суддя у справі — Олена Козачук.[41]
Суд продовжувався і далі, до 2024 року.
У 2023 році Філімоненко визнав, що саме на замовлення СБУ він шантажував Вадима Рабиновича, Віталія Шабуніна, та інших. [47]
Оксана Сироїд[48], Вікторія Сюмар[49][50], Мустафа Наєм[51], Анатолій Гриценко[52], Юрій Дерев'янко[53], Сергій Гусовський[54] та низка інших політиків назвали конфлікт надуманим політичним переслідуванням, та заявили, що пан Філімоненко не має жодного опублікованого матеріалу як журналіст та є провокатором, адже навіть давно існуюче "помаранчеве" інтернет-видання «Голос народу», журналістом якого представлявся Філімоненко, заперечило наявність будь-якої співпраці з ним.
В той же час, головний редактор видання “Flash on Time News” — блогер і бізнесмен Маганов Денис Олександрович підтвердив, що видавав блогеру Філімоненку редакційне завдання.
Сам Всеволод Філімоненко в ефірі «Громадського радіо» назвав себе одним із засновників інформаційного агентства «Голос народу». Водночас у державному реєстрі друкованих ЗМІ та інформаційних агентств про інформагентство «Голос народу» не зазначено нічого, але в базі даних ЄДРПО України містяться відомості, що 26 квітня 2017 року співзасновниками ТОВ «Інформаційне агентство «Голос Народу»» стали переселенці з окупованого Луганська - вже згаданий Філімоненко, колишній викладач економічного факультету Луганського університету та кандидат економічних наук Гриньов Антон Михайлович (1987 року народження), та телеведучий одного з ютуб-каналів Липовецький Олексій Анатолійович (народився 15 червня 1990 року, до 2014 року був у Луганську рекламним промоутором, редагував друковану рекламну газету "Besplatka Lugansk", а в 2014 році був членом редколегії проукраїнського інтернет-телеканалу "FreeDonbass"); з них Гриньов у 2018 році вибув з числа засновників. [55] Всі троє співпрацювали з діючим у Києві російськомовним інтернет-проєктом чорного політтехнолога Володимира Петрова, вели ютуб-канал "Голос народу", а також на початку Євромайдану 2013 року Філімоненко і Липовецький, ще проживаючи в Луганську, заснували проукраїнський паблік на сайті "Вконтакті" з такою ж назвою. [56]
Сергій Лещенко[57] та Віктор Чумак[58] заявили, що влада прагне за допомогою судимості не пустити Шабуніна до великої політики. Головний редактор видання НВ Віталій Сич назвав нападки влади на Шабуніна апогеєм контрреволюції[59].
Нардеп від «Слуги народу» Богдан Яременко[60][61] заявив, що суд над Шабуніним — це метод репресії та що він на місці активіста вчинив би так само.
Волонтер Юрій Касьянов висловив думку, що команда Порошенка намагається використовувати методи попередньої влади[62], а в соцмережах популярності набуло твердження, що чинному президенту «залишилося посадити Тимошенко та побудувати Межигір'я»[63], щоб зрівнятися зі своїм попередником.
2020 року Печерський суд визнав Шабуніна винним у несвоєчасному поданні декларації за 2019 рік. Активіст визнав, що дійсно запізнився та подав декларацію наступного дня після дедлайну.[64][65] Раніше Шабунін добровільно подавав декларації, ще до того, як це стало обов'язковим для антикорупційних громадських активістів[66].
Піддається критиці опонентами через зарплатню, яку отримує в громадській організації, і придбаний будинок під Києвом площею 120м2 і вартістю 83 тис. $[26].
У червні 2017 журналіст Володимир Бойко повідомив, що Шабунін потрапив у Раду громадського контролю Національного антикорупційного бюро України за підробленими документами, приховавши наявність земельної ділянки та квартири, яку здавав у найм[67].
У березні 2024 року Шабуніна звинуватили у маніпуляціях довкола "правок Лозового-Іонушаса". Критикуючи "правки" Шабунін навів приклад закриття кількох кримінальних справ, хоча реальні причини їх закриття були зовсім іншими.[68]
В грудні 2023 року Державне бюро розслідувань зареєструвало 2 кримінальні провадження проти Віталія Шабуніна за ч. 1 ст. 358 та ч. 4 ст. 409 КК України. Його звинувачують в ухиленні від військової служби в 207 окремому батальйоні ТрО (в/ч А 7376) шляхом підроблення документів щодо відрядження до НАЗК[69][70].
У квітні 2024 року суд зобовʼязав територіальне управління ДБР у Києві невідкладно розпочати досудове розслідування про самовільне залишення Шабуніним місця служби. Володимир Бойко повідомив, що у рамках хареєстрованих кримінальних проваджень протягом 4 місяців не відбувається слідчих дій, через близьке знайомство Шабуніна із заступником директора ДБР Романом Олефіренком.[71]
У травні 2024 року стало відомо, що 24.10.2023р. Шабуніна було переведено із в/ч 7376 до іншої в/ч на посаду бойового медика взводу охорони. Суд встановив, що з березня по вересень 2023 року, коли в/ч 7376 виконувала бойові завдання у Донецькій області, Шабунін перебував у Києві, хоча до НАЗК не відряджався.[72]
Також Шабуніна звинувачують у привласненні автомобілю Nissan Pathfinder, який був наданий благодійним фондом "Паладин" в/ч 7376 для виконання завдань по зміцненню обороносдатності України.[73]
Дружина Олена Шабуніна[74].
Має доньку та сина.
- ↑ Набридло гратися в громадський сектор з цією недолугою владою. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ Шабунін Віталій | Українська правда — Блоги. blogs.pravda.com.ua. Архів оригіналу за 19 жовтня 2020. Процитовано 29 вересня 2020.
- ↑ Історія створення - Рада громадського контролю НАБУ. rgk-nabu.org. Архів оригіналу за 9 жовтня 2020. Процитовано 29 вересня 2020.
- ↑ Указ Президента України від 25 червня 2019 року № 453/2019 «Питання Національної ради з питань антикорупційної політики»
- ↑ Зеленський оновив склад Нацради з антикорупційної політики: додав Авакова, виключив Шабуніна. hromadske.ua (укр.). Архів оригіналу за 29 вересня 2020. Процитовано 29 вересня 2020.
- ↑ Шабунін Віталій Вікторович. Досьє на сайті https://lb.ua. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ http://4vlada.com/rivne/43539 Виходець з Рівного очолив Раду громадського контролю при Національному антикорупційному бюро. Архів оригіналу за 16 квітня 2017. Процитовано 15 квітня 2017.
- ↑ Центр протидії корупції. Архів оригіналу за 18 серпня 2017.
- ↑ Віталій Шабунін на сайті http://glavcom.ua. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ http://www.pravda.com.ua/news/2014/09/7/7037006/ Партія [[Громадянська позиція]] визначилася, з ким піде до Ради. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ Електронне декларування: затягнути і зірвати?. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ Виходець з Рівного очолив Раду громадського контролю при Національному антикорупційному бюро. Архів оригіналу за 16 квітня 2017. Процитовано 15 квітня 2017.
- ↑ Молода кров і спонсори. 15 прохідних кандидатів Гриценка. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ ШАБУНІН ВІТАЛІЙ ВІКТОРОВИЧ - Clarity Project. clarity-project.info. Архів оригіналу за 5 лютого 2021. Процитовано 2 лютого 2021.
- ↑ Керівник Центру протидії корупції Шабунін заявив про підпал свого будинку в Києві (фото, відео). www.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 23 липня 2020. Процитовано 23 липня 2020.
- ↑ Поліція відкрила справу за фактом підпалу будинку Шабуніна. РБК-Україна (рос.). Архів оригіналу за 24 липня 2020. Процитовано 23 липня 2020.
- ↑ ЦПК розцінює підпал будинку Віталія Шабуніна як посягання на його життя та членів його родини. Центр Протидії Корупції (укр.). Архів оригіналу за 23 липня 2020. Процитовано 23 липня 2020.
- ↑ а б Віталій Шабунін про корупцію часів Зеленського та інтереси олігархів і Росії. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 1 жовтня 2020. Процитовано 29 вересня 2020.
- ↑ https://twitter.com/mattimaasikas/status/1286232854591143937. Twitter (укр.). Архів оригіналу за 24 липня 2020. Процитовано 23 липня 2020.
- ↑ У представницві ЄС в Україні стурбовані пожежею в будинку Шабуніна. Радіо Свобода (укр.). Архів оригіналу за 23 липня 2020. Процитовано 23 липня 2020.
- ↑ Світовий банк відреагував на пожежу в будинку Шабуніна. РБК-Україна (рос.). Архів оригіналу за 25 липня 2020. Процитовано 25 липня 2020.
- ↑ Будинок антикорупціонера Шабуніна підпалили навмисно – експертиза підтвердила. 5 канал (укр.). Архів оригіналу за 25 вересня 2020. Процитовано 29 вересня 2020.
- ↑ Поліція знайшла гранати біля квартири матері Шабуніна. РБК-Україна (рос.). Архів оригіналу за 31 грудня 2020. Процитовано 31 грудня 2020.
- ↑ Під квартирою тещі Шабуніна також знайшли "вибухівку". Поліція пропонує охорону. BBC News Україна (укр.). 31 грудня 2020. Архів оригіналу за 31 грудня 2020. Процитовано 1 січня 2021.
- ↑ Цензор.НЕТ (26 липня 2022). Корупція в українській армії: інтерв’ю з Віталієм Шабуніним (Український свідок). Цензор.НЕТ (рос.). Процитовано 25 серпня 2023.
- ↑ а б Антикорупціонеру Шабуніну оголосили підозру. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 18 серпня 2017.
- ↑ «Патова ситуація»: як в Україні розслідувати офшори?. Архів оригіналу за 8 лютого 2018. Процитовано 22 січня 2018.
- ↑ Неприкосновенные должны сесть. Виталий Шабунин называет тех, кто должен сидеть в тюрьме. Архів оригіналу за 7 вересня 2017. Процитовано 14 травня 2017.
- ↑ «МВФ дає рівно стільки, щоб Україна втрималася на плаву. Причина, чому не більше, — відсутність справжніх реформ», — голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін
- ↑ а б Віталій Шабунін: Хочемо посадити конкретно Пашинського і його пацанів. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Шабунін, який активно критикував Шокіна, заявив про переслідування ГПУ. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Активісти привезли під парламент двометровий унітаз зі «злитими» спрвами топ-корупціонерів. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ Euromaidanpress.com. Архів оригіналу за 17 червня 2017.
- ↑ цілий рік Юрій Іванющенко в Україні, де скальп Авакова, Наливайченка, Махніцького і Яреми, які за увесь цей час його не заарештували?" — цілий рік Юрій Іванющенко в Україні, де скальп Авакова, Наливайченка, Махніцького і Яреми, які за увесь цей час його не заарештували?", — наголосив Шабунін. Шабунін. Архів оригіналу за 18 серпня 2017. Процитовано 18 серпня 2017.
- ↑ Не можна бути в системі й не бути в схемах. Шабунін — про тиск ГПУ та найближче оточення президента. Архів оригіналу за 3 вересня 2018. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Антикорупціонеру Шабуніну вручили повістку у військкомат. ФОТОрепортаж+ВІДЕО. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ «Нафіга цей цирк»: У соцмережі стібуть «істеричку» Шабуніна, який злякався військкомату. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ Шабуніна взяли на військовий облік, а комісара й офіцера покарали. Архів оригіналу за 20 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ Скляревська, Гала (8 червня 2017). Виталия Шабунина облил из газового баллончика видеоблогер Филимоненко, которого он ударил. Детектор медіа (укр.). Архів оригіналу за 24 червня 2024. Процитовано 24 червня 2024.
- ↑ Шабунин напал на журналиста Филимоненко за вопрос про АТО [Архівовано 12 січня 2018 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ а б в Прокуратура передала до суду справу на Шабуніна. Архів оригіналу за 24 січня 2018. Процитовано 24 січня 2018.
- ↑ Антикорупційному активісту Шабуніну пирснули в обличчя газом. Архів оригіналу за 7 вересня 2024. Процитовано 8 травня 2020.
- ↑ Шабуніну біля військкомату пирснули в обличчя з газового балончика. Архів оригіналу за 18 серпня 2017. Процитовано 18 серпня 2017.
- ↑ За справу Шабуніна береться суд, або За що антикорупціонеру «світить» 5 років в'язниці. [Архівовано 24 лютого 2022 у Wayback Machine.] «Німецька хвиля»
- ↑ Суд над Шабуніним: переслідування антикорупціонерів чи розплата за нестриманість?. Архів оригіналу за 1 листопада 2019. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Суд відпустив Шабуніна під особисте зобов'язання. Архів оригіналу за 18 серпня 2017. Процитовано 18 серпня 2017.
- ↑ 💥Всеволод Филимоненко готов назвать ИМЕНА! Эксклюзивное интервью @qurilka ЧАСТЬ 2. YouTube. Qurilka. 24 жовтня 2022. Архів оригіналу за 4 липня 2024. Процитовано 7 вересня 2024.
{{cite web}}
: Недійсний|мертвий-url=live
(довідка) - ↑ Переслідування Шабуніна — визнання зусиль громадянського суспільства. Архів оригіналу за 7 вересня 2024. Процитовано 18 серпня 2017.
- ↑ Сюмар назвала Шабунина «санитаром леса», Аваков не согласен: Справку кто «истинный санитар» и кто «легитимный» у кого брать?. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Сюмар вважає спроби кримінального звинувачення Шабуніна абсурдними. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Підлеглі Порошенка вбивають довіру до громадянського суспільства — Найєм. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Гриценко пов'язав справу проти Шабуніна зі спробою «реваншу» корупціонерів. Архів оригіналу за 3 вересня 2018. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Активісти партії «РУХ НОВИХ СИЛ Михайла Саакашвілі» підтримали голову Центру протидії корупції Віталія Шабуніна. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Зачистка політичних опонентів — вияв страху в очах влади. Справа Шабуніна — чергове цьому підтвердження, — Сергій Гусовський. Архів оригіналу за 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Архівована копія. Архів оригіналу за 24 червня 2024. Процитовано 24 червня 2024.
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) - ↑ https://web.archive.org/web/20140714115417/https://vk.com/golos.naroda
- ↑ Власти рассчитывают, что судимость закроет Шабунину двери в Раду — Лещенко. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 18 серпня 2017.
- ↑ Шабунін може бути небезпечний для влади, – нардеп. 24 канал (укр.). Архів оригіналу за 7 вересня 2024. Процитовано 9 грудня 2020.
- ↑ Апогей контрреволюції. Архів оригіналу за 18 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Богдан Яременко: Суд над Шабуніним — не спосіб встановити справедливість, а метод репресії. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ На месте Шабунина я сделал бы то же самое. Это правильная реакция на доставания слизняка. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ Волонтер Касьянов: Серость команды Порошенко контрастно оттеняют нафталиновые приемы борьбы с инакомыслием. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 19 серпня 2017.
- ↑ «Залишилося посадити Тимошенко та побудувати Межигір'я» — Соцмережі про справу проти Шабуніна. Архів оригіналу за 19 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
- ↑ Суд оштрафував антикорупціонера Шабуніна: запізнився з декларацією на пів дня. Українська правда (укр.). Архів оригіналу за 30 вересня 2020. Процитовано 30 вересня 2020.
- ↑ "Забув подати декларацію": антикорупціонер Шабунін потрапить до списку корупціонерів. Інформаційне агентство Українські Національні Новини (УНН) (укр.). Архів оригіналу за 12 жовтня 2020. Процитовано 30 вересня 2020.
- ↑ Е-декларації: для боротьби з корупцією чи антикорупціонерами?. BBC News Україна (укр.). Архів оригіналу за 1 березня 2022. Процитовано 30 вересня 2020.
- ↑ Вісім членів ради громадського контролю при НАБУ подали підроблені документи, — журналіст. Архів оригіналу за 18 серпня 2017. Процитовано 20 серпня 2017.
- ↑ Obozrevatel (15 березня 2024). Віталій Шабунін викрит на юридичних маніпуляціях. Український оглядач (укр.). Архів оригіналу за 7 вересня 2024. Процитовано 10 липня 2024.
- ↑ ДБР розпочало кримінальні провадження проти голови ЦПК Шабуніна, – ЗМІ. 24 Канал (укр.). 9 березня 2024. Архів оригіналу за 12 березня 2024. Процитовано 12 березня 2024.
- ↑ Ігор Бережанський (9 березня 2024). ДБР відкрило кримінальні провадження проти голови ЦПК Шабуніна (укр.). ТСН. Архів оригіналу за 12 березня 2024. Процитовано 12 березня 2024.
- ↑ https://www.facebook.com/UNNews (10 липня 2024). Справа Шабуніна про ухиляння від армії не рухається через особисті знайомства - журналіст | УНН. unn.ua (укр.). Архів оригіналу за 10 липня 2024. Процитовано 10 липня 2024.
- ↑ Шабунін числиться бойовим медиком і отримує надбавки за службу, залишаючись у Києві, – ЗМІ. www.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 7 вересня 2024. Процитовано 10 липня 2024.
- ↑ Антикорупціонер Шабунін потрапив у скандал: привласнив автомобіль, який закупили для фронту. www.unian.ua (укр.). Архів оригіналу за 7 вересня 2024. Процитовано 10 липня 2024.
- ↑ Facebook.
- Скандал з «американськими грошима». Активісти подають заяву про злочин на ГПУ [Архівовано 17 серпня 2017 у Wayback Machine.]
- Шабунін у Кропивницькому: Ті, хто вірять у нісенітницю, що без Порошенка не буде України, одного рівня з виборцями Росії // Без Купюр — 1 Листопада 2018 [Архівовано 5 листопада 2018 у Wayback Machine.]