Зоряна брама: Атлантида

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зоряна брама: Атлантида
Stargate: Atlantis
Stargate Atlantis.jpg
Телеканал(и) США Sci Fi Channel
Україна K1
Жанр Фантастика
Тривалість серії 43 хвилини
Ідея Бред Райт
Роберт Купер
Продюсери Бред Райт
Роберт Купер
Джозеф Маллоззі
Пол Маллі
У головних ролях Джо Фланіган
Аманда Таппінг
Рейчел Латтрелл
Джейсон Момоа
Девид Хьюлетт
Торрі Хіггінсон
Пол МакДжілліон
Рейнбоу Сан Френкс
Джевел Стейт
Роберт Пікардо
Країна-виробник США США
Канада Канада
Мова оригіналу англійська мова
На екранах 16 липня 20049 січня 2009
Кількість сезонів 5
Кількість серій 100 (Список епізодів)
Послідовник Зоряна брама: Всесвіт
Офіційний сайт
Профіль у базі IMDb

«Зоряна брама: Атлантида» (англ. «Stargate: Atlantis»; інший переклад — «Зоряна брама: Атла́нтіс») — науково-фантастичний телесеріал спільного виробництва США та Канади. Є частиною Всесвіту Зоряних брам, права на які належать компанії MGM, і спін-оффом до серіалу «Зоряна брама: SG-1».

Події зосереджені на пригодах експедиції, посланої на дослідження міста Древніх, Атлантиди.

Про серіал[ред.ред. код]

Продюсери Бред Райт і Роберт Купер продовжили у цьому серіалі свою ідею, розпочату ними в іншому телевізійному серіалі — «Зоряна брама: SG-1». Зйомки проходили у Канаді.

Серіал присвячений пригодам експедиції, яка потрапили в загублене місто Атлантіс в галактиці Пегас. Зоряні брами дозволи людству вступити в контакт з іншими культурами, включаючи нових і могутніх супротивників: Рейфів, Дженаїв, а пізніше Асуранів. При цьому земляни намагаються оволодіти спадком зниклої цивілізації древніх, які й створили Зоряні брами та Атлантиду.

Прем'єра першої серії «Пробудження», поділеної на дві частини, відбулась на американському телеканалі Sci Fi Channel 16 червня 2004 року. Серед запрошених зірок були Річард Дін Андерсон і Майкл Шенкс, які зіграли також у серіалі «Зоряна брама: SG-1». У цей час серіал був показаний в багатьох країнах світу (в Україні прем'єра серіалу відбулася на каналі К1 в 2009 році). У 2009 році серіал було завершено. Планувалися зйомки повнометражного фільму-завершення, який було скасовано.

Сюжет[ред.ред. код]

Події серіалу беруть початок від кінця 7-го сезону «Зоряна брама: SG-1». В пошуках способу протистояти нападу Анубіса на Землю земляни розшукали аванпост Древніх та інформацію про загублене місто Атлантида. Після перемоги над Анубісом доктор Деніел Джексон виявляє адресу Атлантиди, і доктор Елізабет Вейр збирає міжнародну експедицію для його дослідження. Проблемою стає тільки те, що місто знаходиться в галактиці Пегас, а щоб подорожувати між галактиками за допомогою Брами, необхідно використовувати джерело енергії МНТ, яке на Землі є в одному екземплярі. Таким чином, спочатку передбачається, що якщо в Атлантиді не буде знайдений інший МНТ, то це буде подорож в один кінець.

Сезон 1[ред.ред. код]

Місто Атлантида

Прем'єра першого сезону відбулася в США 16 липня 2004 року. Експедиція під командуванням доктора Елізабет Вейр відправляється в місто Древніх Атлантиду. Вони виявляють місто схованим під водою, з виснаженими МНТ. Експедиція змушена шукати нові джерела енергії, користуючись місцевою мережею Зоряних брам. В ході досліджень вони знаходять поселення людей і нових ворогів — Рейфів, істот, що харчуються людьми. Майор Джон Шеппард створює команду, до якої входить він сам,Родні Маккей, лейтенант Ейден Форд і лідер народу Атосіанців — Тейла Еммаган. Під час однієї зі своїх перших місій вони відкривають існування Дженаїв — мілітаристської людської цивілізації з технологіями на рівні 1950-х років. Рейфи розшукують Атлантиду і наприкінці сезону беруть її в облогу.

Сезон 2[ред.ред. код]

Зоряні брами галактики Пегас, представлені у серіалі, відрізняються від показаних в "Зоряна брама SG-1"

Прем'єра другого сезону відбулася в США 15 липня 2005 року. Атлантиді вдалося уникнути знищення і змусити Рейфів повірити в знищення міста. Також членам експедиції вдається налагодити періодичний зв'язок із Землею завдяки новому лінійному крейсеру Землі «Дедал» і доставленому ним МНТ. Шепард отримує підвищення до підполковника, а колишній утікач з місцевого народу Ронон Декс займає в команді місце викраденого Рейфами лейтенанта Форда.

Основна сюжетна лінія цього сезону будується на дослідженнях доктора Беккета зі створення ретровірусу, здатного перетворювати Рейфів в людей. Перші досліди з незакінченим вірусом мало не закінчуються загибеллю Шепарда. Випробування поліпшеної версії приводять до неоднозначних результатів з Рейфом, названим Майклом, котрий стає вигнанцем і серед людей, і серед свого виду. Сезон закінчується відльотом флоту Рейфів до Землі.

Сезон 3[ред.ред. код]

Прем'єра третього сезону в США відбулася 14 липня 2006 року. Команді Атлантиди вдалося зупинити флот Рейфів, не давши їм досягти Землі. Зазнавши чергової невдачі з ретровірусом, команда зустрічає третій рік в галактиці Пегас, все ще перебуваючи під небезпекою нападу Рейфів. Також у новому сезоні вони знаходять нового супротивника — расу Асуранів, яка володіє майже усіма досягненнями Древніх. Крім того, в результаті невдалого експерименту вони повністю розряджають свій МНТ і місто знову залишається без зв'язку з Землею і захисного поля. Дуже скоро в космосі вони знаходять загублений корабель Древніх, екіпаж якого забирає Атлантиду як законні власники. Командний центр Зоряної брами посилає в Атлантиду генерала О'Нілла і Річарда Вулзі з дипломатичною місією про відновлення відносин між Землею і Древніми та повернення експедиції в місто. Однак скоро Асурани захоплюють місто і вбивають його населення, а Землянам вдається відбити його.

В останньому епізоді сезону Земля завдає попереджувального ядерного удару по рідній планеті Асуранів з метою запобігти будівництву ними військового флоту. У відповідь Асурани застосовують проти Атлантиди супутник з потужною променевою зброєю, але земній експедиції вдається запустити двигуни Атлантиди й спрямувати її до іншої планети. Сезон закінчується влучанням супутника в місто, через що воно збивається з курсу і залишається посеред космосу в критичному стані.

Сезон 4[ред.ред. код]

Члени експедиції відчайдушно намагаються зберегти залишки енергії в розрядженому МНТ Атлантиди і повернути місто в гіперпростір. Тим часом, їх розшукує полковник Саманта Картер на лінійному крейсері «Аполлон». У той же час Родні Маккей вирішує активізувати в тілі пораненої Елізабет Вейр асуранських нанороботів, чим рятує їй життя. Потім він задумує зухвалий план з викрадення асуранского МНТ. У результаті операції експедиція зуміла добути новий МНТ, проте Вейр потрапила в полон до Асуранів. Картер стає новим лідером експедиції, хоча багато хто ще сподівається врятувати Вейр.

Сезон 5[ред.ред. код]

Прем'єра п'ятого, завершального сезону в США відбулася 11 липня 2008 року на Sci Fi Channel. У цьому сезоні на посту глави Атлантиди Саманту Картер змінив Річард Вулзі. Рейфи добувать МНТ, завдяки яким будують надвеликий корабель, який відпрвляють до Землі. Атлантида з використанням експерементального двигуна встигає на допомогу та вступає в бій з кораблем Рейфів на орбіті Землі. Після бою місто здійснює посадку на нашій планеті, звідки колись і відправилося до галактики Пегас.

У 2009 році йшли зйомки повнометражного фільму, який повинен був завершити сюжетну лінію серіалу. Прем'єра була запланована на 2010 рік, проте фільм було скасовано.

Ролі[ред.ред. код]

 • Джо Фланіган на фестивалі Comic Con
  Джо Фланіган у ролі Джона Шеппарда (сезони 1-5, головна роль): майор ВПС США, взятий до експедиції на Атлантиду у зв'язку з його геном Древніх, що дозволяє контролювати стародавні технології. Він стає де-факто командиром військового контингенту Атлантіса після того, як полковник Маршалл Самнір убитий Рейфами. Пізніше підвищений у підполковники.
 • Торрі Хіггінсон у ролі Елізабет Вейр (сезони 1-3, головна роль; сезон 4, другорядна): дипломат й експерт з міжнародної політики, цивільний лідер першої експедиції на Атлантиду. Спочатку є головним персонажем, у фіналі 3 сезону вона була важко поранена реплікаторами Асуранів та захоплена останніми у 4-му.
 • Рейчел Латтрелл у ролі Тейли Еммаган (сезони 1-5, головна роль): лідер Атосіанців, раси людей родом з галактики Пегас. Подружилася з Шеппардом, коли він відвідав її рідний дім, та приєдналася до його команди, щоб боротися з Рейфами. Має генетичну здатність відчувати останніх на відстані.
 • Рейнбов Сан Френкс у ролі Ейдана Форда (сезон 1, головна роль; сезон 2, другорядна; сезон 5, епізодична): молодий лейтенант Корпусу морської піхоти США, який є членом команди Шеппарда в сезоні 1. У сезоні 2 стає психічно неврівноваженим через передозування ферменту Рейфів і покидає Атлантиду, продовжуючи боротися з Рейфами сумнівними методами.
 • Девід Г'юллет
  Девід Г'юлетт у ролі Родні Маккея (сезони 1-5, головна роль): видатний і самовпевнений науковець, який є членом команди Шеппарда і керівником науково-дослідного відділу Атлантиди. Один з провідних експертів з технологій Древніх, уперше представлений в ролі професійного суперника Саманти Картер у п'ятому сезоні Зоряна брама: SG-1.
 • Джейсон Момоа у ролі Ронона Декса (сезони 2-5, головна роль): військовий фахівець з планети Сатеда. Після того, як його рідний дім знищений Рейфами, він провів наступні сім років, тікаючи від Рейфів, котрі полювали за ним задля розваги. На початку 2-го сезону він зустрічається з Шеппардом і командою, які допомагають йому видалити вживлений у його тіло маячок, він стає четвертим членом, замінивши лейтенанта Форда в команді Шеппарда.
 • Пол Макджилліон у ролі Карсона Беккета (сезони 2-3, головна роль; сезони 1, 4-5, другорядна роль): головний лікар Атлантиди. У сезоні 3, в епізоді «Неділя», загинув у результаті вибуху. Пізніше повертається в якості клона.
 • Аманда Таппінг у ролі Саманти «Сем» Картер (сезон 4, головна роль; сезони 1-3, 5, другорядна): астрофізик і підполковник ВПС США, яка була однією з головних героїв Зоряна брама: SG-1. У сезоні 4 підвищена до полковника і призначена командиром експедиції на Атлантиді.
 • Джуел Стейт у ролі Дженніфер Келлер (сезон 5, головна роль, сезони 3-4, другорядна): головний лікар Атлантиди, яка замінила доктора Беккета в фіналі третього сезону.
 • Роберт Пікардо у ролі Річарда Вулсі (сезон 5, головна роль; сезони 3-4, другорядна): представник Міжнародного наглядового комітету, який вперше з'явився в ролі агента NID в сезоні 7 т/с Зоряна брама: SG-1. У сезоні 5 замінив Саманту Картер на посаді омандира Атлантиди.

Запрошені актори: Річард Дін Андерсон, Бо Бріджес, Роберт Деві, Кері Вюрер, Денні Трехо, Марк Дакаскос, Мітч Пілеггі, Колм Міні та інші.

Виробництво[ред.ред. код]

Нагороди і номінації[ред.ред. код]

«Зоряна брама: Атлантида» номінувалась більше 50 разів і виграла 5 з цих нагород, менше, ніж дочірній серіал «Зоряна брама: SG-1», який був номінований майже 120 разів і виграв понад двадцять з цих нагород. Перший сезон «Атлантиди» був номінований на дві премії "Еммі у 2005 році за категоріями «Видатна головна відкриваюча музична тема» і «Видатні візуальні ефекти для серіалу». Атлантида також отримала дві інші номінації «Еммі» у 2006 і 2008 роках відповідно. Телевізійному директору, Девіду Віннінгу, була присуджена нагорода на Чиказькому міжнародному кінофестивалі в 2005 році в категорії «Видатні досягнення в телевізійній драмі» за епізод «Кінець дитинства». «Міжнародний кінофестиваль WorldFest-Х'юстон» і «Нью-Йоркський кінофестиваль» також удостоїв Віннінга нагородою за роботу в «Кінець дитинства». «Атлантида» була номінована двадцять сім разів на премію Лео і виграла один раз в категорії «Кращі візуальні ефекти» в драматичному епізоді «Око» в 2005 році. Серіал виграв дев'ять нагород Лео в 2009 році.

Реакція та критика[ред.ред. код]

«Зоряна брама: Атлантида» отримала посередню увагу засобів масової інформації в основному змішану з позитивним відгуками. Майкл Абернеті від PopMatters сказав, що «серіалу, є що запропонувати», і заявив, що проект залишив без відповіді багато питань, але це дає в основному позитивні відгуки. Джонатан Райт з британської газети The Guardian назвав серіал одним словом — «веселий». Оглядач Pittsburgh Tribune-Review Лаура Урбані зазначив, що телесеріал "розумно змішав гумор з дією і політичною інтригою. Вірджинія Хеффернан з The New York Times назвала пілотний епізод «нудним» і також зазначила, що це була «реліквія нашого неосвіченого часу».

Неточності[ред.ред. код]

 • 5 сезон, 11 епізод. Команда Атлантиди після вибуху відправляється в зал Зоряної брами на пошуки Шеппарда та Зеленки. Тейла говорить про потужність вибуху, кімната сильно зруйнована і димить, але на відкритому місці при повороті камери чітко видно абсолютно непошкоджений ноутбук у робочому стані.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

MGM: Stargate Atlantis