Каштан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ця стаття про біологічний рід Каштан (Castanea). У народі терміном «каштан» часто називають представників роду Гіркокаштан (Aesculus), особливо його найпоширенішого в Україні виду Гіркокаштан звичайний (Aesculus hippocastanum), також відомого як «каштан кінський».
Каштан
Плід каштана європейського (Castanea sativa)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
- Судинні (Tracheophyta)
- Насінні (Spermatophyta)
- Покритонасінні (Magnoliophyta)
- Еудікоти (Eudicots)
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Каштан (Castanea)
Види
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 21019
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Castanea

Кашта́н (Castanea Tourn) — рід рослин родини Букових. Це дерева заввишки до 35 м або чагарники, інколи карликові (до 35 см). Об'єднує 8 близьких між собою видів, що поширені у країнах Середземномор'я, Гімалаїв, у Північній Америці, на Кавказі. Один вид зростає на Чорноморському узбережжі Кавказу і в Завкавказзі, а в Україні культивується.

Опис[ред.ред. код]

Гілки простерті, молоді — опушені, червонувато-бурі. Листки широколанцетні, шиловиднозагострені, по краю пилчасто-зубчасті. Суцвіття — вгору спрямовані довгі сережки, що розвиваються після з'явлення листків. Тичинкові квітки з 5–6 роздільною оцвітиною, 10–12 тичинками, рудиментом зав'язі, жовтуваті, зібрані 3-7 квітковими дихазіями, що сидять у пазухах приквітків. Маточкові квітки зеленуваті, здебільшого по три, оточені спільною обгорткою і розміщені або в окремих сережках, або у нижній частині спільних (з маточковими та тичинковими квітками) сережок, оцвітина 5–6-лопатева. Обгортка при плодах шкіряста, шипувата, з одним-трьома горіхами.

Каштан як символ[ред.ред. код]

За часів СРСР квітка й листя гіркокаштана звичайного, або «каштана кінського» були зображені на гербі міста Києва. Образ заквітлих «каштанів» неодноразово використовувався в піснях та віршах («Київський вальс» Платона Майбороди).

Галерея[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Гвоздика садова Це незавершена стаття про квіткові рослини.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.