Каштан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття про біологічний рід каштан (Castanea). У небіологічних джерелах та побуті «каштаном» часто називають представників роду Гіркокаштан (Aesculus), особливо його найпоширенішого в Україні виду гіркокаштан звичайний (Aesculus hippocastanum), також відомого як «каштан кінський».
Каштан
Плід каштана їстівного (Castanea sativa)
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Букові (Fagaceae)
Рід: Каштан (Castanea)
Види
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Castanea
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Castanea
EOL logo.svg EOL: 107742
IPNI: 16065-1
ITIS logo.svg ITIS: 19451
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 21019
Fossilworks: 55972

Кашта́н (Castanea Tourn) — рід рослин родини букових.

Це дерева заввишки до 35 м або чагарники, інколи карликові (до 35 см). Об'єднує вісім близьких між собою видів, поширених у країнах Середземномор'я, Гімалаях, у Північній Америці, на Кавказі. Один вид зростає на Чорноморському узбережжі Кавказу і в Закавказзі, а в Україні культивується.

Опис[ред. | ред. код]

Гілки простерті, молоді — опушені, червонувато-бурі. Листки широколанцетні, шиловиднозагострені, по краю пилчасто-зубчасті. Суцвіття — вгору спрямовані довгі сережки, що розвиваються після з'явлення листків. Тичинкові квітки з 5–6 роздільною оцвітиною, 10–12 тичинками, рудиментом зав'язі, жовтуваті, зібрані 3-7 квітковими дихазіями, що сидять у пазухах приквітків. Маточкові квітки зеленуваті, здебільшого по три, оточені спільною обгорткою і розміщені або в окремих сережках, або у нижній частині спільних (з маточковими та тичинковими квітками) сережок, оцвітина 5–6-лопатева. Обгортка при плодах шкіряста, шипувата, з одним-трьома горіхами.

Дерево каштана їстівного

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Біологія каштанів / І.П. Григорюк, С.П. Машковська, П.П. Яворовський , О.В. Колесніченко . – К.: Логос, 2004. – 380 с.