Махорка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Махорка
Nicotiana rustica - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-226.jpg
Ілюстрація із зображенням махорки
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Пасльоноцвіті (Solanales)
Родина: Пасльонові (Solanaceae)
Рід: Тютюн (Nicotiana)
Вид:
Махорка (N. rustica)
Біноміальна назва
Nicotiana rustica

Махо́рка (Nicotiána rústica)[1][2] — однорічна рослина роду тютюн родини пасльонових.

Етимологія слова махорка[ред. | ред. код]

В українській мові слово махорка — запозичення з російської мови. Російське слово махорка виводять від прикметника *амерфо́ртский, утвореного від назви нідерландського міста Амерсфорт (нід. Amersfoort). Утім, є інші версії походження слова[3].

Згідно зі «Словником Грінченка», щодо Nicotiána rústica традиційно вживалася назва «тютюн»[4] або "бакун", у той час на позначення тютюну взагалі — «табак»[5].

Пачка курильної махорки

Таксономія[ред. | ред. код]

Уперше науковий опис махорки зробив шведський натураліст Карл Лінней у своїй двотомній праці «Species plantarum» 1753 року. У першому томі цього видання рослину класифіковано як Nicotiána rústica[6]. Rusticus в перекладі з латинської мови — сільський, тобто Nicotiána rústica буквально означає тютюн сільський. У книзі, зокрема, зазначено, що махорка походить з Америки, але на той час уже була поширена й в Європі.

Синоніми[ред. | ред. код]

  • Nicotiana andicola
  • Nicotiana angustifolia
  • Nicotiana pavonii
  • Nicotiana texana

Опис[ред. | ред. код]

Стебло пряме, округле або ребристе, розгалужене. Висота — 40—120 см. Листки овальні, округло-серцеподібні, зморшкуваті, містять нікотин та органічні кислоти (лимонну, яблучну тощо). Плід у формі коробочки.

Поширення[ред. | ред. код]

Походить з Південної Америки. Махорка має певне сільськогосподарське значення. Це технічна культура, яку вирощують у Європі, зокрема в Україні, а також в Алжирі, Тунісі, Індії та ін.

Використання[ред. | ред. код]

Махорку використовують для виготовлення курильного та нюхального тютюну, препаратів для боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур та тварин. З махорки також добувають нікотин (рослини містять 2—5 % нікотину та більше).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.
  2. Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж — Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9. — С. 420.
  4. Тютюн // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  5. Табак // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  6. Species plantarum. Архів оригіналу за 10 серпня 2014. Процитовано 9 серпня 2014. 

Посилання[ред. | ред. код]