Платан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Платан
Період існування: пізня крейданаш час
Plataan bladeren.jpg
Листя і плоди платану
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Порядок: Протеєцвіті (Proteales)
Родина: Платанові (Platanaceae)
Рід: Платан (Platanus)
Види
Commons-logo.svg Вікісховище: Platanus

Плата́н (Platanus) — невеликий рід дерев, який походить з північної півкулі, єдиний сучасний рід родини платанових (Platanaceae). На Кавказі відомий як чинар, а в Північній Америці як сикамор.

Це великі листопадні (за винятком Platanus kerrii) дерева, які в дикому вигляді зазвичай ростуть у прирічкових та інших вологих районах, хоча відносно стійкі до посух, якщо вирощуються у віддаленні від струмків та річок. Стовбур дерева має циліндричну форму і може сягати 50 м у висоту і 18 метрів в окружності. Живуть платани іноді навіть більш ніж дві тисячі років.

У жаркий період року платан скидає свою зеленувато-сіру кору, оголюючи весь стовбур. Листя чергується, пальчасто-лопатеве, на довгих черешках. Плід — складний горіх, який залишається на дереві всю зиму і навесні розпадається на окремі горішки, які розносяться вітром.

Географічне поширення видів[ред. | ред. код]

Хоча платани вважають рідкісним, екзотичним видом, цю рослину можна зустріти в різноманітних куточках планети: на східному березі Середземного моря (Ізраїль, Сирія, Ліван), на Кіпрі, о. Крит і Балканському півострові (Греція, Албанія), на островах в Егейському морі, в Середній і Малій Азії, Ірані, Афганістані, Індокитаї (Лаос, В'єтнам), Австралії, США і Мексиці. Деякі його види ростуть в Грузії, зокрема в Абхазії, в Азербайджані, Вірменії та Росії.

В культурі вирощується в Україні по всій території. Платани західний, східний та кленолистий (який вважається гібридом двох попередніх), можуть витримувати зимові температури до - 30 — - 35°C. У спеціальній літературі всі три деревні породи рекомендовані для озеленення в південній та західній частинах України[1].

Ботанічний опис[ред. | ред. код]

Платани — високі листопадні дерева з густою широкою кроною. Існує 7—10 видів. Найпоширеніші платан західний та платан східний. Платан гібридний, або кленолистий (Platanus hybrida), виник в 17 ст., в культурі як гібрид двох попередніх видів, відрізняється більшою морозостійкістю, легко розмножується черешками. Листки платана п'ятипалі, діаметром до 0,25 м. Квітки зібрані в одностатеві головки (чоловічі — жовтуваті, жіночі — червоні) на довгих звисаючих квітоніжках. Запилюються вітром. Плід — горішок, який містить пучок волосків.[2]

У зв'язку з інтенсивним ростом в ширину платану доводиться скидати кору. Стара кора відшаровується пластинами, а молода має світлозелений колір, тому стовбур виглядає плямистим.

Господарське застосування[ред. | ред. код]

Платани відносяться до представників орнаментальних листяних дерев, які завдяки своїм густим красивим кронам і незвичайному плямистому забарвленню гілок цінуються як декоративні. Саме через декоративну цінність і витривалість в умовах атмосферного забруднення їх часто використовують для оздоблення вулиць міст, замінюючи ними менш витривалі породи дерев, такі як тополі, каштани, липи, клени та ін.


Застосування деревини[ред. | ред. код]

Деревина платана може мати різноманітні відтінки кольорів — починаючи з рожево-бежевого, закінчуючи червоно-коричневим. Найціннішими вважають шпон, малюнок якого нагадує шкіру змії, і шпон із кореня платана, який має багату текстуру. Щільність залежить від місця і клімату зростання. За середнім показником дорівнює 620—660 кг/м³. Для порівняння таку ж щільність має дуб (690 кг/м³) і бук (680 кг/м³).

Фізичні та механічні характеристики деревини платана дуже нагадують за якістю деревину дуба і бука. Вона має помірну легкість, твердість і щільність, але легко піддається гниттю і коробиться. Деревина добре сушиться, піддається різьбленню, шліфується і полірується, відмінно точиться, гнеться і набуває необхідної форми. Щоб не допустити утворення тріщин, зазвичай під гвинти і цвяхи висвердлюють отвори. Деревину не бажано обробляти ґрунтовками, лаками і клеями на водяній основі через імовірність утворення розводів.

Завдяки своїм унікальним властивостям деревина платана використовується для отримання продукції високої якості. Із неї виробляють художньо-декоративні вироби, мозаїки, використовують для інтер'єрів, шаф-купе, кухонних гарнітурів, столів, стільців, елітних паркетів та ін. Його деревина також має яскраво виражений приємний аромат, завдяки якому практикується її використання у виробництві парфумів і туалетних вод, наприклад, такими компаніями як Versace і Hermès.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Доволі старий платан, вік якого перевищує 2000 років, росте в Нагірному Карабасі у Схторашенському районі. В основі платана є дупло площею 44 м², окружність стовбура дерева 27 м, висота — більше 54 метрів. Крона цього гігантського платана утворює тінь на поверхні землі площею 1400 м². Дерево добре видно на супутникових знімках.

На острові Кос в Егейському морі росте платан з окружністю стовбура 18 м і висотою 36 м. Вважають, що йому 2 тис. років.[2]

В Туркменістані відомо про 1000-річний платан «сім братів», який названий так тому, що основний його стовбур на висоті 3 м від землі розгалужується на 7 конарів. Висота дерева 45 м, окружність крони — 26 м.[2] 

В Україні найбільш довголітні платани ростуть у Карпатах. Два платани західні, вік яких близько 500 років, за історичними відомостями, були посаджені в Ужгородському замку близько 1610 р. Платан кленолистий у Закарпатській області — найстаріший довгожитель серед ужгородських насаджень. Вважається, що його було посаджено у ΧV столітті тодішнім володарем замку графом Другетом

Див. також[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Бродович Т., Бродович М. Атлас дерев та кущів заходу України. — Львів: Вища школа, 1973. — С. 130.
  2. а б в Биологический энциклопедический словарь

Посилання[ред. | ред. код]