Курултай кримськотатарського народу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший Курултай кримських татар в 1917 році
Сесія нового Курултая кримськотатарського народу
Частина серії статей на тему:
Кримські татари
Кримські татари, 1862
Категорія Категорія Портал

Курулта́й кримськотатарського народу (крим. Qırımtatar Halqınıñ Qurultayı або Qırımtatar Milliy Qurultayı, дослівно — «Кримськотатарський національний з'їзд») — національне зібрання, вищий представницький повноважний орган кримськотатарського народу.

На Курултаї кримськотатарський народ представлений делегатами, обраними кримськими татарами та членами їхніх родин, незалежно від національності, які постійно проживають на території України, і кримськими татарами й членами їх родин — громадянами України незалежно від їх місця проживання. Термін повноважень складу Курултаю — 5 років.

Офіційною мовою Курултаю є кримськотатарська мова.

Історія[ред. | ред. код]

У грудні 1917 році проведений перший Курултай кримськотатарського народу — національного зібрання. Зазначена дата є однією з найбільш визначних в історії Криму та кримськотатарського народу.

За підсумками першого Курултаю кримськотатарського народу було оголошену Кримську Народну Республіку, сформовано її Уряд, ухвалено Конституцію та затверджено державні символи, був створений Меджліс кримськотатарського народу.

Традиція проведення кримськими татарами курултаїв була відроджена на початку 1990-х рр. у ході боротьби за повернення на історичну Батьківщину. Другий курултай відбувся в Сімферополі 26–30 червня 1991 р. Курултай ухвалив Декларацію про національний суверенітет кримськотатарського народу, якою було визначено курс на національно-державне самовизначення кримських татар і заявлено їхні права на землі та природні ресурси Криму. Також була ухвалена низка звернень і постанов. Курултай обрав представницький орган — Меджліс кримськотатарського народу. Головою меджлісу був обраний Мустафа Джемілєв, його заступником — Рефат Чубаров[1].

У 2017 році на державному рівні в Україні відзначався ювілей — 100 років з часу проведення першого Курултаю кримськотатарського народу (9 грудня 1917).[2]

Повноваження[ред. | ред. код]

  • Ухвалює рішення з усіх важливих питань суспільно-політичної, соціально-економічної, культурної та іншої ділянок життя кримськотатарського народу.
  • Визначає основні напрямки та форми діяльності Меджлісу кримськотатарського народу та інших органів Курултаю, ухвалює рішення про їхні формування та розпуск.

Порядок діяльності[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Майборода О.М. КУРУЛТАЙ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ [Електронний ресурс] // Енциклопедія історії України: Т. 5: Кон - Кю / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. - К.: В-во "Наукова думка", 2008. - 568 с.: іл.. – Режим доступу: http://www.history.org.ua/?termin=Kurultai_Krimskotatarskogo_Narodu (останній перегляд: 04.06.2021). Архів оригіналу за 19 березня 2022. 
  2. Постанова Верховної Ради України від 22 грудня 2016 року № 1807-VIII «Про відзначення пам'ятних дат і ювілеїв у 2017 році». Архів оригіналу за 16 листопада 2018. Процитовано 3 лютого 2018. 

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • В. Котигоренко. Курултай кримськотатарського народу // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с. 384 ISBN 978-966-611-818-2