Курултай кримськотатарського народу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Частина серії статей на тему:
Кримські татари
Кримські татари і мулла.jpg
Кримські татари, 1862
 
Категорія КатегоріяEmblem of Crimea.svg Портал
Сесія Курултая кримськотатарського народу

Курултай кримськотатарського народу (крим. Qırımtatar Milliy Qurultayı, Къырымтатар Миллий Къурултайы, дослівно — «Кримськотатарський національний з'їзд») — національне зібрання, вищий представницький повноважний орган кримськотатарського народу.

На Курултаї кримськотатарський народ представлений делегатами, обраними кримськими татарами та членами їхніх родин, незалежно від національності, які постійно проживають на території України, і кримськими татарами і членами їх родин — громадянами України незалежно від їх місця проживання. Термін повноважень складу Курултаю — 5 років.

Офіційною мовою Курултаю є кримськотатарська мова.

Історія[ред. | ред. код]

У грудні 1917 році проведений перший Курултай кримськотатарського народу — національного зібрання. Зазначена дата є однією з найбільш визначних в історії Криму та кримськотатарського народу.

За підсумками першого Курултаю кримськотатарського народу було оголошену Кримську Народну Республіку, сформовано її Уряд, ухвалено Конституцію та затверджено державні символи, був створений Меджліс кримськотатарського народу.

У 2017 році на державному рівні в Україні відзначався ювілей — 100 років з часу проведення першого Курултаю кримськотатарського народу (9 грудня 1917).[1]

Перший Курултай кримських татар в 1917 році

Повноваження[ред. | ред. код]

  • Ухвалює рішення з усіх важливих питань суспільно-політичної, соціально-економічної, культурної та іншої ділянок життя кримськотатарського народу.
  • Визначає основні напрямки та форми діяльності Меджлісу кримськотатарського народу та інших органів Курултаю, ухвалює рішення про їхні формування та розпуск.

Порядок діяльності[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • В. Котигоренко. Курултай кримськотатарського народу // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.384 ISBN 978-966-611-818-2