Лунниця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лу́нниця (рос. лунница, від луна — «місяць») — прикраса-оберіг у вигляді півмісяця. Виготовлялися з бронзи, срібла, рідше — золота.

Історія[ред. | ред. код]

Бронзава[недоступне посилання з липень 2019] лунниця II—V стст., Національний історичний музей в Білорусі

Історія слов’янського оберега лунниця бере свій початок задовго до нашої ери. Згідно з науковими дослідженнями і результатами археологічних розкопок оберег з’явився ще за часів, так званого, бронзового періоду. Батьківщиною цього талісмана вважається Древній Єгипет. Потім він поширився у європейських і азіатських країнах. А, орієнтовно, в десятому – дванадцятому столітті оберіг лунниця завоював широку популярність у слов’янських народів.[1]

Вигляд Лунниці[ред. | ред. код]

Лунниця - один з найпоширеніших амулетів-оберегів, що протягом багатьох епох були частиною жіночого вбрання. За всієї різноманітності форм і технік виконання незмінною залишається їхня схожість з Місяцем, що уособлює місячний культ, родючість та жіноче начало.

Виробництво лунниць сягає своїм корінням вглиб тисячоліть. Перші трьохрогі лунниці відомі ще з бронзового віку. В античний період з'являються золоті серповидні лунниці, прикрашені сканню. В давньоримські часи вони поширилися серед народів Європи та Передньої Азії. На території Східної Європи цей тип жіночих прикрас зафіксовано у представників черняхівської культури. Емалеві лунниці були властиві для подніпровських територій та належать до київської культури.

Кращі зразки лунниць - срібні штамповані, прикрашені справжньою зерню - відомі завдяки скарбам X-XI ст. Проте зустрічаються лунниці з бронзи і та зі спраіві олва зі свинцем з візерунком, що копіював зернь. Носили їх в основному в якості підвісок разом зі скроневими прикрасами. [2]

Вона являє собою бронзове або ж срібне прикраса, виконане у формі півмісяця, кінчики якого спрямовані вниз. Якщо уважно придивитися, то можна побачити, що амулет складається як би з декількох трикутників, кожен з яких має своє особливе, індивідуальне магічне призначення.

Фахівці з історії та язичницької культури, прийшли до висновку, що зовнішній вигляд даного амулета являє собою відображення повного місячного місяця – від його зародження до «відходу».[1]

Значення символів оберега[ред. | ред. код]

Лунниця - є найдавнішим оберегом, що зображає місяць і жіночий початок. Стародавні слов’яни особливо шанували це небесне світило, вважаючи його відповідальним за родючість і дітородіння. Саме з цієї причини, прикраса завсігди мала форму неповного місяця, що його наші пращури ототожнювали з місяцем, а також з дією зародження нового життя. Особливим чарівним, містичним змістом наділяється і кожен трикутник, розташований в середині цього оберегу.

Так, трикутник, розташований з лівого краю є символом місяця, знаком поклоніння Селені. Центральна фігура символізує стадію повного місяця, а також давню богиню Морану – богиню землі, ночі, сновидінь і перевтілення.

Гострий кут трикутника, знаходиться праворуч цього стародавнього оберега, направлений безпосередньо у середину прикраси і є символом старого, убутнього місяця. Перетинають всю поверхню прикраси решітки, що складаються з косих смуг, зашифрували в собі знак нескінченності буття, їх число дорівнює двадцяти восьми, що відповідає кількості діб у місячному календарі.

Також присутні на лунниці зображення сонця, дощу, потоків небесної води і декількох квадратних фігур, що їх ототожнюють зі стихією землі. У деяких випадках лунницю прикрашають візерунками, що зображують різні квіти. Це розбавляє місячну снагу сонячними коливаннями, що допомагає людині досягти успіху, популярності і розташування оточуючих..[1]

Призначення лунниці[ред. | ред. код]

У давні часи, лунница вважалася одним з найбільш поширених амулетів і прикрас, гаряче коханим представницями прекрасної статі. Стародавні слов’яни наділяли даний оберіг численними чудодійними властивостями.

Так, наприклад, вважалося, що лунница допомагає при суто жіночих, гінекологічних захворюваннях, забезпечує легке і сприятливий перебіг вагітності, сприяє швидкому і безболісному родового процесу. Також, цей амулет носили жінки, що страждають безпліддям і мріють про народження дитини. Адже лунница символізує плодючість, і покликана забезпечити продовження роду.

Крім того, вважалося, що саме цей талісман у вигляді півмісяця, сприяє спокійному сну, відганяє нічні кошмари і захищає свою власницю від нічних злих духів. Також, слов’яни наділяли лунницу властивостями сімейного талісмана, сприяє міцному шлюбу та гармонізації взаємовідносин між подружжям.

В часи Древньої Русі підвіску у вигляді лунниці батьки дарували на день народження своїм маленьким дочкам. Вважалося, що в даному випадку, дівчинка набувала потужного покровителя в особі богині Мари, що захищала її від впливу темних сил і благотворно впливало на формування майбутнього.

Варто відзначити, що лунница буквально просякнута місячної енергетикою, що робить її власницю особливо жіночною і привабливою в очах протилежної статі. Цей талісман також покликаний підвищувати сексуальність жінки, і покращувати якість інтимного життя партнерів.

Як діє амулет[ред. | ред. код]

Принцип дії даного різновиду язичницьких амулетів базується, в першу чергу, на гармонізації енергії Місяця. Магічні і захисні властивості лунниці проявляються поступово, розкриваючись подібно квітці. Справа в тому, що талісман повинен спочатку звикнути до своєї власниці, насититися її енергетикою і лише після цього відбувається процес включення оберега.

Випромінювання даного символу впливають не тільки на жінку, яка носить його при собі, але і на навколишнє середовище, змінюючи енергетичні коливання, наповнюючи атмосферу м’якими, позитивними вібраціями. Саме з цієї причини, вважається, що лунница, крім усього іншого, здатна оберігати дітей своєї господарки, захищаючи їх від хвороб, лихого ока і чужого негативу. Будинок, в якому зберігається такий оберіг сповнений особливого тепла і затишку, в ньому завжди комфортно і спокійно на душі.

Якими бувають обереги у вигляді лунниці[ред. | ред. код]

Місячні амулети виготовляються з різних видів металу, проте ідеальним матеріалом для лунниці служить срібло, що символізує жіночу енергію інь. Втім, ключовий це питання ролі не грає. Адже незаможні представники слов’янських племен, робили обереги з усіх підручних засобів – глини, ниток, дерева, шкіри і т. д.

Для того, щоб виготовити потужний сімейний оберіг, символ лунниці можна намалювати або ж вишити. Для цієї мети рекомендується використовувати матеріали білого, жовтого, коричневого, оранжевого і бордового кольорів. Якщо вашою метою є взаємна любов і щасливий шлюбний союз, зробіть акцент на червоному кольорі.

Як правильно носити місячні обереги[ред. | ред. код]

Оберіг лунницу виготовляють у вигляді різних прикрас. Наприклад, вона може бути елементом сережок, кольє. Також, бувають лунниці у вигляді підвісок, які можна носити на шиї або прикріплювати до поясу. У стародавні часи зображення лунниці використовувалося для декорування жіночих головних уборів.

Активізувати амулет, а також підвищити благотворну дію лунниці, можна шляхом поєднання її з іншими язичницькими символами, наприклад, зі знаками рун. У деяких випадках до луннице прикріплюються підвіски у вигляді дзвіночків, і тоді його можна використовувати для вигнання всіляких злих сутностей, очищення простору і т. д.

Заряджаємо талісман[ред. | ред. код]

Всі слов’янські обереги і лунницу, зокрема, рекомендується зарядити за допомогою спеціального ритуалу. Це дозволить посилити дію амулета, робить його максимально потужним, ефективним, а головне, налаштує його на ваші особистісні тонкі вібрації. Існує безліч різновидів таких обрядів, так що ви можете вибрати саме той спосіб, який доведеться вам до душі.

останнім часом колишня популярність цього чудового амулета потихеньку почала повертатися. Все більше сучасних ювелірів, виготовляють прикраси у вигляді півмісяця з зображенням магічних знаків. І це просто чудово! Адже сережки і кулони із зображенням лунниці не тільки ефектно і оригінально виглядають, але ще й дарують своїй власниці здоров’я, чарівність, любов, міцну сім’ю і все, що необхідно для абсолютної жіночого щастя.

Джерела[ред. | ред. код]

  1. а б в Оберіг лунница:. comms.com.ua (uk). Процитовано 2018-04-18. 
  2. Gazeta.ua (2014-12-04). Які прикраси носили в Київській Русі - жіночі підвіски-лунниці в унікальних фотографіях. Gazeta.ua (uk-UA). Процитовано 2018-04-18. 

Посилання[ред. | ред. код]