Намисто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Нами́сто, монисто, коралі, бісері, буси — найстарша й найпоширеніша з жіночих нашийних прикрас на всій території України.

Опис[ред.ред. код]

«Сестру Дідона мала Ганну,
Насправді дівку, хоть куди,
Проворну, чепурну і гарну;
Приходила і ся сюди,
В червоній юпочці баєвій,
В запасці гарній фаналевій,
В стьонжках, намисті і ковтках

Іван Котляревський «Енеїда»

Намисто було різним як за матеріалом, кольором, формою, так і за способами носіння. Раніше складалося із скойок, гарних рослинних плодів, зерен, кісточок овочів, які згодом заступили намистинки з каменю, металу чи скла. Найбільше цінувалося намисто з дорогих природних матеріалів — коралів, бурштину, перлів, гранатів, скла, смальти. Дорого цінувалося гуцульське намисто з венеціанського різнокольорового скла з вкрапленнями іншого кольору або золота, яке завозилося з Італії.

На Лівобережній Наддніпрянщині було поширене намисто зі «щирого» бурштину, що добувався в околицях Києва. Вважалося, що це принесе здоров'я і щастя. Частіше носили одну довгу й масивну низку бурштину в сполученні з кораловим намистом.

Штучне намисто називали дурним, дутим, несправедливим. Намисто з доброго натурального каміння на початку 20-го століття вийшло із селянського ужитку. Його замінило скляне (не дуте) намисто фабричного виробу («пацьорки»), що поширилося в Україні з середини 19-го століття. Воно було білого, блакитного, зеленого, жовтого, червоного, вишневого, чорного кольорів. Іноді на одну нитку нанизували різнокольорові намистини. Намистини різного кольору також нашивалися на колан. На Лівобережжі, срібні намистини (рифи, пугвиці) додавалися до разка коралів.

Дрібне скляне намисто використовувалося для силяння ґерданів на західній Україні.


Спосіб носіння[ред.ред. код]

Намисто завжди було дуже важливим в строї жінок та дівчат: чим більші були намистини і чим більше разків було на шиї, тим заможнішою була їх власниця. Найбідніші повині були мати 2-3 шнуркии коралів, а найбагатші 10-15. Коралі були занизані на шовковий шнурок і розташовані в певному порядку. Спочатку одівався невеликий шнурок з малими намистинами. Далі величина шнурків та намистин поступово збільшувалася. Між коралами розташовували дукачі, які теж були меншими та більшими. В заможних міщан дукачі були завжди золоті, а в менш заможних були срібні з позолотою. Таких дукачів у заможних міщанок було від 6 до 12 штук.

Див. також[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]

МУЗЕЙ НАРОДНОЇ АРХІТЕКТУРИ ТА ПОБУТУ У ЛЬВОВІ "Шевченківський Гай". Одяг.

Джерела та література[ред.ред. код]


ювелірні вироби Це незавершена стаття про ювелірні вироби.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.