Новгородський перший літопис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Новгородський перший літопис
Novgorod First Chronicle, Synod manuscript 01.jpg
Мова давньоруська мова
Опубліковано 11 століття

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

Новгородський перший літопис — найдавніший літопис Новгородської боярської республіки, одне з головних джерел відомостей про культуру, побут, суспільно-політичне життя Новгорода Великого періоду незалежності. В основі пам'ятки лежить місцевий літопис, який вели при дворі єпископа, проте новгородське літописання використовувало нерідко відомості з літописів інших давньоруських центрів. Новгородський перший літопис відомий у 2-х зведеннях (редакціях). Старше зведення представлено пергаментним Синодальним списком 13—14 ст. (Державний історичний музей у Москві, Синодальне зібрання, № 786). Список дефектний: втрачені перші 16 зошитів (з початку літопису до 1016) і один зошит з викладом подій 1273—98. Частину літопису до 1234 написано 2-ма почерками кінця 13 ст. Молодше зведення літопису близьке до Синодального списку, але продовжує його до 1440-х рр. Відомі 2 основні списки Новгородського першого літопису молодшого зведення: Академічний і Комісійний. Значення першого літопису молодшого зведення в історії східнослов'янського літописання розкрив у своїх працях О. О. Шахматов. Він показав, що в ранніх відомостях літопису відобразився т. зв. Початковий літописний ізвод кінця 11 ст., який передує «Повісті временних літ». Правда, О. Шахматов гадав, що в утраченій частині Синодального списку можна прочитати інший текст, але в сучасних працях цей погляд заперечують: по-перше, у тих частинах, які можна зіставити, обидва зведення справді дуже близькі, по-друге, обсяг тексту втрачених 16 зошитів Синодального списку ненабагато перевищує обсяг відповідної частини молодшого зведення. Крім того, можна вказати і на фрагменти (під 1198, 1238, 1208) в самому Синодальному списку, виписані із Початкового ізводу, представленого в літопису молодшого зведення. Зрозуміло, таким чином, що в 13 ст. Початковий ізвод уже використовували в новгородському літописанні. У літературі висловлювали думку про залучення Початкового ізводу в Новгороді ще раніше — у 12 ст., однак цей висновок дотепер не підкріплено текстологічними аргументами. Навпаки, у тексті Передмови до Початкового ізводу є сліди редактури, яка пов'язує його з Повістю про взяття Царгорода фрягами у 1204 (Повість читається в обох зведеннях Новгородського першого літопису). Імовірно, Початковий ізвод з'явився в Новгороді лише в 13 ст.

Видання[ред. | ред. код]

  • Летописец новгородский, начинающийся от 6525 (1017) года и кончающийся 6860 (1352) годом. М., 1781. (перевидання: 1819).
  • Продолжение древней Российской вифлиотики. Часть II. Содержащая Новгородский летописец. Начинающийся от 946 года и продолжающийся до 1441 года. СПб., 1786.
  • Полное собрание русских летописей (ПСРЛ), Т.3. IV. Новгородские летописи. Санкт-Петербург, 1841. с. V—IX, 1—114.
  • Новгородская летопись по Синодальному харатейному списку. СПб., 1875.
  • Новгородская летопись по Синодальному харатейному списку. СПб., 1888.
  • Новгородская первая летопись старшего и младшего изводов]/ АН СССР, Институт истории; отв. ред. М. Н. Тихомиров; под ред. и с предисл. А. Н. Насонова. М. ; Л. : Издательство АН СССР, 1950. Переиздание с предисловием Б. М. Клосса: М., 2000. (ПСРЛ, т. III) — Полностью приводятся тексты Синодального и Комиссионного списков (с разночтениями по Академическому и Толстовскому), нелетописные статьи Комиссионного, Троицкий список и фрагменты Воронцовского, отражающие утраченные листы Академического списка. [1]
  • Новгородская харатейная летопись. / Под ред. М. Н. Тихомирова. М., 1964.
  • Новгородская Первая летопись. Берлинский список. / Предисловие А. В. Майорова. СПб., 2010.
  • Частотный словарь: нем. Dietze J. Frequenzwörterbuch zur Synodalhandschrift der Ersten Novgoroder Chronik. Halle (Saale), 1977.

Джерела та література[ред. | ред. код]