Ольвія (порт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Спеціалізований морський порт «Ольвія»
АМПУ лого.png
Розташування
Країна Україна Україна
Розташування м. Миколаїв, а/c 170, 54052
Координати 46°49′59″ пн. ш. 31°57′22″ сх. д. / 46.83306° пн. ш. 31.95611° сх. д. / 46.83306; 31.95611
Деталі
Відкритий 1965
Управляється Міністерство інфраструктури України
Тип бухти природна
Причалів 7
Робітників 827
начальник адміністрації Єгоров Андрій Юрійович
Статистика
Щорічний тоннаж вантажів 2 млн тонн
Щорічний дохід 322,182 млн грн. (2009)[1]
Чистий дохід 44,779 млн грн. (2009)[1]
Веб-сайт сайт державної стивідорної компанії, сайт адміністрації порту
Мапа

Спеціалізо́ваний морськи́й порт «О́львія»[2] (до 2017 року — спеціалізо́ваний морськи́й порт «Октябрьск»[3]) — морський порт, розташований на лівому березі Дніпровсько-Бузького лиману за 25 км від Миколаєва. Відповідно до Закону України «Про морські порти України» функції адміністрації морського порту виконує філія «Ольвія» державного підприємства Адміністрації морських портів України.

Заснований в 1965 як порт-пункт Миколаївського морського торговельного порту. З 1993 року виділений в окремий порт. Проектувався для перероблення спеціалізованих вантажів, головним чином військової техніки. Зараз є одним із найсучасніших портів в Україні. Відкритий для заходу іноземних суден.

Підхід суден у порт здійснюється Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом (БДЛК).

Порт обладнаний найновішими портальними кранами вантажністю від 10 до 40 тонн, автонавантажувачами з вилковим захватом вантажністю від 1,5 до 25 тонн, моторними буксирами для повного транспортування вантажів, ролл-трейлерами, тягачами, спецтехнікою.

Площа критих складів — 40 тис. м², відкритих складських площ — 250 тис. м².

Пропускна здатність СМП Ольвія дозволяє переробляти понад 2 млн тонн генеральних вантажів на рік.

Підприємство приймає загальні вантажі, вантажі в коробках, палетах, контейнерах, займається перевантаженням металу, навалювальних вантажів (глина, зернові вантажі). В СМП Ольвія можуть оброблятися будь-які види вантажів за винятком наливних.

Порт має 7 глибоководних причалів загальною протяжністю 1,9 км, включаючи причал для обробки суден типу «Ро-Ро».

Може приймати судна з осадкою до 10,5 м, довжиною судна до 250 м, шириною до 32,5 м і вантажністю до 40 000 т.

Навігація у порту триває цілий рік, проте зазвичай у період з січня по березень оголошується льодова компанія.

У 2013 році у зв'язку з проведенням реформи у морській галузі та набранням чинності Законом України «Про морські порти України» від 17 травня 2012 року № 4709-VI частина майна, а також прав та обов'язків Державного підприємства «Спеціалізований морський порт „Октябрськ“» були виділені на баланс новоствореного Державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

Нині існують три підприємства, які здійснюють свою господарську діяльність в СМП Ольвія, а саме Державне підприємство «Адміністрація морських портів України» в особі філії «Октябрськ» (адміністрація морського порту), Державне підприємство «Стивідорна компанія „Ольвія“» (портовий оператор) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія „Євровнєшторг“» (морський термінал)[4] які здійснюють свою діяльність згідно з чинним законодавством України з урахуванням змін, що відбулися в ньому у зв'язку з проведенням в Україні реформи в морській галузі.

У рамках «декомунізації» в січні 2017 року спеціалізований морський порт «Октябрськ» перейменовано на спеціалізований морський порт Ольвія.

В 2019 році Кабінет міністрів України схвалив передачу з підпорядкування Міністерства інфраструктури в управління держконцерну «Укроборонпром» нерухомості державної стивідорної компанії «Ольвія» (Миколаїв) і створення на її базі стивідорної компанії для переробки військових вантажів.[5]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]