Миколаївський трамвай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Миколаївський трамвай
K-1 Nikolayev.JPG
Опис
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Місто  Миколаїв
Дата відкриття 25 липня 1897 — кінний трамвай
3 січня 1915 — електричний трамвай
Оператор «Миколаївелектротранс»
Вартість проїзду 6,00 1 червня 2021)
Річний пасажиропотік 24346,6 тис. чол. (2018)[1][2]
Сайт pnet.mk.ua
Маршрутна мережа
Кількість маршрутів 6
Довжина мережі 69,6 км (01.01.2017)[3]
Довжина маршрутів 48,2 км[джерело?]
Рухомий склад
Кількість вагонів 54 пасажирських, 5 службових (01.01.2021)[4]
Основні типи рухомого складу 71-605, 71-608К
К1, Tatra T6B5, Tatra T3M, Tatra T3A
Кількість депо 1
Технічні дані
Ширина колії 1524 мм
Тип живлення контактна мережа
Електрифікація 550 В
Схема маршрутів

Map of tram system in Mykolaiv.svg

CMNS: Миколаївський трамвай у Вікісховищі

Миколаївський трамвай — трамвайна система в місті Миколаїв.

Історія[ред. | ред. код]

Питання про будівництво в Миколаєві міської залізниці на кінській тязі в 80-х рр. ХІХ ст. стає предметом палких дискусій на засіданнях міської думи. Стрімке зростання Миколаєва — «третього в країні порту з вивезення хліба» — вимагало розвитку нових сполучень. Миколаївський міський архітектор Є. А. Штукенберг в січні 1892 року склав «Проєкт кошторису витрат на облаштування та експлуатацію кінно-залізної дороги в Миколаєві» протяжністю в 10,7 версти.

У листопаді 1895 року з кацелярії Миколаївського військового губернатора в техніко-будівельний комітет МВС (м. Санкт-Петербург) пішов документ такого змісту «...пристрій і експлуатація кінно-залізних доріг в Миколаєві представлені М. Н. Романовичу і відставному ротмістру В. В. Ліхарєву за Контрактом, укладеним містом 1 лютого ц. р. з дозволу МВС від 9 грудня 1894 р. за № 10435...». Всі 34 параграфа цього Контракту незабаром стають основним документом в діяльності Бельгійського анонімного товариства кінно-залізних доріг у Миколаєві, утвореного 9 березня 1896 року в Л'єжі (Бельгія). З цього часу бельгійські акціонери є організаторами і господарями конки в місті. Першим уповноваженим представником товариства у Миколаєві був пан Гооссенс Адальтер (Адольф) Генріхович, а його агентство тимчасово розміщувалося в готелі «Барбе» на вул. Соборній, 3.

З весни 1897 року розпочинається прокладка першої лінії кінно-залізної дороги «Базарна площа — Військовий ринок». У зв'язку з цим була упорядкована вулиця Одеська (частина Потьомкінської від Садової до сучасного парку «Народний сад»), розширена і вимощена бруківка за рахунок 1/2 копійчаного збору. Колія була вузькою, шириною в 3,3 фути (1,05 м). Кінна дорога була одноколійною зі спеціальними роз'їздами для пропуску зустрічних конок. Вагони були полегшеного типу з дахом, укріпленим на чавунних стовпчиках. Сидіння в вагонах були поперечні, розраховані на 26 пасажирів: 20 — в вагоні і 6 чоловік на задньому майданчику. До відкриття першої лінії конки було придбано 10 таких вагонів[5]. Виготовляли їх одеські фірми «Демерт» і «Гальвіч». Також робота конки була суворо регламентована кількома постановами Міської думи. Так, указом Думи від 7 липня 1898 року були передбачені наступні правила: швидкість руху повинна бути 7-12 верст на годину і тільки риссю; роз'їзди повинні знаходитися на відстані 235 саженів один від одного[6].

26 липня (7 серпня) 1897 року розпочався рух конки. Перший маршрут був коротким: від каплиці Олександра II, яка перебувала на перетині вулиць Радянської та Херсонської, до Військового ринку на Слобідці. Біля каплиці був вузловий відправний пункт усіх ліній конки. У грудні того ж 1897 року було прокладено другу лінію конки, що з'єднала центр міста з залізничним вокзалом. На початку лютого 1898 року ця лінія зливається з першою лінією в одну «Військовий ринок — Вокзал». Протяжність її склала 5 верст 50 саженів (близько 6,5 км). Лінія мала 10 роз'їздів. У 1899 році вона була продовжена до міської лікарні та збільшилася на 640 метрів.

Будівля колишньої першої трамвайної підстанції

23 червня 1898 року відбулося офіційне відкриття 3-ї лінії кінно-залізної дороги в Спаське урочище (в даний час яхт-клуб), що пролягла по багатьом вулицям міста. Лінія «Базар — Спаськ» мала 8 роз'їздів, а також свої особливості у зв'язку з тим, що до яхт-клубу вели крутий спуск і ухил. На цій ділянці дороги були встановлені три стовпа зі щитами, на яких було написано «Їхати кроком».

17 серпня 1898 року було здано 4-ту лінію «Базар — Комерційний порт», маршрут якої пролягав від каплиці повз базар до 3-ї Піщаної вулиці (вул. Образцова), в провулок «А» до заводу «Наваль», по каботажного молу в порт до елеватора. Лінії «Базар — Спаський спуск» і «Базар — Комерційний порт» були об'єднані в одну загальною протяжністю 6 верст 480 саженів (близько 8 км). До 1900 року всі 4 лінії конки в Миколаєві склали єдину діючу систему протяжністю 14,5 км, але загальним відправним пунктом була каплиця на базарі[5].

Оплата на конці залежала від відстані і коливалася від 3 до 8 копійок. Валовий дохід, згідно з доповідями анонімного товариства кінно-залізних доріг в Миколаєві, за 1900 рік склав 123 144 рубля 25 копійок. У 1902 році було перевезено 2 324 845 пасажирів. Обслуговчому персоналу конки належало бути в бездоганно чистому і міцному форменому одязі та мати на кашкеті[5].

На початку XX століття в Миколаєві відбулася важлива подія — введення в експлуатацію міської електричної станції. З'явилася можливість заміни кінної тяги електричною[5]. У 1909 році було розпочато проєктування першого міського електротрамвая[6]. Трамвай на електричній тязі з шириною колії 1000 мм в Миколаєві будували пвпродовж 19131914 років. господарським способом, коли всі роботи з прокладання рейок, установки стовпів і підвішування проводів виконувалися власними силами без залучення сторонніх організацій. Перед тим як трамвайний рух було втілено, міська управа розглядала декілька проєктів пуску трамвая. Найперший відноситься ще до 1901 року.

Трамвайне депо № 1

Спочатку відкриття трамвая мало статися ще 6 грудня 1914 року (за старим стилем), але роботи до цього часу не були виконані. І тільки у неділю, 21 грудня 1914 р. (3 січня 1915 р. за новим стилем) в Миколаєві був пущений перший трамвай на електричній тязі, а через деякий час було завершено будівництво трамвайного парку, що згодом став депо № 1[7].

У 1914 році на Базарній площі було побудовано трансформаторну підстанцію для трамваїв. Якщо врахувати технічне призначення споруди, її зовнішній вигляд вражає: круглий ганок, колонада, оздоблення вікон та дверей, балконів, кутова вежа, оздоблення фасаду, дах із червоною черепицею та інші деталі. Дещо згодом, енергоспоживання зросло, тому позаду замку-підстанції було збудовано ще одне приміщення, більше за площею[8].

У 1917 році на міські магістралі знову вийшла конка, тому що під час революційних подій в Російській імперії Миколаїв залишився без електропостачання. Громадянська війна в Росії, яка розпочалася після революції, змусила надовго забути про трамваї. Тільки у 1925 році трамвайний рух в місті було відновлено.

У 1933 році Миколаївський трамвайний парк став поповнюватися машинами типу Х і М. До кінця 1930-х років місто упорядковується, його інженерна інфраструктура ускладнюється. Довжина трамвайних колій становила 41 км. Місто обслуговувала 71 одиниця рухомого складу[9].

Миколаївський трамвай продовжував функціонувати навіть в період окупаціїї під час Другої світової війни.

Після війни продовжився розвиток електричного трамвая в Миколаєві. 25 квітня 1951 року почало працювати нове депо, яке отримало номер 2. Тільки в ньому містилися трамваї КТМ/КТП-1, які мали більш широку колію — 1524 мм. Найперший вагон темно-червоного кольору знизу і кремового зверху мав бортовий номер 201. Наступні машини фарбували в темно-синій колір. Відмінною особливістю трамваїв цієї моделі була розташована спереду маленька зірка, яка служила корпусом для фари. Трамваї, що мали номер по 206 включно, мали двері з прямокутними вікнами, а на наступних вікна вже мали овальну форму (як на вагонах КТМ-2). Таким чином, в місті існувало два трамвайних парка з різними типами вагонів (вузькоколійні і з сучасною колією), які були не з'єднані між собою. Довжина трамвайних колій в місті на цей час склала 33,2 км. Вагонам, що належали депо № 1, привласнювалися номери 401-459, а депо № 2 — номери, які починалися з 460. Впродовж 19551958 років стали надходити вагони з НДР (Т-57 і В-57). Вони, в порівнянні з радянськими, відрізнялися підвищеною комфортністю, мали утеплену кабіну водія, м'які сидіння в салоні і автоматичні двері. У той час будівництво нових ліній для вузькоколійного трамвая було припинено, управління міськелектротранспортом почало розвивати маршрути для вагонів другого трамвайного парку. По цих лініях стали ходити вагони МТВ-82 (прозвані «Пульманом»), які експлуатувалися тривалий час в інших містах і потім пройшли ремонт в Києві на заводі ім. Дзержинського. Їх особливістю була наявність трьох задніх вікон. Деякі з цих машин працювали в парі з безмоторних причепом. Через часті поломки карданного валу (привід колісних пар здійснювався не безпосередньо від електродвигуна до коліс, а через карданні вали) ці трамваї значну частину часу простоювали в ремонті. У місті їх було близько десяти. В основному вони були жовто-синього кольору. Один з цих трамваїв через зелене забарвлення отримав прізвисько «зелений змій». Згодом від їх експлуатації відмовилися, і вони були відправлені з міста. У 1976 році на базі останнього МТВ-82 був побудований кран для дорожньо-ремонтних робіт. Його списали лише у 1984 році і відразу ж порізали на металобрухт[9].

Протяжність трамвайних міських магістралей у 1958 році складала 46 км, а через два роки — вже 64 км. У 1960 році в місті з'являються перші КТМ/КТП-2. З 1961 по 1972 роки в Миколаєві здійснюється остаточний перехід на широку колію, за цей час 33,5 км колій були приведені у відповідність із загальним стандартом (1435 мм). Вагони довоєнного зразка пустили на металобрухт, а 7 штук німецьких в 1969 році були відправлені в Євпаторію, де функціонують і понині[9].

Станом на 1970 рік протяжність всіх трамвайних ліній в Миколаєві складала 70 км, на яких працював 191 вагон. На початку 1970-х років в місто надійшла перша партія — 12 вагонів нового покоління — КТМ-5. В середині 1980-х років всі підприємства міськелектротранспорту об'єдналися, і відповідно змінилася нумерація вагонів. Тепер номер трамвая складався з чотиризначного числа, де перша цифра говорила про приналежність до депо (1 — перше депо, 2 — друге депо, 3 — тролейбусне депо). Станом на 1985 рік довжина трамвайних магістралей міста досягала вже 74 км. На лініях в ці роки працювали трамвайні поїзди з двох вагонів[10].

У 1994 році поступила партія з 6 вагонів КТМ-8.

У 20002001 роках в експлуатацію були прийняті 3 вагони Татра-Юг Т6Б5 вітчизняного виробництва. Впродовж 20062010 років до міста надійшли 7 вагонів К-1.

Схема маршрутів (2015)

У лютому 2011 року керівництвом «Миколаївелектротранс» було прийнято рішення про закриття депо № 2. Всі трамваї з нього було перебазовано до депо № 1[11].

У 20152016 роках надійшли 12 вживаних вагонів Tatra T3 з Чехії та Латвії.

Маршрути[ред. | ред. код]

У місті Миколаїв функціонує 6 маршрутів:

Діючі трамвайні маршрути
Початковий пункт Кінцевий пункт Протяжність, км Схема Періодичність руху, хв
06:00—09:00 09:00—16:00 16:00—20:00
1 Яхт-клуб Широка балка 11,8 10—15 10—17 10—21
3 Вулиця 10-та Військова ЧСЗ 6,8 10—15 15 15—23
6 Центральний ринок Промзона 11,1 9—15 11—17 9—20
7 Центральний ринок Широка балка 9,8 30—31 46 30—31
10 Промзона Широка балка 8,8 45 45 45
(до 19:00)
11 Центральний ринок Вулиця 10-та Військова 8,7 45—92 45—92 45—92
(до 19:00)
Скасовані маршрути
Початковий пункт Кінцевий пункт Примітки
2 Яхт-клуб Вулиця 4-та Слобідська Ліквідований 1992 року
4 Центральний ринок Міська лікарня Кільцевий вузькоколійний, проти годинникової стрілки. Ліквідований 1965 року.
5 Центральний ринок Міська лікарня Кільцевий вузькоколійний, за годинниковою стрілкою. Ліквідований 1965 року.
8 Яхт-клуб Міська лікарня Вузькоколійний, ліквідований у 1960-ті роки.
9 Центральний ринок Вулиця Космонавтів
Вулиця 10-та Військова Широка балка Спецрейс для перевезення робітників заводу «Зоря — Машпроект», два вагони вранці і ввечері.

Трамвайні депо[ред. | ред. код]

Система обслуговується одним депо, яке розташоване у центральній частині міста за адресою: вулиця Андреєва, 17.

Вартість проїзду[ред. | ред. код]

Місячний проїзний квиток (студентський), березень 2011 року
Динаміка вартості проїзду в трамваях і тролейбусах
Дата
встановлення тарифу
Вартість разового квитка, грн. Вартість місячних проїзних квитків, грн.
Студентських Громадянських Для підприємств
Т або Тр Т та Тр Т або Тр Т та Тр Т або Тр Т та Тр
25 серпня 2008 0,75 18,0 22,50 36,00 45,00 54,00 90,00 [12][13][14][15]
4 квітня 2011 1,00 20,00 25,00 40,00 50,00 ? ? [16][17]
3 грудня 2014 1,50 30,00 38,00 60,00 75,00 80,00 135,00 [18]
1 серпня 2016 2,00 55,00 70,00 100,00 125,00 140,00 220,00 [19]
11 червня 2018 3,00 85,00 105,00 150,00 190,00 210,00 330,00
25 жовтня 2019 5,00 140,00 175,00 250,00 315,00 350,00 545,00 [20]
1 червня 2021 6,00 [21]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

 • У 1930-х роках при заміні рейок, старі рейки почали використовувати як електричні стовпи. Їх можна зустріти в Миколаєві і донині.

Галерея[ред. | ред. код]

Експлуатуюче підприємство[ред. | ред. код]

«Миколаївелектротранс», адреса: 54020, Миколаїв, вулиця Андреєва, 17[22].

46°57′48″ пн. ш. 31°58′31″ сх. д. / 46.963444° пн. ш. 31.975244° сх. д. / 46.963444; 31.975244

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Відправлення (перевезення) пасажирів за видами транспорту загального користування (1995—2016) // Головне управління статистики у Миколаївській області.
 2. Підсумки роботи транспорту у 2016 році // Головне управління статистики у Миколаївській області. — 2017. — 23 січня.
 3. Об'єкти міського електротранспорту України станом на 01.01.2017 // Корпорація «Укрелектротранс». Архівовано з джерела 24 липня 2021. Процитовано 18 березня 2022.
 4. Інвентарний парк трамвайних вагонів по містах України на 01.01.2017 з аналізом його змін за 2016 рік // Корпорація «Укрелектротранс».
 5. а б в г Маргулис, 2015.
 6. а б Говоруха, 2001.
 7. Говоруха, 2002.
 8. Korobova, Anastasia (18/11/2021). Такі різні амплуа першої трамвайної підстанції у Миколаєві. https://mykolaiv-future.com.ua (UA). Mistoonline. Архів оригіналу за 30 листопада 2021. Процитовано 18/11/2021. 
 9. а б в Говоруха, ч. III, 2002.
 10. Говоруха, ч. IV, 2002.
 11. Новый директор КП «Николаевэлектротранс» закрыл трамвайное депо № 2 [Архівовано 7 лютого 2016 у Wayback Machine.] // Новости N
 12. Рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 25.07.2008 № 1457
 13. Проезд в городском транспорте подорожал до 75 копеек // Преступности.НЕТ
 14. Повышенные тарифы на проезд николаевским электротранспортом начнут действовать с 25 августа // Преступности.НЕТ
 15. Шинкаренко, 2010.
 16. Рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 25.03.2011 № 276 «Про встановлення тарифів на перевезення населення і багажу КП ММР «Миколаївелектротранс» у м. Миколаєві»
 17. С 4 апреля в Николаеве подорожает проезд в трамваях и троллейбусах // Новости N
 18. Рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 02.12.2014 № 1119 «Про встановлення тарифів на перевезення населення і багажу КП ММР «Миколаївелектротранс» у м. Миколаєві [Архівовано 17 серпня 2016 у Wayback Machine.]»
 19. Рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 22.07.2016 № 679 «Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів і багажу міським електротранспортом у м. Миколаєві [Архівовано 17 серпня 2016 у Wayback Machine.]»
 20. Рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 11.10.2019 № 1106 Про встановлення тарифів на перевезення пасажирів і багажу міським електротранспортом КП ММР «Миколаївелектротранс» [Архівовано 24 жовтня 2021 у Wayback Machine.]
 21. З 1 червня 2021 року підвищуються тарифи на громадському транспорті. Архів оригіналу за 24 жовтня 2021. Процитовано 24 жовтня 2021. 
 22. У Миколаєві мешканці міста побували на екскурсії в депо електротранспорту і прокотилися на чеських вагонах (фоторепортаж, відео) [Архівовано 25 листопада 2018 у Wayback Machine.] // Свідок.info, 10 листопада 2018 (рос.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]