Герой України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Орден «Золота Зірка»)
Перейти до: навігація, пошук
Герой України
Order of Golden Star Ukraine.jpg Ukrainian Goldenstar.jpg
Країна Україна Україна
Тип Відзнака
Кому вручається громадянам України
Підстави нагородження за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення
Статус вручається
Статистика
Параметри золото
Дата заснування 23 серпня 1998
Перше нагородження 26 листопада 1998
Останнє нагородження 27 березня 2017
Кількість нагороджень 433
Черговість
Молодша нагорода Орден Свободи

Звання Геро́й Украї́ни — державна нагорода України, найвищий ступінь відзнаки в Україні, що присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначного трудового досягнення. Героєві України вручається орден «Золота Зірка» за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави — за визначні трудові досягнення.

Історія нагороди[ред.ред. код]

 • 23 серпня 1998 року Указом Президента України Л. Д. Кучми № 944/98 встановлена відзнака Президента України «Герой України» (з врученням ордена «Золота Зірка» або ордена Держави). Указом також затверджені Статут відзнаки Президента України «Герой України» та описи орденів «Золота Зірка» та Держави.
 • 16 березня 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про державні нагороди України», у якому було передбачено, що державною нагородою України — вищим ступенем відзнаки в Україні є звання Герой України (з врученням ордена «Золота Зірка» або ордена Держави). Було установлено, що дія цього Закону поширюється на правовідносини, пов'язані з нагородженням осіб, нагороджених відзнаками Президента України до набрання чинності цим Законом; рекомендовано Президентові України привести свої укази у відповідність із цим Законом.
 • 2 грудня 2002 року Указом Президента України № 1114/2002 був визнаний таким, що втратив чинність, попередній Указ № 944/98; затверджено новий Статут звання Герой України; затверджені нові описи ордена «Золота Зірка» та ордена Держави звання Герой України і нової мініатюри до них.

Нагородні атрибути звання Герой України[ред.ред. код]

Особі, удостоєній звання Герой України, вручаються нагородні атрибути звання Герой України: орден «Золота Зірка» або орден Держави, Грамота про присвоєння звання Герой України, мініатюра ордена, посвідчення про присвоєння звання Герой України.

Опис ордена «Золота Зірка» звання Герой України[ред.ред. код]

Планка ордена «Золота зірка» відзнаки Президента України «Герой України» (до 2002)

Орден «Золота Зірка» звання Герой України виготовляється із золота і має форму п'ятикутної зірки, накладеної на вінок із дубового листя. Промені зірки поліровані.

 • Розмір ордена між протилежними вершинами зірки 35 мм.
 • Зворотний бік ордена плоский, з написом рельєфними літерами «Герой України» та порядковим номером ордена.
 • У верхньому промені зірки є кільце з вушком, яке сполучається з фігурною колодкою, обтягнутою стрічкою. Довжина колодки — 45 мм, ширина — 28 мм. На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення ордена до одягу.
 • Стрічка ордена шовкова муарова зі смужками синього і жовтого кольорів. Ширина стрічки — 28 мм, ширина кожної смужки — 14 мм.

Відповідно до Статуту відзнаки Президента України «Герой України», було передбачено, що замість ордена нагороджений міг носити мініатюру ордена або орденську планку, які розміщуються вище мініатюр і планок інших відзнак Президента України.

 • Планка ордена «Золота Зірка» — це прямокутна металева пластинка, обтягнута стрічкою. На планці — позолочене зображення ордена «Золота Зірка». Розмір планки: висота — 12 мм, ширина — 28 мм.
 • Мініатюра ордена «Золота Зірка» є копією ордена у зменшеному вигляді.

Згідно з чинним Статутом звання Герой України, замість ордена особа, удостоєна звання Герой України, може носити мініатюру ордена, яка розміщується вище мініатюр і планок інших державних нагород України; орденська планка не передбачена.

Опис ордена Держави звання Герой України[ред.ред. код]

Планка ордена Держави відзнаки Президента України «Герой України» (до 2002)

Орден Держави звання Герой України виготовляється із золота і має форму Знака Княжої Держави Володимира Великого (тризуба) в обрамленні двох дубових гілок. Зображення рельєфні.

 • Розмір ордена: довжина — 35 мм, ширина — 36 мм.
 • Зворотний бік ордена плоский, з написом рельєфними літерами «Герой України» та порядковим номером ордена.
 • На верхівці середнього вістря тризуба є кільце з вушком, яке сполучається з фігурною колодкою, обтягнутою стрічкою. Довжина колодки — 45 мм, ширина — 28 мм. На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення ордена до одягу.
 • Стрічка ордена шовкова муарова зі смужками синього і жовтого кольорів. Ширина стрічки — 28 мм, ширина кожної смужки — 14 мм.

Відповідно до Статуту відзнаки Президента України «Герой України», було передбачено, що замість ордена нагороджений міг носити мініатюру ордена або орденську планку, які розміщуються вище мініатюр і планок інших відзнак Президента України.

 • Планка ордена Держави являє собою прямокутну металеву пластинку, обтягнуту стрічкою. На планці — позолочене зображення ордена Держави. Розмір планки: висота — 12 мм, ширина — 28 мм.
 • Мініатюра ордена Держави є копією ордена у зменшеному вигляді.

Згідно з чинним Статутом звання Герой України, замість ордена особа, удостоєна звання Герой України, може носити мініатюру ордена, яка розміщується вище мініатюр і планок інших державних нагород України; орденська планка не передбачена.

Опис мініатюри орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України[ред.ред. код]

Мініатюра орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України

Для орденів відзнаки Президента України «Герой України» було передбачено, що мініатюра ордена є копією відповідного ордена у зменшеному вигляді.

На відміну від мініатюр орденів відзнаки Президента України «Герой України», мініатюра орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України єдина, виготовляється із золота і має форму п'ятикутної зірки з гладкими двогранними променями з лицьового боку. У центрі зірки вміщено рельєфне зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого.

 • Діаметр кола, описаного навколо зірки, — 33 мм.
 • Зворотний бік мініатюри плоский з написом рельєфними літерами «Герой України».
 • Зірка за допомогою кільця з вушком з'єднується з колодкою, яка має форму прямокутної металевої пластинки висотою 19 мм і шириною 27 мм. Верхня і нижня частини колодки мають прорізи, через які поверхню колодки обтягнуто муаровою стрічкою шириною 24 мм зі смужками синього та жовтого кольорів.
 • На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення мініатюри до одягу.

Положення про нагороду[ред.ред. код]

Статут звання Герой України[ред.ред. код]

Стрічка орденів «Золота зірка» та Держави

Діючий Статут звання Герой України встановлює:

 1. Звання Герой України присвоюється громадянам України за здійснення визначного геройського вчинку або визначних трудових досягнень.
 2. Присвоєння звання Герой України провадиться указом Президента України.
 3. Герою України вручається орден «Золота Зірка» за здійснення визначного геройського вчинку або орден Держави — за визначні трудові досягнення.
 4. Герой України, удостоєний ордена «Золота Зірка», у разі здійснення ним визначних трудових досягнень може бути удостоєний ордена Держави, а Герой України, удостоєний ордена Держави, у разі здійснення ним геройського вчинку може бути удостоєний ордена «Золота Зірка».
 5. Присвоєння звання Герой України вдруге з удостоєнням одного й того ж ордена не провадиться.
 6. Звання Герой України може бути присвоєно посмертно.
 7. Звання Герой України не присвоюється за заслуги, які мали місце в минулому і не пов'язані зі становленням та розвитком незалежної України.

Процедура[ред.ред. код]

Подання про присвоєння звання Герой України Президенту України можуть вносити: Верховна Рада України; Кабінет Міністрів України; Конституційний Суд України; Верховний Суд України; Вищий господарський суд України; Генеральна прокуратура України; міністерства та інші центральні органи виконавчої влади; Верховна Рада та Рада міністрів Автономної Республіки Крим; обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; Комісія державних нагород та геральдики при Президентові України.

Висунення кандидатури до присвоєння звання Герой України здійснюється гласно за місцем роботи особи, яку представляють до нагородження, у трудових колективах підприємств, установ, організацій незалежно від типу та форми власності.

Клопотання про присвоєння звання Герой України порушується перед відповідним органом чи організацією вищого рівня.

Клопотання про присвоєння звання Герой України, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідні обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації.

Клопотання про присвоєння звання Герой України, які порушуються центральними органами творчих спілок, товариств, об'єднаннями громадян, подаються через Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації або відповідні центральні органи виконавчої влади.

Клопотання про присвоєння звання Герой України керівникам міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій вносяться Кабінетом Міністрів України.

Органи, яким надано право представляти до присвоєння звання Герой України, надсилають на ім'я Президента України подання про присвоєння звання Герой України та нагородний лист установленого зразка.

У нагородному листі зазначаються конкретні заслуги особи, що стали підставою для порушення клопотання про присвоєння звання Герой України. У разі згоди Президента з поданням, він видає указ про присвоєння звання Герой України.

Церемонія нагородження проходить у Президентському палаці в Києві.[1]

Герої України[ред.ред. код]

Борис Євгенович Патон — перший нагороджений званням Герой України

26 листопада 1998 року за самовіддане служіння науці, визначні досягнення в галузі зварювання та спеціальної електрометалургії, що сприяли визнанню й утвердженню авторитету вітчизняної науки у світі, відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена Держави першим було нагороджено Патона Бориса Євгеновича — президента Національної академії наук України, академіка НАН України.

21 серпня 1999 року за особисту мужність і героїзм, виявлені під час проведення льотних випробувань нової авіаційної техніки, відзнакою Президента України «Герой України» з врученням ордена «Золота Зірка» першим було нагороджено Галуненка Олександра Васильовича — льотчика-випробувача Авіаційного науково-технічного комплексу імені О. К. Антонова.

Станом на 27 березня 2017 року загальне число нагороджених сягнуло 433. 174 з них нагороджено орденом «Золота Зірка», 259 — орденом Держави. Серед них 400 чоловіків та 33 жінки. Леонід Кучма нагородив 132 особи, Віктор Ющенко — 114[2], Віктор Янукович — 40, Петро Порошенко — 147. 276 осіб нагороджено за життя та 157 посмертно.

Присвоєння звання Герой України загиблим Героям Небесної Сотні[ред.ред. код]

24 лютого 2014 року Верховна Рада України ухвалила Постанову № 774-VII «Про вшанування учасників збройних конфліктів під час мирних акцій протесту»[3], якою передбачено звернутися до наступного Президента України з пропозицією посмертно присвоїти звання Герой України полеглим цивільним учасникам збройних конфліктів під час мирних акцій протесту в Україні впродовж листопада 2013 — лютого 2014 року (згідно зі ст. 112 Конституції України виконувач обов'язків Президента України не має повноважень нагороджувати державними нагородами).

21 листопада 2014 року, коли вперше відзначався День Гідності та Свободи, Президент України Петро Порошенко під час зустрічі з родинами загиблих активістів підписав Указ про присвоєння 99 Героям Небесної Сотні звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка».[4] У зв'язку з тим, що звання Герой України може бути присвоєно виключно громадянам України, три іноземці, які загинули під час Революції Гідності, були нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні.[5]

Судове скасування Указів щодо присвоєння звання Герой України[ред.ред. код]

Разом з тим, відповідно до статті 16 «Позбавлення державних нагород» Закону України «Про державні нагороди України»,

Позбавлення державних нагород може бути проведено Президентом України лише у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин за поданням суду у випадках, передбачених законом.

Вказана процедура в обох випадках проведена не була, у зв'язку з чим юридичні наслідки прийнятих судами рішень, як і законність самих судових рішень, дискусійні.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]