Лицарі Колумба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Knights of Columbus
Лицарі Колумба
px
Засновник «Лицарів Колумба» отець Мак-Ґівні — кандидат на беатифікацію
Абревіатура KofC
Засновано 1882
Тип релігійне братство
Штаб-квартира Нью-Гейвен
засновник Майкл Мак-Ґівні
дійсний Найвищий Лицар Карл Андерсон
Добровольці 1 800 000 осіб
Веб-сайт kofc.org

CMNS: Лицарі Колумба на Вікісховищі

Ли́царі Колу́мба (англ. Knights of Columbus) — найбільша в світі католицька братська організація. Заснована преподобним отцем Майклом Джозефом Мак-Ґівні в Нью-Гейвені (США) в 1882 році. Названа на честь мореплавця Христофора Колумба.

Початковою метою братства була взаємна підтримка спільноти та допомога іммігрантам-католикам з низьким рівнем прибутків. Згодом воно перетворилося на братську спільноту, яка прагнула забезпечити благодійні послуги, сприяти католицькій освіті й активно захищати католицтво в різних країнах. Наразі членами організації є 1,8 мільйона осіб, об'єднаних в 15 000 рад, з яких 200 рад працюють в університетських кампусах. Лицарями Колумба можуть стати лише практикуючі католики і лише чоловіки віком старше 18 років. Членство складається з чотирьох різних ступенів, кожен з яких ілюструє певний принцип ордену: 1) благодійність, 2) єдність, 3) братерство, 4) патріотизм. Братство є членом «Міжнародного альянсу католицьких лицарів». Його ради були закладені в США, Канаді, Філіппінах, Мексиці, Польщі, Домініканській Республіці, Пуерто-Рико, Панамі, на Багамських островах, Віргінських островах, Кубі, Гватемалі, Гуамі, Сайпані, а також на американських військових базах по всьому світу. В Україні існує 415 лицарів Колумба, об'єднаних в 11 рад в межах Римо-католицької та Греко-католицької церков.[1]

Патріотичне відгалуження братства — лицарі четвертого ступеня — налічує 2500 осередків. За їх підтримку Церкви і місцевих громад, а також за їх благодійну діяльність Папа Іван Павло II назвав братство «сильною правицею Церкви». У 2012 р. організація передала 167,5 мільйонів доларів США безпосередньо на благодійність, його члени виконали понад 70 мільйонів людино-годин добровільної служби, а також здали у 2010 році понад 413 тисяч пінт крові. В рамках програми страхування братства створено 90 мільйонів полісів страхування життя на загальну суму 19,8 мільярдів доларів, організація має найвищі страхові рейтинги, надані «AM Best» та «Асоціацією Страхових стандартів ринку». У Сполучених Штатах на національному та державному рівні організація активна на політичній арені: лобіює закони й постанови, які підтримують позиції Католицької Церкви щодо державної політики і соціальних питань.

Історія[ред.ред. код]

Заснування (1882—1899)[ред.ред. код]

Христофор Колумб, на честь якого названо братство

«Лицарі Колумба» були засновані американським католицьким священиком ірландського походження отцем Мак-Ґівні в Нью-Гейвені. Перше організаційне зібрання, яке священик провів разом з групою чоловіків у парафіяльній церкві Пресвятої Діви Марії, відбулося 2 жовтня 1881 року, а 29 березня 1882 року організація була офіційно зареєстрована законодавцями штату Коннектикут. У 1889 році в ній налічувалось 300 рад з 40 000 лицарів. Десять років по тому, в 1909 році, було 230 000 лицарів, об'єднаних в 1300 рад.

Основною метою ордена було страхування на випадок смерті годувальника, яке б забезпечило догляд за вдовами і сиротами. Свого часу Майклу Мак-Ґівні довелося тимчасово залишити свої семінарські дослідження, щоб піклуватися про родину, коли помер його батько. До того ж наприкінці 19-го століття католики регулярно виключались з профспілок та інших організацій, які передбачали соціальні послуги, їм також була заборонена участь у багатьох популярних братських організаціях, таких як масонські ложі. Іншою поширеною проблемою того часу у середовищі американських робітників було пияцтво. Мак-Ґівні бажав забезпечити людей альтернативою і хотів заснувати спільноту, яка б стимулювала людей пишатися своєю американо-католицькою спадщиною.

Назва «Лицарі Колумба» була обрана не випадково — таким чином отець Мак-Ґівні м'яко докоряв англо-саксонським протестантським лідерам, які ізолювались від католицької спільноти. Посиланням на Христофора Колумба він хотів показати, що католики не тільки є повноправними членами американського суспільства, а й долучились до його заснування.

Оригінальна система страхування давала вдові покійного лицаря 1 000 доларів утримання. Кожен член оцінювали $ 1 на смерть, і коли кількість лицарів виріс за 1000 оцінка знизилася за курсом підвищення. Кожен член, незалежно від віку, був оцінений в рівній мірі. Тому молоді, здорові члени могли сплачувати більше протягом свого життя, ніж ті чоловіки, які приєдналися у старшому віці.

Лицарі Колумба в Україні[ред.ред. код]

Вперше бажання про заснування рад братства в Україні висловив кардинал Любомир Гузар у 2006 році. Цю ініціативу у 2011 році підтримав голова Греко-католицької церкви Святослав Шевчук та римо-католицький архієпископ-митрополит Львівський Мечислав Мокшицький.[2] На прохання Блаженнійшого Святослава Шевчука Найвищий Лицар Карл Андерсон у 2012 році прийняв рішення про поширення діяльності братства на країни Східної Європи. Станом на 2016 рік в Україні діють 11 рад Лицарів Колумба, що об'єднують 415 членів, причому на її теренах представлені 3 з 4 ступенів братства (найвищого ступеня поки що немає). Знаки відзнаки для членів місцевих рад в повному обсязі не розроблені, на повсякденні заходи члени братства зобов'язані одягати біло-жовту стрічку і значок із абревіатурою «KofC».[1]

Діяльність Лицарів Колумба спрямована на допомогу Церкві, членам братства, родинам, молоді, місцевим громадам, а також на підвищення культури життя, особливо в тому, що стосується його збереження. Зокрема, Лицарі Колумба організували симпозіум з питань протезування для учасників збройного конфлікту на сході України, їх психологічну реабілітацію, збір коштів на придбання медичних засобів та обладнання для військових шпиталів, оздоровлення дітей-інвалідів.[3]Окрім місцевих осередків чималу допомогу надали лицарські ради з Канади та США, в яких помітну роль відіграють представники української діаспори.[2]


Джерела[ред.ред. код]

  1. а б Розмова з Лешеком Ваксмундзкім, консультантом Найвищої Ради у справах розвитку організації Лицарів Колумба. — Процитовано 13 березня 2016.
  2. а б 400 000 доларів для України від організації «Лицарі Колумба». — Процитовано 13 березня 2016.
  3. Зустріч Лицарів Колумба з архієпископом М. Мокшицьким. — Процитовано 13 березня 2016.

Посилання[ред.ред. код]