Архангел Михаїл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гвідо Рені. «Архангел Михаїл». XVII століття

Архангел Михаїл, також архангел Михайло, архистратиг Михаїл (івр. מיכאל‎, Міха'ель або Мîхā’ēль, дослівно: Хто є як Бог; грец. Μιχαήλ, Міхаíл; лат. Michael or Míchaël; араб. ميكائيل‎, Міха'іл) — архангел в християнстві, іудаїзмі. Ісламська традиція перебрала у 7 столітті образ Михаїла з юдейських і християнських традицій. Як Архистратиг війська господнього вважається покровителем військовиків.

Свідки Єгови вважають, що Михаїл є єдиним архангелом і що Ісус Христос є ним у періоди до і після його сходження на Землю.[1]

Днем вшанування Архистратига у православ'ї є 8 (21) листопада, а у католицькій церкві 29 вересня[2].

Біблія та церковна література про архангела Михаїла[ред.ред. код]

«Вівтар Св. Михаїла» Г. Давід 1510, Музей історії мистецтв.

Згадується в канонічних книгах Біблії: Дан. 10:13, 12:1, Іуда ст. 9, Одкр. 12:7-8.

У книзі «Керівництво до написання ікон святих догідників» мовиться про те, що святий Архангел Михаїл «зображається таким, що топче ногами люцифера і, як переможець, що тримає в лівій руці на грудях зелену фінікову гілку, а в правій руці спис, на верху якого біла корогва, із зображенням червоного хреста, в ознаменування перемоги Христа над дияволом.» (Академік В. Д. Фартусов).

Архієпископ російської православної церкви Інокентій Херсонський для науки писав: «Він перший повстав проти люцифера (сатани), коли цей повстав проти Вседержителя. Відомо, чим закінчилася ця війна, поваленням денниці (сатани) з неба. З тих пір Архангел Михаїл не перестає боротись за славу Творця, за справу порятунку роду людського, за церкву і чад її.

… Тому для тих, які прикрашаються ім'ям першого з Архангелів, всього пристойніше відрізнятися ревністю до слави Божої, вірністю Пану Небесному і царям земним, повсякчасною війною проти пороку і нечисті, постійним упокорюванням і самовідкиданням» (Седмь Архангелів Божіїх).

В юдаїзмі[ред.ред. код]

У єврейській традиції налічують сімох архангелів: Гавриїла, Єремиїла, Михаїла, Рагуїла, Рафаїла, Сариїла та Уріїла. Прихильники ісламу вірять у чотирьох архангелів: Джебраїла, Мікаїла, Азраїла та Ісрафіла. Католицизм теж визнає існування чотирьох архангелів — Михаїла, Гавриїла, Рафаїла й Уріїла[Джерело?].

В ісламі[ред.ред. код]

В ісламі ім'я архангела Мікаїл, Микаїл. Він один з чотирьох наближених до Аллаха ангелів. Перекази називають Мікаїла серед перших ангелів, що поклонилися Адаму. Він був серед тих, хто очистив серце Мухаммеда. Разом з іншими ангелами прийшов на поміч проти мекканців в битві при Бадрі. Ім'я архангела широко використовується в релігійній практиці мусульман.

Архангел Михаїл — патрон[ред.ред. код]

Архістратиг Михаїл. (Київ. Лядські ворота).

Архангел Михаїл вважається одним з покровителів України, ізраїльського народу, німців, та міст Київ, Прочіда (Італія), Шибеник (Хорватія), Великий Новгород (Росія), Брюссель (Бельгія), Альгеро (Сардинія, Італія).

Архангела Михаїла вважають покровителем військових, міліціонерів (поліцейських), моряків, бакалійників, парашутистів, хворих, а також метеорологів, радіологів, гравірувальників й різьбярів, фехтувальників, шліфувальників і золотарів. Своїм покровителем Архангела Михаїла вважають різні організації, зокрема Спілка Української Молоді (СУМ).

Архангел Михаїл виступає в низці стародавніх гербів українських міст: Гадяча (XVII століття і 1782 рік), Клевані (1654 рік), Кролевця (1644 і 1782 років), Миргорода (1631 рік), Овруча (1640 і 1796 років), Сколього (XIX століття), Тартакова (1748 рік), Устя-Зеленого (XIX століття), Янова (нині Івано-Франкове, 1810 рік), а також у гербі Київського воєводства (1471 рік).

Одне з чудес Архистратига Михаїла[ред.ред. код]

У Православній Церкві святкують окремо одне з чудес Архистратига Михаїла.

У Малій Азії одна людина в подяку за зцілення своєї німої дочки, спорудила у джерела храм на честь святого Михаїла. І багато язичників, приходячи туди увірували в Господа нашого Ісуса Христа. У цьому Храмі довгі роки служив святий Архип. Язичники ж вирішили знищити храм і погубити раба божого Архипа. Для цього вони з'єднали дві річки в одне русло і направили їх на храм. Святий Архип вогняно молився до Господа, і тут до нього був голос вийти з храму. Вийшовши, він побачив великого предстателя — святого Архистратига Божого Михаїла. Архип підійшов до Воєводи Небесних сил, і побачив вогненний стовп піднімався від землі до Неба. Коли ж вода підійшла близько до храму, Архістратиг Михаїл здійснив хресне знамення на поверхні води, і сказав: «Зупинітся там!». І негайно ж води звернулися назад. Так здійснилися слова пророчі «Бачили Тебе води і убоялися (Пс76, 17». Води стали як кам'яна стіна. Потім Архістратиг повернувся до храму, ударив жезлом у величезний камінь, що знаходився біля вівтаря, і накреслив на ньому хресне знамення. Негайно почувся великий грім, земля затряслася і камінь розділився надвоє, утворивши величезну ущелину. При цьому Архангел Михайло сказав: «Так знищиться тут всяка супротивна сила, і нехай отримають тут позбавлення від всякого зла всі приходящі сюди з вірою!» Сказавши це, Архангел владно сказав водам: "Увійдіть у цю ущелину! "І зараз води потекли в кам'яну ущелину і з тих пір завжи течуть цим шляхом. Вороги від страху скам'яніли. Зберігши від потоплення храм і блж. Архіппа, св. Архістратиг Михайло зійшов на небо, а блж. Архип подякувавши Богу за преславне чудо і прославив великого заступника за його велике заступництво. З того часу Православна Церква постановила святкувати це чудо, а місце це було названо Хоні, тобто занурення, тому що там води занурилися в камінь.

Свята на честь архангела Михаїла[ред.ред. код]

« У Колосаях Фригійських, поблизу Єраполя, був храм пресвятого архістратига Михаїла над джерелом чудотворної води, від якої багато сцілення дістали хворі, більше ніж від купелі Сілоамської. Туди раз на рік сходив ангел Господній і збурював воду; тут-таки завжди була благодать ангельського чиноначальника. Там, хто відразу по збуренні води в купіль заходив, той здоровий ставав; тут-таки всі: і перші, і останні приймали здоров'я, коли з вірою приходили. Там були потрібні приміщення, щоб хворі пробували через нешвидке одужання, отже дехто через тридцять і вісім років діставав його, тут же за один день, чи за одну годину діставав хворий здоров'я.[3][4]  »

Геральдика[ред.ред. код]

Проект герба України («Катехізм Українця», 1917)

Архангел Михаїл досить поширений символ геральдики. В Україні він символізує Київщину, в широкому значенні - Ніддніпрянську Україну.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

  • Біблія
  • Седмь Архангелів Божіїх
  • Книга «Керівництво до написання ікон святих догідників»
  • Томаш Важни Ангели помічники Бога й друзі людини — Львів: Свічадо — 2012. с.127.
  • Дмитро Туптало. Житія святих.  — Львів: Свічадо, 2005 — Том I (вересень) — С 64 -71. — ІSВК 978-966-8744-30-3 Кн. І — ІSВК 978-966-8744-31-0 Кн. І-ХІІ

Посилання[ред.ред. код]