Паша
Паша́ (тур. paşa, осман. پاشا -paşa, араб. باشا, трансліт. basha, від перс. «پادشاه», що йде ще від давньоперс. pāti-xšāya- — «правитель») — високий титул у політичній системі Османської імперії. Сходить до титулу, що застосовувався до правителів ще в Ассирійської і давньоперсидської імперіях, і про що йдеться в Біблії.
Приблизно відповідав посаді губернатора чи генерала (адмірала). Як почесний титул «паша» приблизно дорівнює «серові» або «панові».[джерело?]
Спочатку титул використовувався виключно для воєначальників, але згодом девальвувався і міг застосовуватися по відношенню до будь-якої високопосадової офіційної особи або взагалі особі сторонній, удостоєній подібної честі. Вище пашів в османській ієрархії стояли валі і візири, нижче — беї.
Існували паші трьох ступенів.
Республіканська турецька влада скасувала цей титул приблизно в 1930-х[1]. Хоча це вже не є офіційним титулом, турецька громадськість і ЗМІ часто називають вищих офіцерів турецьких збройних сил «пашами».
У ВМС Франції «паша» (pacha французькою) — це прізвисько командира, схоже на термін «skipper» у англомовних флотах[2].
- ↑ Shaw, Stanford J. and Ezel Kural Shaw. History of the Ottoman Empire and Modern Turkey (Volume II). Cambridge University Press, 27 May 1977. ISBN 0521291666, 9780521291668. p. 386 [Архівовано 2024-01-02 у Wayback Machine.].
- ↑ (фр.) [1] [Архівовано 2016-12-03 у Wayback Machine.]