Джузеппе Пеано

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Джузеппе Пеано
Giuseppe Peano
Giuseppe Peano.jpg
Народився 27 серпня 1858(1858-08-27)
Спінетта, П'ємонт
Помер 20 квітня 1932(1932-04-20) (73 роки)
Турин
Громадянство Італія Італія
Національність італієць
Діяльність математик, філософ, викладач університету
Alma mater Туринський університет
Галузь математика, логіка
Заклад Туринський університет
Посада Q16481664?
Вчене звання професор
Науковий керівник Enrico D'Ovidio[d]
Член Academia pro Interlingua[d], Національна академія деї Лінчеї і Academy of Sciences of Turin[d]
Відомий завдяки: аксіоматизація математичних дисциплін
Нагороди
орден Корони Італії

Wikisource-logo.svg Роботи у Вікіджерелах
Wikiquote-logo.svg Висловлювання у Вікіцитатах
Джузеппе Пеано у Вікісховищі?

Джузеппе Пеано (27 серпня 1858, Спінетта — 20 квітня 1932, Турин) — італійський математик і логік, член Туринської академії наук.

Закінчив Туринський університет. Працював там же, з 1890 професор математики. У 18871901 також викладав у військовій академії в Турині.

Досліджував основні поняття та твердження аналізу (питання про, можливо, ширші умови існування рішень диференціальних рівнянь, поняття похідної та інші). Займався формально-логічним обґрунтуванням математики, піонер і пропагандист символічної логіки. Пеано та його учні (Д.Фано, М.Пієрія), втілюючи ідеї Ґ.Лейбніца, викладали математику в точній символічній формі, без слів. Важливий внесок зробив Пеано в арифметику, створивши в 1891 систему аксіом натурального ряду чисел, яка тепер називається системою аксіом Пеано, а також в геометрію, встановивши основи, на яких можна здійснити логічну побудову геометрії Евкліда. Перший збудував неперервну (жорданову) криву, яка повністю заповнює квадрат (крива Пеано). У 1887 Пеано ввів дуже загальне поняття векторнозначних функцій точкових множин і визначив для них поняття похідної та інтеграла, які при відповідних уточнень можуть розглядатися тепер як поняття похідної однієї функції множини за другою та інтеграла Лебега — Стілтьєса.

Пеано також створив міжнародну штучну мову Latina sine flexione, яка була спрощеною формою латини, над якою працював в 1903-1904 роках.

На його честь названо астероїд 9987 Пеано.