Сейм (значення)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сейм чи сойм (пол. sejm) — назва шляхетських зборів, а згодом — представницького органу влади взагалі, зокрема законодавчих органів у Великому князівстві Литовському і Руському та Речі Посполитій, Карпатській Україні (1939), Польській республіці (19451990), Литві та Латвії (після 1920 р.); нижня палата парламенту в Польській республіці у 19211939 рр. та після 1990 р.; в Австро-Угорщині існували крайові сейми Королівства Галичини та Володимирії та Герцогстві Буковина. А також пропонована назва нереалізованого Державного Сейма Української Держави[1] та історіографічна назва Генеральних зборів Війська Запорозького, які з часом мали перетворитись у однойменний орган влади.

Слова «сейм», «сойм» походять від прасл. *sъjьmъ/*sǫjьmъ, утвореного від прийменника *sъn («зі») і дієслова *jьmǫ («беру», «йму»), буквально — «зібрання», «збори». Схожу етимологію має також і староцерк.-слов. съньмъ, «сонм» і снемъ, «снем» (від прасл. *sъnьmъ — фонетичного варіанта *sъjьmъ/*sǫjьmъ)[2].

Сучасні[ред. | ред. код]

Історичні[ред. | ред. код]

Іноді в історичній літературі назву «сейм» застосовують також до чеського снема, рейхстага Священної Римської імперії та угорських Державних зборів (Országgyűlés).

Топонім[ред. | ред. код]

Інше[ред. | ред. код]

  • SEJM (Sovetia Esperantista Junulara Movado) — радянський есперанто-рух у 1962—1978 та 1990—2000 роках.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Державний Сейм (Сойм) Української Держави / І. Б. Усенко // Енциклопедія Сучасної України [Електронний ресурс] / Редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2007
  2. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — Т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.

Посилання[ред. | ред. код]