Серединна Литва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Серединна Литва
маріонеткова держава Польської республіки
1920 – 1922 Польська республіка (1918—1939) Flag of Poland.svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Розташування Серединна Литва
Столиця Вільно
Мови польська, їдиш, литовська, білоруська
Форма правління Республіка
Історичний період Міжвоєнний період
 - Заколот Желіговського 12 жовтня 1920
 - Загальні вибори в Республіці Серединна Литва 1922 року 24 березня 1922
Попередник
Наступник
Flag of Lithuania.svg Литовська республіка
Flag of Poland.svg Польська республіка (1918—1939)
Польська республіка (1918—1939) Flag of Poland.svg
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Серединна Литва
Історія Литви
Старовинна карта Литви
Карта Литви в Атласі Меркатора, 1596 рік
 
Хронологія
Категорія КатегоріяCoat of arms of Lithuania.svg ПорталІнші країни

Респу́бліка Середи́нна Литва́ (пол. Republika Litwy Środkowej, лит. Vidurio Lietuvos Respublika, біл. Рэспубліка Сярэдняе Літвы) — залежне державне утворення (жовтень 1920 — березень 1922) на теренах, зайнятих у жовтні 1920 військами польського генерала Люціана Желіговського (східні терени сучасної Литовської Республіки та західні терени сучасної Республіки Білорусь).

Столиця — Вільно.

Концепція[ред. | ред. код]

Утворення Серединної Литви стало результатом взаємодії федералістської концепції Юзефа Пілсудського з військовими і політичними реаліями 19181920 років. За задумом Пілсудського, держави, що виникли на руїнах Російської і Австро-Угорської імперій (польська, литовська, білоруська, українська) мали утворити федерацію, яка б відтворювала Першу Річ Посполиту. Але в Польській республіці, Литві та сусідніх країнах до завершення Першої світової війни запанувала ідея національної держави. Проте Пілсудський прагнув до створення союзної з Польщею литовської федерації — Литви Північної (Литви Ковенської), Литви Серединної і Литви Південної (із столицею в Новогрудці). Як модифікація цієї ідеї пізніше з'явився «план Гіманса» — висунутий навесні 1921 р. бельгійським дипломатом Полем Гімансом план врегулювання польсько-литовського конфлікту, що передбачав створення держави з двох кантонів, — з центром у Вільно і з центром у Ковно.

Утворення[ред. | ред. код]

Під час Польсько-радянській війни 1920 в ході контрнаступу польської армії, в якій Литва оголосила себе нейтральною, в серпні 1920 польські війська зіткнулися з литовськими частинами на Сувалщині. В останніх числах вересня 1920 в Сувалках почалися польсько-литовські переговори. 7 жовтня було підписано договір, що розмежовує польську і литовську зони. Відповідно договору Вільно виявлявся по литовському боці демаркаційної лінії. Договір повинен був вступити в дію 10 жовтня 1920.

За негласним розпорядженням Юзефа Пілсудського Л. Желіговський сформував оперативне військове угрупування з 15 393 осіб, ядро якого склали частини 1-й Литовсько-білоруської дивізії, і 8 жовтня нібито самостійно рушив її на Вільно, імітуючи непокору верховному командуванню. Дії частин, сформованих з уродженців Вільно і Віленського краю, повинні були імітувати стихійний характер, що виражає волю населення, і виглядати як повернення законних господарів у рідний край.

Розташовані за 50 км від Вільно частини зайняли місто 9 жовтня. Увечері того ж дня генерал Желіговський радіограмою, адресованою урядам Польської республіки, США, інших держав і Лізі Націй, сповістив про те, що солдати родом з Віленського краю відмовилися підкорятися Верховному головнокомандувачу, що він прийняв над ними командування та ним створена тимчасова виконавча комісія. Одночасно було випущено звернення солдатів 1-ї Литовсько-білоруської дивізії, в якому оголошувалося, що поки хоч би один з них у змозі тримати в руках зброю, могили предків не захопить «литовець, більшовик або німець», а «англієць» не вирішуватиме їх долю.

Про утворення Серединної Литви сповіщали три ноти, вислані 12 жовтня 1920 генералом Л. Желіговським уряду Польської республіки у Варшаві, уряду Литви у Каунасі та державам Антанти.

Ліга націй зажадала припинення бойових дій, втрутившись у мить, коли, на думку деяких дослідників, литовським військам після вдалих боїв під Гедройцями (19 листопада) і Ширвінтами (21 листопада) відкривалася дорога на Вільно. За посередництвом контрольної комісії Ліги націй 29 листопада було підписано перемир'я. 17 грудня 1920 р. військова контрольна комісія Ліги націй позначила нейтральну смугу в 10 км, що розділяє Литовську Республіку і Серединну Литву.

Демаркационні лінії 19191939

Пізніше, за наполяганням Польської республіки, конференція послів Великої Британії, Французької республіки, Королівства Італія, Японської імперії 15 березня 1923 ухвалила рішення про ліквідацію нейтральної смуги, встановивши демаркаційну лінію на захід від залізниці Даугавпілс — Гродно. Литовський уряд з цим рішенням не погодився, але був змушений зважати на існування демаркаційної лінії, яку уряд Польської республіки трактував як державний кордон.

Терени[ред. | ред. код]

Виданий Л. Желіговським декрет № 1 від 12 жовтня 1920 встановлював територію Серединної Литви в межах, визначених радянсько-литовським договором від 12 липня 1920 і литовсько-польською демаркаційною лінією червня 1920. Таким чином, Серединна Литва претендувала на Ширвінти і Високий Двір (Аукштадваріс) на території ковенської Литви і Ліду, Василішки й Браслав, що опинились у складі Польської республіки. Територія Серединної Литви займала частину земель Ошмянського, Свенцянського, Віленського повітів і трьох ґмін Троцького повіту, загалом 13 014 км².

Населення[ред. | ред. код]

Населення Серединної Литви становило 500 000 осіб, за підрахунками деяких дослідників наприкінці 1921 досягало 647 тис. Поляки і білоруси-католики становили 70 % (близько 370 тис.), литовці — 12,8 %, білоруси-православні — 6 %, євреї — 4 %. Представники інших національностей і етнічних груп (росіяни, татари, караїми, вірмени, німці, латиші) в сумі становили 6,5 % жителів. Постанова Тимчасової правлячої комісії, прийнята 3 березня 1922 р., як рівноправні місцеві мови визнало польську, литовську, білоруську і єврейську (їдиш).

Сейм[ред. | ред. код]

Історія Білорусі
Coat of arms of Belarus (1918, 1991-1995).svg Coat of arms of Belarus (official).svg
Історичний і сучасний державний герб Білорусі
 
Хронологія
Категорія КатегоріяCoat of arms of Belarus.svg ПорталІнші країни

Желіговський у зверненні 9 жовтня 1920 заявляв, що його мета — скликання у Вільно представників краю для виразу дійсної волі населення. Проте спочатку призначені на 9 січня 1921 вибори були відкладені. 28 жовтня 1921 була призначена нова дата виборів — 8 січня 1922. До участі допускалися постійні жителі Серединної Литви й уродженці її території. Серед 12 виборчих округів 3 знаходилися на території Польської республіки (Ліда, Василішки, Браслав) і 2 на території Литви (Ширвінти, Високий Двір). Більшість литовців на заклик лідерів литовського населення Серединної Литви вибори бойкотувала. До бойкоту приєдналася частина білорусів і євреїв. У виборах брало участь всього 64,4 % виборців (249 325 людина). З литовців, що мали право голосу, проголосувало 8,2 %, з євреїв — 15,3 %, з білорусів — 41 %. У віленському сеймі 77 мандатів отримали політичні об'єднання, що виступали за повну інкорпорацію Серединної Литви до складу Польської республіки, 22 — прихильники автономії в складі польської держави, 4 — прихильники федерації з Польською республікою (Демократична партія) і лише 3 — прихильники союзу з литовською державою (Народний союз Відродження). Засідання сейму почалися 1 лютого 1922. На засіданні 20 лютого 1922 сейм 96 голосами при 6 що утрималися (у деяких виданнях цифри відповідно 101 і 3) прийняв резолюцію про беззастережне включення Серединної Литви до складу Польської республіки.

22 березня 1922 засновницький сейм у Варшаві прийняв Акт возз'єднання Віленського краю з Польською Республікою. 24 березня 1922 віленський Сейм був скасований (частина його депутатів була кооптована в Сейм Польської Республіки). 6 квітня варшавським Сеймом був прийнятий закон про встановлення державної влади на Віленщині. 18 квітня 1922 у Вільно за участю Начальника держави Юзефа Пілсудського, прем'єр-міністра Антонія Пониковського, примаса Польської республіки Едмунда Дальбора, генерала Люціана Желіговського відбулося урочисте підписання акту про встановлення влади уряду Польщі.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]