Сейм (річка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сейм
Ріка Сейм коло Ігорівки.jpg
Сейм поблизу Ігорівки
Сейм на мапі басейну Десни
Сейм на мапі басейну Десни
Витік Бєлгородська область
Гирло Десна
Країни басейну Росія Росія
Бєлгородська область
Курська область
Україна Україна
Сумська область
Чернігівська область
Довжина 748 км
Площа басейну 27 500 км²
Притоки Свапа, Амонька, Клевень (праві);
Осога, Снагость, Вир, Вижлиця, Чаша, Єзуч, Кукілка (ліві)
Категорія у Вікісховищі Сейм

Сейм — річка в Росії (в межах Бєлгородської і Курської областей) та в Україні, в межах Сумської області (Білопільський, Путивльський, Буринський, Кролевецький, Конотопський р-ни) та Чернігівської області (Бахмацький, Борзнянський, Сосницький р-ни). Ліва і найбільша притока Десни (басейн Чорного моря).

Річка згадується в повісті українського письменника Олександра Довженка «Зачарована Десна», де оспівується краса прибережної природи.

Опис[ред.ред. код]

Довжина Сейму становить 748 км (в межах України — бл. 250 км), площа басейну — 27 500 км². Долина асиметрична, завширшки до 4 км, місцями 9—12 км. Переважна ширина русла 80—100 м, завглибшки пересічно 4—5 м. Русло звивисте, розгалужене, супроводиться численними старицями і заплавними озерами. Правий берег високий (до 40 м), стрімкий, розчленований балками і ярами, лівий — пологий (заввишки 5—10 м). Заплава переважно лівостороння, завширшки понад 2 км. Похил річки 0,2 м/км.

Течія повільна 0,3-0,4 м/с, на перекатах — до 0,7 м/с. Висота витоку 178 метрів над рівнем моря, гирла — 112 метрів над рівнем моря. Падіння ріки становить 66 метрів, уклон ріки — 0,095 м/км. Середня витрата води поблизу Рильська в межень — 32 м³/с., середня річна витрата води поблизу с. Мутин Кролевецького району Сумської області (105 км від гирла) — 99,6 м³/сек. Живлення переважно снігове, 35-40% стоку формується підземними водами. До 70-80 % річного стоку весняний. Мінералізація води — менш як 200 мг/л весною та 300—500 мг/л влітку. Замерзає в кінці листопада — в грудні, скресає в кінці березня — на початку квітня. У пониззі річка судноплавна. Весняний паводок продовжується близько 70 днів.

Розташування[ред.ред. код]

Утворюється від злиття двох річок — Сіми і Сімиці. Протікає через Середньоруську височину і Придніпровську низовину. Російсько-український кордон перетинає на схід від села Бояро-Лежачі. Тече переважно на захід (місцями змінюючи напрямок на південний або північний). У пригирловій частині тече переважно на північний захід. Впадає до Десни на схід від села Мале Устя, що на південний схід від смт Сосниці.

Міст через річку в районі села Хижки
Сейм біля села Долинського, Сосницький р-н, Чернігівська обл.

Прибережні міста[ред.ред. код]

На річці розташовані міста:

Притоки[ред.ред. код]

Фауна[ред.ред. код]

Сейм поблизу села Вербівки. Фото 2010 року

Іхтіофауна[ред.ред. код]

Флора і фауна річки досить різноманітна. В річці живе багато видів риб: підуст, в'язь, жерех, лящ, щука, сом, короп, плітка, окунь, піскар, краснопірка, верховодка звичайна, карась та ін. В затоках річки та в самій річці живуть раки.

Птахи[ред.ред. код]

На високих берегах річки часто трапляються нірки берегових ластівок. Вони живуть переважно великими колоніями. В деяких місцях на обривистому березі можна нарахувати до тисячі і більше нірок. На заплавних луках біля річки, в озерцях живуть сірі та білі чаплі, також сюди на харчування прилітає багато лелек, які гніздяться звичайно в навколишніх селах. Інколи на річці можна бачити диких качок та гусей.

Ссавці[ред.ред. код]

У річці живе річковий бобер, про це свідчать характерно повалені дерева (зріз має форму конуса), які можна бачити на березі. Проте основним місцем, де він будує свої дамби, є невеликі притоки Сейму.

Джерела[ред.ред. код]