Створення Адама (фреска)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Створення Адама»
італ. La creazione di Adamo
Творець: Мікеланджело Буонарроті
Час створення: бл. 1511 —1512
Розміри: 280 x 570 см
Висота: 280±1 см
Ширина: 570±1 см
Матеріал: фарба для фрескиd
Жанр: сакральне мистецтво
Зберігається: Ватикан
Музей: Сикстинська капела
CMNS: «Створення Адама» у Вікісховищі
Лоренцо Гіберті. Порта дель Парадізо (фрагмент)

«Створення Адама» (італ. La creazione di Adamo) — фреска Мікеланджело Буонарроті на стелі Сикстинської капели (Ватикан), створена ним близько 1511 —1512 років. Це — одна із центральних композицій, яка ілюструє створення людини Богом. Ця робота є одним із найвідоміших творів мистецтва, на її сюжет часто посилаються та пародіюють[1].

Опис[ред. | ред. код]

Бог зображений як старий чоловік із білою бородою, у білій туніці. Його несуть ангели, а його ліва рука обіймає й захищає постать, яку вважають за Єву[а] чи Марію. Величний Бог простягає праву руку до лівої руки Адама, який піднімається із землі назустріч Творцеві. Їхні пальці майже торкаються, рука Бога дає іскру життя Адаму, а той приймає її. Дзеркальне відображення Адамом руху Бога є ще одним натяком на те, що Бог створив людину «на свою подобу».

Вазарі так писав про Адама:

(…) поза і лінії тіла (…) такі гарні, що здається, ніби він тільки-но створений першим і найвищим своїм творцем, а не пензлем і малюнком людини.[2]

Серед вірогідних джерел натхнення для Мікеланджело могла бути сцена «Створення Адама» із Порта дель Парадізо Лоренцо Гіберті у його рідній Флоренції.

Примітки[ред. | ред. код]

а. ^ Постать жіночна, а погляд її спрямований на Адама

Виноски[ред. | ред. код]

  1. Katz, Jamie (10 квітня 2009 року). The Measure of Genius. Smithsonian.com. Архів оригіналу за 3 грудня 2013. Процитовано 15 липня 2014 року. 
  2. Вазарі, 1970, с. 332.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]