Тройден

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тройден
Великий князь Литовський
Правління 1270-1282
Попередник Роман Вовк
Наступник Довмонт
Інші титули Князь новогрудський
Біографічні дані
Народження 13 століття
Смерть 1282
Дружина Анна Мазовецька
Діти Роман, Гавдемунда (Зоф'я)
Батько Роман Вовк
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Тройден (? — бл. 1282) — великий князь литовський (12701282) в місті Новогрудку, за легендами син князя Віда.

Прихід до влади[ред. | ред. код]

Зустріч Тройдена з його майбутньою дружиною, княжною мазовецькою Анною

Після убивства Міндовга в Литві боролися дві партії — національно-язичницька і руська християнська. Перша хотіла зберегти литовську релігійну та національну самобутність, друга — орієнтувалась на християнське Руське королівство й спиралось на руський елемент в литовській державі. Одним із затятих представників національної литовської партії був Тройден. Він став правити Литвою після смерті Великого князя Литовського Шварна Даниловича.

Князювання[ред. | ред. код]

Усе його князювання пройшло у безперервній боротьбі за корінні литовські звичаї. Він завзято відбивав домагання руських князів на Велике князівство Литовське, захищаючи кордон з боку Волині поселенням у містах колоністів прусько-литовського племені. Під кінець його життя Лівонський орден підпорядкував собі Земголу. Хрестоносці остаточно придушили повстання пруссів, змусивши їх або остаточно підкоритися, або ж втікати з батьківщини; польські князі опанували ту частину ятвязької землі, яка не була ще підкорена волинянами. Наступникам Тройдена з чималими зусиллями вдалося повернути Литовському князівству колишню єдність. Це було, значною мірою зроблено ціною ослаблення литовського національного начала, яке підтримував Тройден.

Родина[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Очевидно, що ім'я дали на честь діда.
  2. Pacuski K., Świeżawski A. Siemowit II (1283—1345) // Polski Słownik Biograficzny. — Warszawa — Kraków : Polska Akademia Nauk, Polska Akademia Umiejętności, 1996. — T. XXXVII/1, zeszyt 152. — стор. 69. (пол.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Роман Вовк
Великий князь Литовський
1270-1282
Наступник
Довмонт