Станіслав-Август Понятовський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Станіслав-Август Понятовський
пол. Stanisław August Poniatowski
Marcello Bacciarelli - Portrait of Stanislaus Augustus Poniatowski in Coronation Robes - MNK II-a-362 - National Museum Kraków.jpg
Coat of Arms of Stanislaus II August of Poland.png
Король Польський
Великий князь Литовський
Великий князь Руський
7 листопада 1764 — 25 листопада 1795
Попередник: Август III
 
Ім'я при народженні: пол. Stanisław Antoni Poniatowski
Народження: 17 січня 1732(1732-01-17)[1][2][…]
Вовчин, Велике князівство Литовське
Смерть: 12 лютого 1798(1798-02-12)[1][2][…] (66 років)
Санкт-Петербург, Російська імперія[1]
Поховання:
Країна: Річ Посполита і Російська імперія
Релігія: католицтво
Рід: Понятовські
Батько: Станіслав Цьолек Понятовський
Мати: Констанція Понятовська
Діти: Michal Grabowskid, Ізабела Грабовська, Stanisław Grabowskid, Анна Петрівна, Michał Cichockid, Kazimierz Grabowskid, Stanisław Grabowskid[4], Konstancja Żwanowad і Princess Maria Czartoryskad
Автограф: Stanislaus II August of Poland signature.svg
Нагороди:

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Станісла́в А́вґуст Понято́вський (пол. Stanisław August Poniatowski; 17 січня 1732(17320117) — 12 лютого 1798) — останній король польський, великий князь литовський і великий князь руський (17641795), правитель Республіки Обох Націй (Речі Посполитої).

Представник польського шляхетського роду Понятовських. Народився у Вовчині, Берестейське воєводство, Литва[5]. Син мазовецького воєводи Станіслава Понятовського і Констанції Чарторийської. Здобув добру освіту; багато подорожував Західною Європою. 1750 року обраний на надзвичайний сейм Речі Посполитої від Закрочимської землі. Був полковником ланового реґіменту, ломжинським комісаром Радомського скарбового трибуналу (1751), великим литовським стольником (1755), перемишльським старостою (17561764). Брав участь у Гродненському сеймі (1752), був залучений до Головного литовського трибуналу у Вільні (1755). Працював секретарем у британського посланника в Російській імперії Ч. Уїльямса. Став фаворитом майбутньої імператриці Катерини ІІ. Призначений дипломатичним представником короля Авґуста III (1756), проте за підозрою у причетності до політичних інтриг видалений із Санкт-Петербурґа російською імператрицею Єлизаветою (1758). Обраний на польський престол за підтримки Катерини II та прусського короля Фрідріха II[5]. Надав православним і протестантам рівні права з римо-католиками (1768). Проводив реформування в усіх сферах політично-суспільного життя. Заснував Лицарську школу — кадетський корпус, порцеляновий завод, національний театр, монетний двір, палацово-парковий комплекс Лазенки[5]. Зібрав цінні колекції старожитностей і бібліотеку. Забезпечив докладний картографічний опис теренів Речі Посполитої[5]. Спирався на іноземну допомогу в конфлікті з Барською конфедерацією1768). Визнав російські, прусські та австрійські загарбання, що зрештою призвело до ліквідації його держави[5]. Був одним з авторів Конституції Речі Посполитої (1791), але зрікся цього акта та приєднався до Тарговицької конфедерації (1792). Фактично підкорився повстанню Костюшка, хоча й заявив про його недоречність (1794). Виступив посередником у капітуляції Варшави перед військами Суворова. Конвойований до Гродна за наказом Катерини II[5] й детронізований (1795)[5]. Переїхав до Санкт-Петербурга на запрошення російського імператора Павла I, де й помер. Похований у петербурзькій католицькій церкві Св. Катерини. Перепохований у Вовчині (1938), а згодом — у варшавському Катедральному соборі Івана Хрестителя (1995)[5]. Нагороджений орденами Білого орла (1755), Чорного орла (1764), Св. апостола Андрія Первозванного з діамантами (1787), удостоєний почесного членства Петербурзької АН (1777), член АН у Берліні (1791)[5].

Імена[ред. | ред. код]

 • Станісла́в-А́вгуст[5]
 • Станісла́в II А́вгуст[5]
 • А́вгуст IV[5]
 • Станісла́в-Анто́ній Понято́вський (до 1764)[5]

Життєпис[ред. | ред. код]

Станіслав-Август Понятовський народився 17 січня 1732 року в маєтку Вовчині, Берестейського повіту Берестейське воєводство, Великого князівства Литовського (нині Кам'янецький район Берестейської області Білорусі)[5]. Його батьком був мазовецький воєвода Станіслав Понятовський, що згодом став краківським каштеляном. Матір'ю хлопця була княгиня Констанція Чарторийська.

Дістав добру освіту. Станіслава-Августа виховувано переважно у Гданську (17331739)[5], і тимчасово утримувано в Кам'янці (1735)[5]. Він навчався у Варшавському колегіумі чернечого театинського ордену[5]. Хлопець студіював логіку та математику на лекціях російського міністра у Варшаві графа Г.-К. Кейзерлінга (з 1744)[5].

1748 року Станіслав-Август взяв участь в експедиційному корпусі князя Василя Репніна в західноєвропейському поході (1748)[5]. Багато подорожував Західною Європою: Німеччиною, Австрією, Голландією, Францією, Великою Британією[5].

Початок політичної кар'єри[ред. | ред. код]

1750 року його обрано на надзвичайний сейм Речі Посполитої від Закрочимської землі.

1752 року, у 20-річному віці, звернув на себе увагу в Сеймі Речі Посполитої своїми ораторськими здібностями (посол до Сейму від Берестейського воєводства).

Був полковником ланового регіменту, ломжинським комісаром Радомського скарбового трибуналу (1751), великим литовським стольником (1755), перемиським старостою (17561764). Брав участь у Гродненському сеймі (1752), його залучено до Головного Литовського трибуналу у Вільні (1755).

Працював секретарем у британського посланця в Російській імперії Чарльза Вільямса. У 17571762 роках — польсько-саксонський посол у Росії[6].

Зробився фаворитом княгині, майбутньої імператриці Катерини ІІ. Призначений дипломатичним представником короля Августа III (1756), проте за підозрою в причетності до політичних інтриг його видалила з Санкт-Петербурга російська імператриця Єлизавета (1758).

Урядування[ред. | ред. код]

У 1764 році його обрано на короля за підтримки російської імператриці Катерини II та прусського короля Фрідріха II[6].

Надав православним та протестантам рівні права з римокатоликами (1768). Проводив реформування в усіх сферах політично-суспільного життя. Заснував Лицарську школу — кадетський корпус, порцелянову фабрику, національний театр, монетний двір, палацово-парковий комплекс Лазенки[5]. Зібрав цінні колекції старожитностей і бібліотеку. Забезпечив докладний картографічний опис теренів Речі Посполитої[5]. Спирався на чужоземну допомогу в конфлікті з Барською конфедерацією1768).

На перші роки його врядування припали Барська конфедерація і Коліївщина (1768), що спричинило перший поділ Польщі 1772 року.

Визнав чинними російські, прусські та австрійські загарбання, що зрештою призвело до ліквідації його держави[5].

Був одним із авторів Конституції Речі Посполитої (1791), але зрікся того акту та приєднався до Тарговицької конфедерації (1792).

У політиці орієнтувався на Росію, що зумовило, зокрема, після другого поділу Речі Посполитої (1793 р.), цілковиту втрату його авторитету.

Фактично підкорився повстанню Костюшка, хоча й заявив про його недоречність (1794). Виступив посередником у капітуляції Варшави перед Олександром Суворовим. Після третього поділу Речі Посполитої, був змушений 25 листопада 1795 року зректися престолу[6]. Конвойований до Городні за наказом Катерини II[5] та детронізований (1795)[5].

Останні роки життя[ред. | ред. код]

Мешкав у Городні. Переїхав до Санкт-Петербурга на запрошення російського імператора Павла I.

Помер у Санкт-Петербургу. Поховано в католицькому Храмі святої Катерини Олександрійської[7][8].

Перепоховання[ред. | ред. код]

1938 року Сталін рештки короля передав польському уряду. 30 липня 1938 року прах короля вивезено до Польщі. Рештки зберігалися в Троїцькому костелі селища Вовчин на річці Пульва за 35 км від Берестя, де раніше стояв родовий маєток Станіслава II Августа Понятовського. Після початку другої світової війни Вовчин потрапив у число територій, приєднаних до Білоруської РСР. У середині 50-х років XX століття костел вилучено з державного реєстру історико-архітектурних пам'яток, використовувано як склад. Поховання Станіслава II Августа Понятовського розграбовано.

Жовтень 1988 р. — польський уряд звернувся до Михайла Горбачова з проханням дати змогу перепоховати прах Станіслава II Августа у Варшаві. Радянська археологічна експедиція на місці поховання виявила фрагменти одягу, взуття короля, частини коронаційного плаща. Про те, що стало з забальзамованим тілом, бронзовою короною з позолотою відомо лише з чуток. Грудень 1988 р. усе, що збереглося, повернуто польській стороні. Прах короля покоїться у варшавському Катедральному соборі Івана Хрестителя (1995)[5][9].

Королівська бібліотека[ред. | ред. код]

Велику книгозбірню Станіслава II Августа Понятовського передали Найвищій Волинській гімназії у Кременець 1805 року[8]. Після Листопадового повстання ліцей було закрито, і він став матеріальною базою для новозаснованого Університету Св. Володимира. Після Революції фонди з університетської бібліотеки передано до Національної бібліотеки імені Вернадського, де вона зберігається дотепер.

Титул[ред. | ред. код]

 • Dei Gratia Rex Fidei Defensor Poloniae, Magnus Dux Lithuaniae, Russiae, Prussiae, Masoviae, Samogitiae, Kijoviae, Volhyniae, Podoliae, Podlachiae, Livoniae, Smolensciae, Severiae et Czerniechoviae

Повний титул: польською — Z Bożej łaski i woli narodu król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, kijowski, wołyński, podolski, podlaski, inflancki, smoleński, siewierski i czernihowski etc. etc.

Українською: Божою Ласкою і волею народу король Польщі, Великий князь Литовський, Руський, Прусський, Мазовецький, Жмудський, Київський, Волинський, Подільський, Підляський, Інфлянтський, Смоленський, Сіверський, Чернігівський та ін.

Нагороди та звання[ред. | ред. код]

Нагороджений орденами Білого орла (1755), Чорного орла (1764), святого апостола Андрія Первозванного з діамантами (1787), удостоєний почесного членства Петербурзької АН (1777), член АН у Берліні (1791)[5].

Праці[ред. | ред. код]

 • Mémoires, t. 1—2. St.-Pétersburg—Leningrad, 1914—1924.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в Deutsche Nationalbibliothek Record #119095777 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
 2. а б SNAC — 2010.
 3. а б RKDartists
 4. Lundy D. R. The Peerage
 5. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х ц ш щ ю я аа аб ав Усенко П. Г. Станіслав-Август Понятовський // Енциклопедія історії України… Т. 9. С. 803.
 6. а б в Понятовський Станіслав Август // © 2013 «VseslovA»
 7. Станіслав II Август Понятовський: біографія
 8. а б П.Гуцал, І.Дем'янова. Понятовський Станіслав Август… — С. 117.
 9. [1]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]