Олександр Ягеллончик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олександр Ягеллончик
Dei gratia rex Poloniae, nec non terrarum Cracoviae, Sandomiriae, Siradiae, Lancitiae, Cuyaviae, magnus dux Lithwaniae, Russiae, Prussiaeque, ac Culmensis, Elbingensis et Pomeraniaeque dominus et heres
Aleksander Jagiellonczyk.jpg
Король Польщі
Великий князь Литовський
Великий князь Руський
Правління 1501-1506
Коронація 12 грудня 1501
Попередник Ян I Ольбрахт
Наступник Сигізмунд I Старий
Інші титули Великий князь Литовський
Володар Русі
Біографічні дані
Народження 5 серпня 1461(1461-08-05)
Вавель, Краків, Королівство Польща
Смерть 19 серпня 1506(1506-08-19) (45 років)
Вільно, Велике князівство Литовське
Поховання Кафедральний собор Святого Станіслава і Святого Владислава, Вільнюс, Литва
Дружина Олена Московська
Династія Ягеллони
Батько Казимир IV Ягеллончик
Мати Елізабет Габсбург
Нагороди
Coat of Arms of Alexander Jagiellonczyk.svg
Autograph-AleksanderJagiellonczyk.png
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Олександр Ягеллончик, або Олександр Казимирович[1][2] чи Александр[3](пол. Aleksander Jagiellończyk, лит. Aleksandras Jogailaitis, 5 серпня 1461, Вавель, Краків — 19 серпня 1506, Вільнюс) — син Казимира IV Ягеллончика, Великий князь Литовський та Великий князь Руський1492), король Польщі (15011506), Володар Русі.

Повний титул: польською — Z łaski Bożej król Polski, a także ziemi krakowskiej, sandomierskiej, sieradzkiej, łęczyckiej, kujawskiej, wielki książę litewski, ruski, pruski oraz Chełmna, Elbląga i Pomorza, etc. pan i dziedzic.

Українською: Божою Ласкою король Польщі, а також землі Краківської, Сандомирії, Сирадії, Лехії, Куявії, Великий князь Литовський, Великий князь Русі, Прусії, земель Хелмна, Ельблонга, Помор'я та інших пан і володар.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 5 серпня 1461 року в королівському замку Вавель у місті Краків (нині Польща).

Був фізично міцним, брюнетом, інтелектом — слабший від братів. Його основним вчителем був Ян Длуґош[4].

Після обрання Великим князем Литовським був змушений погодитися на обмеження своїх прав великокнязівською радою. Обраний польським королем з метою відновлення унії Польщі і Литви (див. Кревська унія 1385).

У 14921494 роках закінчив московсько-литовську війну, в результаті якої, одружився з донькою московського князя Івана ІІІ Васильовича — Оленою. За планом Каллімаха створюється антитурецька коаліція. З метою залучення до неї союзника турків, московського володаря Івана III, з його дочкою Оленою одружується Великий князь Литовський Олександр.

Князівна Олена Іванівна стала злим демоном у польській і литовсько-руській історії, втіленням азіатського підступництва московської політики. Російський історик Я. Лур'є пише: «„Служебница и девка“ Івана III, як іменувала себе Олена Іванівна в листах до батька, виявилася чудовим дипломатом і політиком: перед чоловіком і його родиною вона робила вигляд, що слізно благає батька залишити „безвинний гнів“ і не воювати з Олександром, а через своїх особистих слуг повідомляла в Москву про гоніння на віру, завдаваних від дядька-архієпископа і свекрухи, і радила поставити перед ними твердіші умови.» Після смерті чоловіка Олена Іванівна продає усе своє майно і землі і намагається таємно, як іноземний резидент після успішно виконаного завдання, виїхати в Москву.

Король Олександр Ягеллончик був високоосвіченою людиною, пошановувачем наук і мистецтв. Він оточив себе освіченими і талановитими помічниками: Ян Ласький (майбутній знаменитий канцлер і гуманіст), Войцех із Брудзева (учитель Миколая Коперника), Еразм Теледо (заступник Миколи Гусовського), Якуб з Вільно, вихідці з Берестейщини Іван Сапіга, Федор (Федько) Янушкевич, Лев Боговитинович, Іван Микитинич і ін. Проблема з православ'ям королеви Олени підштовхувала Олександра Ягеллончика до введення унії у Великому Князівстві Литовському. Головною особою в переговорах з Римом став Іван Сапіга, але інтриги Олени Іванівни провалили і цю справу.

В 15001503 роках брав участь у новій війни з Московським царством за українські землі. В ході бойових дій війська Александра Ягеллончика зазнали поразки від московської армії в битвах на р. Ведроші та під Мстиславцем. 1499 року зміцнив союз Литви з Польським королівством (так звана Краківсько-Віленська унія).

За мирним договором, укладеним у 1505 році у Москві, від Литви було відібрано Чернігово-Сіверську землю з м. Черніговом, Стародубом і Новгород-Сіверським.

У 1505 році запровадив звіт законів — Радомську конституцію (Nihil Novi), яка обмежувала королівську владу на користь магнатів. Значний вплив на політику Олександра Ягеллончика мали українські магнати на чолі з Михайлом Глинським.

Перед смертю був уражений паралічем. Помер 19 серпня 1506 року та був похований у Вільнюсі[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Слово до читача // На переломі. — К. : Україна, 1994. — С. 11. — ISBN 5-319-01070-2.
  2. Єфименко О. Історія українського народу // На переломі… — С. 155.
  3. Дячок О. Нормативно-правове реґулювання митних відносин у Великому князівстві Литовському XVI ст. // Український історичний журнал. — К., 2013. — № 1 (508) (січень—лютий). — С. 32; 33. — ISSN 0130-5247.
  4. Papeé А. Aleksander Jagiellończyk (1461—1506)… — S. 58.
  5. Papeé F. Aleksander Jagiellończyk (1461—1506)… — S. 60.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Русіна О. В. Олександр // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2010. — Т. 7 : Мл — О. — С. 563. — ISBN 978-966-00-1061-1.
  • Biber T. A. i M. Leszczyńscy — Poczet Władców Polski.
  • Jasienica P. Polska Jagiellonów.
  • Papeé F. Aleksander Jagiellończyk (1461—1506) // Polski Słownik Biograficzny. — Warszawa — Kraków — Łódź — Poznań — Wilno — Zakopane: Nakładem Polskiej Akademji Umiejętności, Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1935. — Тоm 1, zeszyt 1. — Reprint: Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1989. — ISBN 8304034840 S. 58—61. (пол.)

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Олександр Ягеллончик