Турніри Великого шолома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Турніри Великого шолома або Гранд Слем (англ.Grand Slam tournaments) в сучасному тенісі — чотири найкрупніші щорічних турніри (в порядку проведення протягом сезону):

Жодного стосунку до Шолом англійське слово Slam не має, одним із перекладів цього слова може бути сильний удар. Слово Шолом — калька з традиційного російського перекладу картярського терміну Slam (фр. Chelem) як Шлем.

Характерною особливістю турнірів великого шолома є те, що матчі в чоловічому одиночному розряді (а на Вімблдоні ще й у чоловічому парному) граються до перемоги в 3 сетах тобто гра може тривати п'ять сетів. В інших розрядах для перемоги необхідно виграти два сети.

Турніри великого шолома мають також особливість щодо тайбрейків. При рахунку 6:6 у сеті тайбрейк грається лише в перших чотирьох сетах матчу. В п'ятому сеті тайбрейк грають лише на відкритому чемпіонаті США, в усіх решту турнірах гра триває далі, доки один із супротивників не здобуде перевагу в два гейми.

До 1968 турніри Великого шолома мали любительський характер, з 1968 почалася відкрита ера, тобто тенісні професіонали дістали право брати в них участь.

Володарі Великого шолома[ред.ред. код]

Виграш усіх чотирьох турнірів великого шолома впродовж одного календарного року вважається надзвичайним досягненням. Особливо важко добитися цього тому, що турніри граються на різному покритті. Довгий час три з чотирьох турнірів проводилися на траві, й лише Відкритий чемпіонат Франції — на ґрунтових кортах. У наш час на траві проходить лише Вімблдон, у Франції грають на ґрунті, в Австралії та США на різних хардових покриттях.

У чоловічому одиночному розряді календарний великий шолом здобували

  • Дон Бадж у 1938.
  • Род Лейвер у 1962 та 1969. Перший свій великий шолом Род Лейвер виграв, як любитель, другий — уже у відкриту еру, як професіонал.

Від останньої такої перемоги проминуло понад 40 років.

У жіночому одиночному розряді календарний великий шолом здобували

У чоловічому одиночному розряді кар'єрний великий шолом здобували:[1]

У жіночому одиночному розряді кар'єрний великий шолом здобували:

Українські тенісисти на турнірах Великого шолома[ред.ред. код]

Здобутки українських тенісистів на турнірах Великого шолома незначні. В одиночному розряді найбільшого успіху добивався Андрій Медведєв, який був фіналістом Відкритого чемпіонату Франції. В парному розряді Відкритий чемпіонат Австралії вигравали в 2008 році сестри Альона і Катерина Бондаренко. Тетяна Перебийніс була фіналісткою Вімбілдону в міксті. Дівчата-юніорки мали трошки кращі успіхи. Катерина Бондаренко вигравала Вімблдон у 2004, Еліна Світоліна — Відкритий чемпіонат Франції у 2010.

Цікаво[ред.ред. код]

  • На Вімблдонському турнірі в 1920 р. австралієць Рандольф Ліссет, намагаючись справити сприятливе враження на публіку, найняв лакея у фраку з білими рукавичками, в обов'язок якого входило подавати гравцеві шампанське під час перерви.
  • Саудівська Аравія, вже понад 20 років ведучи телетрансляції з Вімблдону, до сьогодні не транслювала жодного матчу за участю жінок.
  • У 1930 р. на Вімблдоні відбувся курйозний випадок з королем Георгом V. Коли він зайшов в туалет, то замок на дверях заїло. Бідному монархові довелося просидіти там півгодини, перш ніж слуги змогли його звільнити. Відтоді організатори Вімблдону витрачають по 50 000 фунтів щорічно на вміст туалетних кімнат у королівській ложі.
  • Найбільш тенісною «зоною» у світі вважається центральна в’язниця штату Арізона (США). На 1500 ув’язнених там припадає 7 кортів.
  • Найчисленнішим кланом в історії тенісу поки є Армітраджі з Індії. За останні 50 років в світовому тенісі фігурувало 7 представників цієї родини.
  • Головним невдахою Вімблдону-67 преса назвала радянського тенісиста Олександра Метревелі. У одиночному й парному розрядах він програв свої зустрічі з 3-х матчболів, а мікст з 12-ти.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Олег Тарасенко. Рыцари круглого мяча / Спорт-неделя, №23 (95), 21.06.2013
Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Тенісний м'яч Це незавершена стаття про теніс.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.